Planetara M461!

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
Ady26
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 13 Aug 2012, 21:53

Planetara M461!

Post by Ady26 »

Buna seara!
Am o mica problema la al meu M.
Recent l-am scos de service,dupa muuulte lucrari,este in stare foarte buna din punct de vedere mecanic,insa am o problema la planetara din dreapta fata.Am punte de tv. Cand l-am cumparat avea planetara scoasa,pe motiv ca nu vireaza destul. Am dus planetara la reconditionat,am schimbat pe acolo tot ce trebuia,uleiuri,garnituri la diferential,am pus planetara la loc,iar cand sa merg...surpriza. La viraje parca mergea in valuri,si nu se vira roata destul,doar foarte putin,asa ca am scos planetara ca sa nu rup ceva.
Cine a mai patit asa ceva sau cine stie care o fi problema?Oare e prea lunga planetara,o fi din cauza ca s-a schimbat puntea cu una de tv?
Eventual caut o planetara care sa se potriveasca. Astept niste raspunsuri de la cei care stiu despre problema asta.Multumesc!

User avatar
ALB
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 527
Joined: 16 Mar 2010, 17:38
Location: Craiova
Contact:

Re: Planetara M461!

Post by ALB »

planetarele de TV si IMS nu sunt identice ,cele de TV sunt mai lungi!
User avatar
tavi74
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 22 Nov 2012, 23:32
Location: Talmaciu Sibiu

Re: Planetara M461!

Post by tavi74 »

Daca toata axa de fata este de la tv nu ar trebui sa ai probleme. Daca ai demontat planetara verifica cu atentie articulatia ei , adica crucea , sa nu intampine rezistenta la rotirea ei in viraj.
"Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam" -Mark Twain

Aro M461 1968
Mercedes W115 230 1974
Mercedes W115 220D 1972
Renault Megane Cabrio 2000
Carpati Super 1964
BMW R1200GS 2006
User avatar
gabybuz
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 28 Feb 2013, 22:39
Location: oradea

Re: Planetara M461!

Post by gabybuz »

Poate sunt blocati satelitii si pinioanele planetare din diferential.
It's about respect!

23cvl
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 887
Joined: 05 Feb 2012, 18:39
Location: MATCA

Re: Planetara M461!

Post by 23cvl »

ALB wrote:planetarele de TV si IMS nu sunt identice ,cele de TV sunt mai lungi!

Stie cineva cu cat sunt mai lungi fata de cele de ims? multumesc!
Forum Aro Club Romania !

Post Reply