nivel ulei in cutie si red.
- karpatenwolf
- Membru

- Posts: 155
- Joined: 19 Jul 2010, 21:46
- Location: Selimbar
nivel ulei in cutie si red.
Am descoperit o problema la al meu Spartana .deja la a treia verificare a nivelului uleiurilor de la transmisie constat ca am mai mult ulei in cutie ~ 0.5l si totodata lipsa in reductor. Sa fie simeringul de la cutie de vina? Nu ar fi trebuit sa plece din cutie in reductor ca reductorul e mai jos.
Aro,oriunde,oricand...daca nu se defecteza.
- icXu
- Membru de elita

- Posts: 571
- Joined: 28 May 2008, 12:58
- Location: Mioveni
- Contact:
Re: nivel ulei in cutie si red.
Da, simeringul este de vina. Ungerea in reductor se face prin barbotaj iar uleiul uca in pana la cel mai inalt punct si e posibil sa se creeze diferente de presiune si astfel sa ajunga in cutie.
- karpatenwolf
- Membru

- Posts: 155
- Joined: 19 Jul 2010, 21:46
- Location: Selimbar
Re: nivel ulei in cutie si red.
multumesc,deci nu mi ramane altceva de facut decat sa dau reductoru jos sa schimb simeringul.
Aro,oriunde,oricand...daca nu se defecteza.
- icXu
- Membru de elita

- Posts: 571
- Joined: 28 May 2008, 12:58
- Location: Mioveni
- Contact:
Re: nivel ulei in cutie si red.
Mi se pare ca simeringul cu pricina se afla in curie(posibil sa ma insel).Daca tot desfaci reducrorul ar fi bine sa faci si asta: http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php ... a+reductor
- razvy
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 07 Feb 2008, 20:49
- Location: beius bihor
- Contact:
Re: nivel ulei in cutie si red.
semeringu cu pricina e fixat pe reductor
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: nivel ulei in cutie si red.
teoretic nu are cum sa apara migratia uleiului din reductor in cutie, ci invers, daca semeringul nu mai etansaza pe axul cutiei.
- karpatenwolf
- Membru

- Posts: 155
- Joined: 19 Jul 2010, 21:46
- Location: Selimbar
Re: nivel ulei in cutie si red.
nu e apa ,am verificat si teoretic asa ma gandeam si eu dar la a treia verificare scot 0.5l de ulei din cutie si bag din nou ulei in reductor.daca merg 1 saptamana din nou la fel
Aro,oriunde,oricand...daca nu se defecteza.
- karpatenwolf
- Membru

- Posts: 155
- Joined: 19 Jul 2010, 21:46
- Location: Selimbar
Re: nivel ulei in cutie si red.
Am facut si eu operatia cu piulita strunjita si blocare cu splint, numai ca nu se potrive piulita de planetare de dacia pap care e de M 20 si asta de la reductor e de M30x1.50.Am gasit la un magazin de suruburi clasa 10 dar scumputa--55lei
Aro,oriunde,oricand...daca nu se defecteza.
