ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Salut colegi!
Ma framanta modul in care lucreaza M-ul meu si va sog sa-mi impartasiti din cunostintele si experianta voastra.
Masina este in stare buna, poate in stare FB. Ruleaza frumos, la drum intins ajunge la 80km/h, o menajez, o intretin, atat cat ma pricep.
Dar fiindca este o masina de teren, am testat-o si pe drumuri de munte.
Nu-mi place ca, pe drumuri forestiere, adica nu chiar off-road, nu "trage" la deal. Chiar si in regim 4X4, fara incarcatura, lasa de dorit la pante de 15-20°.
Este normal?
Pe sosea asfaltata, cum are de urcat putin, gata cu a 4-a!

Ce parere aveti?

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by razvy »

Poti avea grupuri de fuga , dar tine cont ca si motorul nu e foarte fortos
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3362
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by Soryn »

Ai viteze inferioare. Poate nu e reglat carbuatoru bine,aprinderea, nu trage.Din tot deauna sa cautat gatuirea masinilor gurmande .
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Totusi, as dori sa stiu ce experiente au alti posesori de M-uri dotate cu motoare originale L207.
Ce pretentii pot avea?
Ceva repere?

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by niku111 »

Motorul este M 207 si in functie de ce grupuri ai trebuie sa fie si pretentiile. Ai grupuri de fuga in teren nu prea te ajuta .
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Salut niku111!
Iar am incurcat denumirea motorului ;)) Ai dreptate, am un M207B!
Poti, te rog, sa-mi explici si mie ce-i cu gruprile de fuga? Am citit pe undeva ca poti opta ptr. regim de sosea sau regim de teren. Inteleg ca este "ceva" pe "undeva" la care trebuie umblat....dar mai mult nu stiu.
Adica, acum M-ul meu este "pregatit" ptr. sosea?
Daca il pregatesc ptr. teren ma misc mai incet pe sosea?
Eu am crezut ca este destul sa-l cuplez pe 4x4 si GATA!
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by niku111 »

M-urile din fabricatie au avut grupuri 7x36 adica grupuri de teren mai mult ,viteza pe sosea cu aceste grupuri este de 60-70 intr-un regin de turatie al motorului moderat.Optional insa se puteau monta grupuri 9x40 cred care erau predominant pt. asfalt.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Recunosc ca nu m-am lamurit prea mult! Este vorba de un fel de reductor?Sau ceva raporturi de transmisie intre roti dintate?
Din experienta mea, DECEBAL al meu, are o viteza de croaziera optima intre 70-80 km/h.
Din ce scri, inteleg ca ar fi un grup 7x36, adica de teren.
Dar atunci de ce nu are putere la deal?
Repet, motorul suna frumos, il cuplez 4x4....si totusi.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by niku111 »

Coroana si pinionul care dau raportul de transmitere sunt in interiorul axelor in partea rotunda ce seamana cu o bila.Lipsa de putere poate fi datorata reglajelor motorului .
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by ydaniel »

Dat fiind faptul ca masina ta a fost refacuta,nu mai poti fi sigur de ce raport in diferentiale are. 8)
Viteza maxima ai testat-o?
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Am testat cat m-a lasat inima :)
Am ajuns pe la 80-85 km/h si n-am indraznit mai mult de frica sa nu se desfaca in bucati.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Nu stiu daca sub capota are un L207 ;))
Oricum mi se pare putin iresponsabil, atat ptr. masina cat si ptr. pasageri, sa rulezi cu un M peste 100 km/h.
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by deluca »

dupa sunet e l25. sigur masina trebuie sa fie in stare buna sa mergi asa: fara jocuri la rulmenti, directie, cardan, gume si frane ok. apoi nu e aia viteza ei de drum lung, dar e bine de stiut ca poate. \:D/
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5225
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by Werner »

cim95 wrote:Nu stiu daca sub capota are un L207 ;))
Oricum mi se pare putin iresponsabil, atat ptr. masina cat si ptr. pasageri, sa rulezi cu un M peste 100 km/h.
Eu merg 100 km/h cu M-ul si nu mi se pare ceva exagerat. Masina este stabila, nu trepideaza nimic pe ea. De ce nu?

Post Reply