Vreti sa aveti M 4x4 ,a-ti montat un motor a carui cutie este numai pentru tractiune spate? Nimic mai simplu:adaugati cutia de M dupa si o sa aveti 4x4 cu 20 viteze. Vizionati si va minunati: http://www.youtube.com/watch?v=ni6w0PSG6Sk
Nu stiu care este folosita pe post de cutie si care pe post de reductor,maneta de viteze de M este intoarsa spre fata sa poata fi manevrata iar cea de Lada este ramasa scurta,probabil pe post de reductor cu 5 trepte. Ma gandisem la un moment dat la un ansamblu motor cutie de Fiat Ducato care original este montat tranversal sa-l montez longitudinal pe M si in locul planetarelor sa montez cardanele si iesea un 4x4 permanent cu diferential interaxial. Asta a ramas doar ca idee trasnita fara masuratori si alte calcule.
M-ul cu doua cutii de viteze
-
lica_lkw
- Membru de elita

- Posts: 524
- Joined: 15 Apr 2009, 20:41
- Location: Suceava
- oncioiuo
- Membru legendar

- Posts: 1216
- Joined: 05 Mar 2015, 18:42
- Location: Sector 1, Bucuresti
Re: M-ul cu doua cutii de viteze
ideea cu motor si cutie de ducato e intradevar trasnita ! nu ai cum sa faci asa ceva ! cum folosesti fata daca patineaza spatele ?; folosind cutia de viteze ducato ? Gresit !lica_lkw wrote:Vreti sa aveti M 4x4 ,a-ti montat un motor a carui cutie este numai pentru tractiune spate? Nimic mai simplu:adaugati cutia de M dupa si o sa aveti 4x4 cu 20 viteze. Vizionati si va minunati: http://www.youtube.com/watch?v=ni6w0PSG6Sk
Nu stiu care este folosita pe post de cutie si care pe post de reductor,maneta de viteze de M este intoarsa spre fata sa poata fi manevrata iar cea de Lada este ramasa scurta,probabil pe post de reductor cu 5 trepte. Ma gandisem la un moment dat la un ansamblu motor cutie de Fiat Ducato care original este montat tranversal sa-l montez longitudinal pe M si in locul planetarelor sa montez cardanele si iesea un 4x4 permanent cu diferential interaxial. Asta a ramas doar ca idee trasnita fara masuratori si alte calcule.
incearca un motor cu o cutie longitudinala cu ieseire doar pentru axa spate si deacolo folosesti un reductor care poate fi de aro ims sau altceva care poate fi prins tot asa usor !
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
