probleme ambreiaj

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
Iancu1989
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 26 Dec 2011, 00:24

probleme ambreiaj

Post by Iancu1989 »

Buna ziua am o problema cu ambreiajul .La un motor de Androia 2417 4ct90 euro 2 se potrivesc : rulmentul de presiune ; discul ; si placa de presiune cu cele de la motorul de brasov ? . Andoria are cutie de viteze de ARO 5+1 trepte . Astept sfaturile dumneavoastra . Va multumesc .

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6951
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme ambreiaj

Post by George »

nu.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: probleme ambreiaj

Post by Werner »

Pai, asa combinatie am si eu. Motor Andoria, cutie ARO în 5 trepte. Dar ce probleme ai cu ambreiajul? Partea hidraulica este la fel cu motorizarile românesti. Placa de presiune nu stiu de care este, discul este la fel ca la restul de motorizari românesti.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6951
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme ambreiaj

Post by George »

nu e bre. placa este de tip "soare". pentru andoria se gasesc ambreiaje poloneze, sau sachs, dar nu stiu cod la asta sachs, din pacate.
andoria aspirat are 2 variante de disc, in functie de tipul prizei, mare sau mica, dar placa e tot "soare".
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: probleme ambreiaj

Post by florian »

ambreiajul aferent motorizarii andoria este cu placa de presiune cu diafragma ( soare ) . eu am avut in exploatare numai andoria TD motorizare 4CT90. sigur nu are nicio legatura cu placa de la motorizarea "brasov"
George are dreptate.parerea mea este ca ai nevoie , ca sa scapi de orice problema, de un kit complet. nu neglija totusi cauza care a determinat aceasta interventie.

Post Reply