reductor aro 10 , cutie renault

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

reductor aro 10 , cutie renault

Post by traianj »

A inceput sa mi curga ulei, pe la semeringul din fata de la reductor, unde intra cardanul scurt. Am mai observat ca am un joc de aproximativa 1cm lla acel cardan si nu sta fix pe semering,
Ce mi se pare mai grav, este ca am observat pilitura de fier pe busonul degolire al reductorului.

Ce i de facut.???
Masina inca merge , nu suna ciudat deloc insa vreau sa rezolv problema asta in vreun fel.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3362
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by Soryn »

la mine nu stiam de ce nu curge uleiu din reductor dupa ce am desfacut dopu de golire, avea dop din span b-(

asta la cutia sh :)
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by amb13 »

Trebuie desfacut si vazut ce se intimpla acolo, asta este cea mai buna solutie. Ulei mai este in reductor?
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by traianj »

Uleiul l am golit din reductor si mai era cam 1/2 L.
Ieri am vrut sa dau jos reductorul , insa am zis ca mai bine ma consult cu cu cineva, inainte de a ma apuca. Cum se da jos , se desface din suporti sau suportii raman pe reductor? Care cardan sa l desfac pentru ca sa iasa de pe cutie?
Din ce cauza poate sa apara jocul la cardanul scurt incat pare mai scurt cu un cm?
Cand am luat masina , avea infasurat pe cardan o carpa, care cred ca avea rolul de a a tine flansa impinsa pe reductor. Asta toamna, eu am schimbat la un service semeringul si am dat jos carpa respectiva.
Daca nu cuplez din maneta 4x4, se mai invarte cardanul scurt ?

User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by traianj »

Am mai vazut ca sunt doua furtune din guma , unul intre in cutie si celalalt in reductor . Ce rol au furtunasele alea?
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by amb13 »

Furtunasele alea doua sint pentru aerisire , si pentru a nu intra apa in cutie sau reductor se ridica in sus si se prind intr-o clema aflata in compartimentul motor(o sirma cu niste bilute sudate in cap), daca nu o ai le prinzi pe undeva cit de sus.Nu am desfacut cutia si reductorul de Renault inca, nu am avut probleme cu ele, dar o sa intreb pe Doinel daca a desfacut el si o sa -ti dau explicatiile necesare.
User avatar
yo2ogm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 255
Joined: 29 Jun 2009, 09:38
Location: Buzias, jud.Timis

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by yo2ogm »

Ca sa dai jos reductorul se desface cardanul spate, suportii reductorului, se desfac suruburile ce-l prind pe cutia de viteze si se trage spre inapoi ca sa-l scoti de pe nuturi. Ulterior se desface carcasa. M-ai simplu se pot demonta capacele de vizitare si inspecta interiorul fara a da jos reductorul. Ca sa nu curga ulei trebuie puse niste simeringuri bune (ex. Corteco).
Daca nu cuplezi 4x4 cardanul scurt nu se invirte.
ARO 10,4 DIESEL, 2005
OPEL NEW CORSA DIESEL, 2008
tel. 0770403936
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by traianj »

Multumesc de instructiuni.
S ar putea ca sa nu mai fie nevoie sa demontez reductorul . Chiar daca as constata ceva nereguli in el , n as avea ce sa fac, neavand piese de schimb. Deocamdata merge si nu suna deloc rau. Mi am mai amintit , ca asta toamna cand am schimbat semeringul ,aia de la service aveau o galeata cu manivela in care colectau uleiul si cu ajutorul manivelei il pompau inapoi. In galeata aceea se amesteca uleiul de la toate masinile Tot din galeata aia cred ca era si spanul, si tot din cauza asta era innegrit uleiul . S ar putea sa fi fost amestecat si cu ulei de motor...?!
Sa va povestesc ce am facut .
In poza asta se vede un spatiu cu nuturi, unde mi intra degetul, pe cardanul scurt .Daca miscam cardanul in fata sau in spate , golul ala se muta ori la grupul din fata ori la reductor, asa ca am ales sa tin distantat ca in poza si sa l prind cu o carpa bine infasurata. Am bagat vazelina cat incape la flanse si le am lipit de semering. Dupa primele probe se pare ca o sa mi tina figura, numai sa nu folosesc 4x4. (oricum mi s stricate si MRL urile).
Mai pun o poza cu metoda prin care am alimentat reductorul cu ulei. Mi a luat ceva timp dar a mers .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3362
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by Soryn »

uleiu il bagi tot cam asa,.da foloseste un furtun mai gros,sus torni cu palia ulei,.si jos ii atasezi la furtun 5 cm de teava..din cupru cu un colier,.sau ceva de genu,

imi pare cunoscuta treaba cu uleiu negru :-L , uleiu de cutie nu sa face negru, in cel mai rau caz maroniu inchis, sau maroniu deschis, pt ca temperatura din cutie si reductor nu e suficient de mare sa il arda :(
User avatar
Ionut
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 466
Joined: 01 Sep 2007, 21:08
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by Ionut »

Grupul tau de ce e prins? de sasiu? Si eu am asa un gol la cardan pentru ca diful fata sta pe traverse pe suporti sudati, nu facuti din fabrica. Din cauza ca nu au fost facuti perfect puntea sta un pic mai in fata asa s-a marit distanta intre reductor si punte, deci a aparut acest gol.
Uita-te la chestia asta
User avatar
yo2ogm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 255
Joined: 29 Jun 2009, 09:38
Location: Buzias, jud.Timis

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by yo2ogm »

Grupul fata poate fi impins un pic spre inapoi din suporti, dar nu prea mult ca loveste in coroana motorului. Si la mine cardanul fata e prea scurt, probabil inginerii ARO erau prea vlaguiti, cind au proiectat cardanul, de la xxxxxxxxxxxxx.

Mesajul a fost editat de catre mine, Dan CHIRIAC. Pe viitor, as dori sa nu mai am ocazia sa citesc astfel de exprimari. Cu atat mai mult cu cat nu au nimic de a face cu subiectul.
ARO 10,4 DIESEL, 2005
OPEL NEW CORSA DIESEL, 2008
tel. 0770403936
User avatar
yo2ogm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 255
Joined: 29 Jun 2009, 09:38
Location: Buzias, jud.Timis

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by yo2ogm »

Nu cred ca mesajul trebuia editat, intrucit ideia era serioasa si a fost prezentata la tv (inclusiv la stiri) si in presa vremii.
ARO 10,4 DIESEL, 2005
OPEL NEW CORSA DIESEL, 2008
tel. 0770403936
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3362
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by Soryn »

unde era destepti,adicatelea ; carpa e un fel de frectie,..trebuia facut 1 distantier.din ceva teava ,scos cardanu , bagat ala,si pus la loc ;)
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by Dan CHIRIAC »

@yo2ogm
Ideea se poate sa fie serioasa, exprimarea insa era triviala, de aia am editat mesajul.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
yo2ogm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 255
Joined: 29 Jun 2009, 09:38
Location: Buzias, jud.Timis

Re: reductor aro 10 , cutie renault

Post by yo2ogm »

Exprimarea era cea folosita in presa si televiziune si continea numai cuvinte din DEX.
ARO 10,4 DIESEL, 2005
OPEL NEW CORSA DIESEL, 2008
tel. 0770403936

Post Reply