M-ul cu doua cutii de viteze

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

M-ul cu doua cutii de viteze

Post by lica_lkw »

Vreti sa aveti M 4x4 ,a-ti montat un motor a carui cutie este numai pentru tractiune spate? Nimic mai simplu:adaugati cutia de M dupa si o sa aveti 4x4 cu 20 viteze. Vizionati si va minunati: http://www.youtube.com/watch?v=ni6w0PSG6Sk
Nu stiu care este folosita pe post de cutie si care pe post de reductor,maneta de viteze de M este intoarsa spre fata sa poata fi manevrata iar cea de Lada este ramasa scurta,probabil pe post de reductor cu 5 trepte. Ma gandisem la un moment dat la un ansamblu motor cutie de Fiat Ducato care original este montat tranversal sa-l montez longitudinal pe M si in locul planetarelor sa montez cardanele si iesea un 4x4 permanent cu diferential interaxial. Asta a ramas doar ca idee trasnita fara masuratori si alte calcule.

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1216
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: M-ul cu doua cutii de viteze

Post by oncioiuo »

lica_lkw wrote:Vreti sa aveti M 4x4 ,a-ti montat un motor a carui cutie este numai pentru tractiune spate? Nimic mai simplu:adaugati cutia de M dupa si o sa aveti 4x4 cu 20 viteze. Vizionati si va minunati: http://www.youtube.com/watch?v=ni6w0PSG6Sk
Nu stiu care este folosita pe post de cutie si care pe post de reductor,maneta de viteze de M este intoarsa spre fata sa poata fi manevrata iar cea de Lada este ramasa scurta,probabil pe post de reductor cu 5 trepte. Ma gandisem la un moment dat la un ansamblu motor cutie de Fiat Ducato care original este montat tranversal sa-l montez longitudinal pe M si in locul planetarelor sa montez cardanele si iesea un 4x4 permanent cu diferential interaxial. Asta a ramas doar ca idee trasnita fara masuratori si alte calcule.
ideea cu motor si cutie de ducato e intradevar trasnita ! nu ai cum sa faci asa ceva ! cum folosesti fata daca patineaza spatele ?; folosind cutia de viteze ducato ? Gresit !

incearca un motor cu o cutie longitudinala cu ieseire doar pentru axa spate si deacolo folosesti un reductor care poate fi de aro ims sau altceva care poate fi prins tot asa usor !
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
Post Reply