ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Salut colegi!
Ma framanta modul in care lucreaza M-ul meu si va sog sa-mi impartasiti din cunostintele si experianta voastra.
Masina este in stare buna, poate in stare FB. Ruleaza frumos, la drum intins ajunge la 80km/h, o menajez, o intretin, atat cat ma pricep.
Dar fiindca este o masina de teren, am testat-o si pe drumuri de munte.
Nu-mi place ca, pe drumuri forestiere, adica nu chiar off-road, nu "trage" la deal. Chiar si in regim 4X4, fara incarcatura, lasa de dorit la pante de 15-20°.
Este normal?
Pe sosea asfaltata, cum are de urcat putin, gata cu a 4-a!
Ce parere aveti?
Ma framanta modul in care lucreaza M-ul meu si va sog sa-mi impartasiti din cunostintele si experianta voastra.
Masina este in stare buna, poate in stare FB. Ruleaza frumos, la drum intins ajunge la 80km/h, o menajez, o intretin, atat cat ma pricep.
Dar fiindca este o masina de teren, am testat-o si pe drumuri de munte.
Nu-mi place ca, pe drumuri forestiere, adica nu chiar off-road, nu "trage" la deal. Chiar si in regim 4X4, fara incarcatura, lasa de dorit la pante de 15-20°.
Este normal?
Pe sosea asfaltata, cum are de urcat putin, gata cu a 4-a!
Ce parere aveti?
- razvy
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 07 Feb 2008, 20:49
- Location: beius bihor
- Contact:
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Poti avea grupuri de fuga , dar tine cont ca si motorul nu e foarte fortos
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Ai viteze inferioare. Poate nu e reglat carbuatoru bine,aprinderea, nu trage.Din tot deauna sa cautat gatuirea masinilor gurmande .
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Totusi, as dori sa stiu ce experiente au alti posesori de M-uri dotate cu motoare originale L207.
Ce pretentii pot avea?
Ceva repere?
Ce pretentii pot avea?
Ceva repere?
-
niku111
- Membru legendar

- Posts: 1277
- Joined: 07 Mar 2011, 20:33
- Location: Craiova
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Motorul este M 207 si in functie de ce grupuri ai trebuie sa fie si pretentiile. Ai grupuri de fuga in teren nu prea te ajuta .
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Salut niku111!
Iar am incurcat denumirea motorului
Ai dreptate, am un M207B!
Poti, te rog, sa-mi explici si mie ce-i cu gruprile de fuga? Am citit pe undeva ca poti opta ptr. regim de sosea sau regim de teren. Inteleg ca este "ceva" pe "undeva" la care trebuie umblat....dar mai mult nu stiu.
Adica, acum M-ul meu este "pregatit" ptr. sosea?
Daca il pregatesc ptr. teren ma misc mai incet pe sosea?
Eu am crezut ca este destul sa-l cuplez pe 4x4 si GATA!
Iar am incurcat denumirea motorului
Poti, te rog, sa-mi explici si mie ce-i cu gruprile de fuga? Am citit pe undeva ca poti opta ptr. regim de sosea sau regim de teren. Inteleg ca este "ceva" pe "undeva" la care trebuie umblat....dar mai mult nu stiu.
Adica, acum M-ul meu este "pregatit" ptr. sosea?
Daca il pregatesc ptr. teren ma misc mai incet pe sosea?
Eu am crezut ca este destul sa-l cuplez pe 4x4 si GATA!
-
niku111
- Membru legendar

- Posts: 1277
- Joined: 07 Mar 2011, 20:33
- Location: Craiova
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
M-urile din fabricatie au avut grupuri 7x36 adica grupuri de teren mai mult ,viteza pe sosea cu aceste grupuri este de 60-70 intr-un regin de turatie al motorului moderat.Optional insa se puteau monta grupuri 9x40 cred care erau predominant pt. asfalt.
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Recunosc ca nu m-am lamurit prea mult! Este vorba de un fel de reductor?Sau ceva raporturi de transmisie intre roti dintate?
Din experienta mea, DECEBAL al meu, are o viteza de croaziera optima intre 70-80 km/h.
Din ce scri, inteleg ca ar fi un grup 7x36, adica de teren.
Dar atunci de ce nu are putere la deal?
Repet, motorul suna frumos, il cuplez 4x4....si totusi.
Din experienta mea, DECEBAL al meu, are o viteza de croaziera optima intre 70-80 km/h.
Din ce scri, inteleg ca ar fi un grup 7x36, adica de teren.
Dar atunci de ce nu are putere la deal?
Repet, motorul suna frumos, il cuplez 4x4....si totusi.
-
niku111
- Membru legendar

- Posts: 1277
- Joined: 07 Mar 2011, 20:33
- Location: Craiova
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Coroana si pinionul care dau raportul de transmitere sunt in interiorul axelor in partea rotunda ce seamana cu o bila.Lipsa de putere poate fi datorata reglajelor motorului .
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Dat fiind faptul ca masina ta a fost refacuta,nu mai poti fi sigur de ce raport in diferentiale are.
Viteza maxima ai testat-o?
Viteza maxima ai testat-o?
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Am testat cat m-a lasat inima
Am ajuns pe la 80-85 km/h si n-am indraznit mai mult de frica sa nu se desfaca in bucati.
Am ajuns pe la 80-85 km/h si n-am indraznit mai mult de frica sa nu se desfaca in bucati.
- deluca
- Membru de elita

- Posts: 536
- Joined: 10 Jan 2008, 16:26
- Contact:
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Nu stiu daca sub capota are un L207
Oricum mi se pare putin iresponsabil, atat ptr. masina cat si ptr. pasageri, sa rulezi cu un M peste 100 km/h.
Oricum mi se pare putin iresponsabil, atat ptr. masina cat si ptr. pasageri, sa rulezi cu un M peste 100 km/h.
- deluca
- Membru de elita

- Posts: 536
- Joined: 10 Jan 2008, 16:26
- Contact:
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
dupa sunet e l25. sigur masina trebuie sa fie in stare buna sa mergi asa: fara jocuri la rulmenti, directie, cardan, gume si frane ok. apoi nu e aia viteza ei de drum lung, dar e bine de stiut ca poate. 
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru
Eu merg 100 km/h cu M-ul si nu mi se pare ceva exagerat. Masina este stabila, nu trepideaza nimic pe ea. De ce nu?cim95 wrote:Nu stiu daca sub capota are un L207![]()
Oricum mi se pare putin iresponsabil, atat ptr. masina cat si ptr. pasageri, sa rulezi cu un M peste 100 km/h.
