Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by pantelimon »

M 57
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by Misi din Cluj »

@Don'George: Masina aia e foarte joasa, sau tu esti prea inalt?
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
pupi
Junior
Junior
Posts: 83
Joined: 13 Feb 2007, 14:34
Location: sibiu
Contact:

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu

Post by pupi »

eu cred ca fabrica ARO sa inchis
ca sa se poata vinde in voie gipurile de import
si la fel sa procedat si cu Dacia Tractoru si altele .
alfel ar fi fost o mare concurenta si totodata o mare problema
a importatorilor. :P :P :P

uzina Dacia nu au putut- o inchide ca era prea mare si asa au privatizat-o
dar si aia ii  incurca rau de tot  :) :) :)

ARO ar fi fost departe poate langa LandRover sau  Toyota dar nu s-a vrut
zbor la treaba
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5225
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by Werner »

ARO pâna în anul 1989 a fost destul de bun, iar dupa 1989 trebuia modernizat doar tehnic, ceea ce s-a si facut! Din pacate tot doi pasi dupa ceilalti producatori. ARO este o masina care nu trebuia o prea mult schimbata, îsi are clientela în designul lui propriu, asa cum este LR Defender, sau Mercedes G. Singurul lucru care trebuia facut, ar fi fost un salt urias la calitate. Chiar a adus revista germana "Off Road" o editie de jubileu, în care îsi prezinta activitatea de la înfiintare pâna astazi, tot ce au testat. În anul 1994 au testat ARO 10.4 cu motor Renault Diesel, pe care îl descrie ca foarte bun, cu o echipare exemplara (reductror, diferential blocabil, servodirectie din serie), la un pret excelent. Singura pata negativa, a fost calitate de finisare. Atunci s-au si vândut multe ARO 10 în toata Europa de Vest.

@George Pantelimon: în sala aceea am mai prins, între altele,  primul IMS si motocicleta IMS....., vremuri frumoase!  :'(

User avatar
pupi
Junior
Junior
Posts: 83
Joined: 13 Feb 2007, 14:34
Location: sibiu
Contact:

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu

Post by pupi »

da! cam asa este

aro nu a fost prost conceput rau
ca dovada ca multi si - au facut super masini
dintr un astfel de sasiu
dar startul adica masina de fabrica  avea mari carente
la calitate atat materiale cat si prelucrare
multe datorita politicii de a folosi materiale si tehnologie cat mai eftine
pt a nu rezulta o masina f scumpa

si asa mai departe s-a ajuns la situatia de azi

pacat
zbor la treaba
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by pantelimon »

masina din poza adica M57 are montate puntile deasupra arcurilor,si mai toata mecanica e indentica ca la gaz ,sasiul este curb si totul este lucrat destul de rundimentar plus ca are multe piese neoriginale,dupa parerea mea
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by dragospetres »

-stie cineva de acel ARO RETRO  cu care incerca uzina  dupa '90 sa iasa la interval?Cei de la GAZ  au construit  GAZ KOMBAT parca.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by pantelimon »

praf in ochi la prosti aia a fost
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5225
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by Werner »

pantelimon wrote: praf in ochi la prosti aia a fost
Exact! Întâi a fost vorba sa se faca ceva în stil Retro, când si-au dat seama ca este prea costisitoare o dezvoltare noua, au spus ca fac o noua serie de M-uri vechi, pentru ca mai aveau hale pline de aripi si alte tablarii de M. Pâna la urma au ajuns toate la fier vechi! Tipic!
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by pantelimon »

nentuleee nu aveau nimic  ::) stoc 00000000000000  :-@ un mare cacat  %-(  ,cu stirea aia si-au acoperit alte marsavi zic eu
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by Misi din Cluj »

Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by Misi din Cluj »

:'( ???
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by ydaniel »

arata f bine.de unde aveti poza?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
costel_bv
Membru
Membru
Posts: 160
Joined: 11 Nov 2007, 15:04
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by costel_bv »

Pentru o clarificare prima masina de teren s-a numit M57 nu IMS57 si am gasit undeva ca a aparut la 1 Mai 1957 la demonstatia din C_lungsi uzina mama a fost infiintata in 1885 ,am o insigna la aniversarea a100 ani.Primul M avea la bord in 1972 947000 km,tot atunci se exportau in 47 tari
-
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .

Post by pantelimon »

breee stai un pic ca ma ametisi,pune poze cu insigna si concret de unde ai datele de care vorbesti,MULTUMIRI ANTICIPATE DOMNU IMPATIMIT

Post Reply