Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by wolfman »

Ma intereseaza, daca stie cineva, cam ce greutate ar avea un 244 pe puntea spate (nu maxima autorizata, ci greutatea masinii goale). Vreau sa pun elicoidale pe spate si ma gandeam sa adaptez unele de fata de la Dacia 1400 sau de la Papuc. Oare o merge sau e prea greu animalu' pentru ele?

User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by dxx »

utia te pe topicul lui RUDY
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by ydaniel »

Cred ca mai bune ar fi unele de TLC70 de spate.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by wolfman »

dxx wrote:utia te pe topicul lui RUDY
Am urmarit cu mare atentie topicul si aici si pe club 4x4 dar Rudy a taiat serios din masina si e mult mai usoara pe spate. La mine caroseria ramane asa cum e din fabrica. Suspensia va fi 4 link (2 tendoane superioare si doua inferioare de Patrol ranforsate) cu bara Panhard. Probabil ca va trebui sa incerc diverse arcuri sa vad cum se comporta.

User avatar
myronutu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2351
Joined: 03 Feb 2008, 13:36
Location: cluj

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by myronutu »

incearca de land rover dicoveri de spate.dar mare atenti cu modificarea si cu sudarea pe sasiu ca o sa aveti parte de surprize in trafic sau la ITP.am patit eu cu puntea fata,abea mi-a omologat si a facut poze si teste la susurii.
nuti mai accepta suduri pe sasiu sau lonjeroane,nu se mai dau itp-uri.au bolunzit astia de la rar,astia chiar vor sa nu ne mai lase sa circulam.deci mare grija!!!
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by Ady »

Poti sa te duci pana la o statie ITP si vezi greutatea pe fiecare roata ;) Eu la a mea parca aveam 400 kg/roata spate si 450/roata fata. In talon am 1700 kg masa totala.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by wolfman »

Nu prea mai merge ca deja am demontat puntea spate si urmeaza sa adaptez alta. O sa incerc diferite arcuri cand va fi gata si o sa vad care imi convin cum flexeaza.
Multumesc.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by wolfman »

N-am aflat greutatea, dar pot sa spun ca sta minunat pe niste arcuri de Land Cruiser, in caz ca se gandeste cineva la elicoidale.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by florian »

Dragi colegi, se face prea usor similitudine intre masa si greutate. sunt notiuni total diferite.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by florian »

wolfman wrote:Ma intereseaza, daca stie cineva, cam ce greutate ar avea un 244 pe puntea spate (nu maxima autorizata, ci greutatea masinii goale). Vreau sa pun elicoidale pe spate si ma gandeam sa adaptez unele de fata de la Dacia 1400 sau de la Papuc. Oare o merge sau e prea greu animalu' pentru ele?
poti incerca un 244 gol la o statie ITP atunci cand e pozitionat pe standul de franare. despre adaptarea unor arcuri, in functie de masa pe care o vei avea in masina, nu poti afla decat din experienta celorlalti sau din a ta dupa incercari succesive.de preferat ar fi ca atunci cand un coleg recurge la astfel de modificari si ajunge la rezultate notabile , sa " standardizeze " modificarea. cu detalii privind modificarea, piesele alese, procedura de lucru ...etc
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Greutate (mai corect spus, masa) Aro 244 pe puntea spate

Post by wolfman »

florian wrote:Dragi colegi, se face prea usor similitudine intre masa si greutate. sunt notiuni total diferite.
Am scris asta in titlu, dar am preferat sa 'gresesc' intentionat deoarece este termenul cel mai des folosit.

Post Reply