Auto si nu numai .. dotarea armatei

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by dragospetres »


dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by dragospetres »

Probabil de la aceeasi firma se vor lua si solutiile de modernizare pt.TR-85M1:
https://umbrela-strategica.ro/proiect-d ... a-bsda-22/
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

Tanc cu tun de 100 ghintuit. Sa fim seriosi. Cu sistemele acelea e adus la nivelul anilor 7 .
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by NNnicusor »

flo wrote: 28 Apr 2023, 20:08 Tanc cu tun de 100 ghintuit. Sa fim seriosi. Cu sistemele acelea e adus la nivelul anilor 7 .
Am o intrebare Flo : de cate ori ai vazut lupte tanc contra tanc in Ucraina ?
Eu personal am vazut de doua ori .
Or mai fi fost .
Si la sprijinul infanteriei tunul de 100 mm , ghintuit , cu munitie stabilizata prin rotatie , ieftina, e suficient .
Si uita-te te rog la ce nivel eram in anul 2000 :
SNT-GPS-TR85M1.jpg
Acum 23 de ani .
Daca vrei putem dezvolta ideea .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by NNnicusor »

flo wrote: 17 Apr 2023, 16:38 La muzeul bucurestean mare parte din exponatele exterioare se aflau in restaurare anul trecut. Nu se puteau vizita nici atelajele, armele si uniformele. Ce o fi acum , nu stiu. Oricum expunerea in aer liber conduce la distrugere.
Da . stiu ca sunt in restaurare .
Dar pana acum ?
33 de ani .
Biblic.
Varsta lui Isus Hristos .
Un muzeu militar este una din cartile de vizita el unei natii .
La MMN Bucuresti autoatelierul Skoda era putred. plin de mizerie, in conditiile in care angajatii se ocupau de masinile personale .
La MM Constanta vedeta dragoare era putreda si plina de sticle de plastic intr-o vreme . Era chiar asa de greu sa fie curatata macar ?
Grade. salarii , pensii .

Trebuie sa amintesc cazul autotunului de pompieri SR-104 / 211 , discutat aici, si pe care nici unul din membrii ISU nu a salvat-o ?
T.L.PSI._0094.jpg
T.L.PSI._0095.jpg
T.L.PSI._0096.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by NNnicusor »

Continuare
T.L.PSI._0097.jpg
T.L.PSI._0098.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

Daca nu ai bani, cum sa o cumperi si sa o salvezi? O APC SR 101 a fost cumparata de domnul Hagi cu mii de euro (5 cifre). Muzeul pompierilor ani de zile nu avea un leu pt achizitii de obiecte pt colectii.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by NNnicusor »

flo wrote: 28 Apr 2023, 21:48 Daca nu ai bani, cum sa o cumperi si sa o salvezi? O APC SR 101 a fost cumparata de domnul Hagi cu mii de euro (5 cifre). Muzeul pompierilor ani de zile nu avea un leu pt achizitii de obiecte pt colectii.
Cunosc ofiteri MI ,la noi in orasul din Romania , intre care fosti militieni , care la iesirea la pensie anticipata cu un an-doi si-au cumparat apartament cu banii de ordonanta.
Am impresia ca cineva isi bate joc de noi .
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

NNnicusor wrote: 28 Apr 2023, 21:58
flo wrote: 28 Apr 2023, 21:48 Daca nu ai bani, cum sa o cumperi si sa o salvezi? O APC SR 101 a fost cumparata de domnul Hagi cu mii de euro (5 cifre). Muzeul pompierilor ani de zile nu avea un leu pt achizitii de obiecte pt colectii.
Cunosc ofiteri MI ,la noi in orasul din Romania , intre care fosti militieni , care la iesirea la pensie anticipata cu un an-doi si-au cumparat apartament cu banii de ordonanta.
Am impresia ca cineva isi bate joc de noi .
Acum un an sau doi, imposibil. Banii aia nu se mai acorda din 2009. Cei care ies medical primesc ceva bani. Dar ce treaba are bugetul muzeului cu drepturile banesti ale ofiterilor?
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by NNnicusor »

flo wrote: 28 Apr 2023, 22:17 Acum un an sau doi, imposibil. Banii aia nu se mai acorda din 2009. Cei care ies medical primesc ceva bani. Dar ce treaba are bugetul muzeului cu drepturile banesti ale ofiterilor?
Pai tocmai asta e Flo.
Ca nu au pus veci mana de la mana sa isi salveze propria istorie .
Oricum, bani de la buget de salarii si compensatii au fost totdeauna .

Totusi , pe acest forum se restaureaza , dar nimeni nu cere nimic de la buget .
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

Mana de la mana puneam sa platim spitalizarile, operatiile colegilor cu mari nevoi. Sa fim seriosi, nu asa se conserva lucrurile.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4495
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by ardeleanu »

Nu este nevoie neaparat de multi bani ca sa salvezi "istoria"...
Cand a fost decisa dezmembrarea celui de al 4-lea Concorde construit si expus la Orly pana in 1986 (alaturi de un Caravelle) pentru a face loc... unui parking, personalul s-a culcat pe jos in jurul aeronavei pentru a impiedeca dezmembrarea. Din pacate, Caravelle nu a avut aceasta sansa.
Dupa doi ani de batalie cu administratia, ADP a cedat aeronava pentru un franc simbolic primariei din Athis Mons, unde este intretinuta de un grup de voluntari.
Aeronava poate sa fie vizitata in cadrul muzeului Delta.

https://museedelta.wixsite.com/musee-delta/home

Cat despre solutiile de modernizare a tehnicii de lupta prezentate mai sus, imi aduc aminte de modernizarea MIG-21... Pilotii spuneau, mai in gluma, mai in serios, ca este ca si cum ai monta un bord de Mercedes intr-un Trabant.
Este foarte greu, probabil imposibil in anumite cazuri, de a realiza tehnica de lupta autohtona competitiva la nivel mondial fara a face apel la experienta unor constructori consacrati.

Cu riscul sa fiu iarasi "injurat", prin 1969-1970, Concorde atingea Mach2, americanii mergeau pe Luna, iar noi fabricam M461 ... Lucrurile au mai evoluat, sunt de acord, dar suntem, tehnologic, foarte, foarte departe.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by NNnicusor »

flo wrote: 29 Apr 2023, 20:53 Mana de la mana puneam sa platim spitalizarile, operatiile colegilor cu mari nevoi.
Da , asa faceam si noi la necaz , boala , inmormantare .

Cat despre participare la conservarea istoriei " mana de la mana " pe vremuri , o sa vezi ca scrie pe multe monumente in ridicate memoria vreunui regiment ca au fost realizate prin contributia militarilor sau a cetatenilor " de rand " .
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2001
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Auto si nu numai .. dotarea armatei

Post by flo »

Draga Ardelene, masini scoase din uz am salvat si cu modesta mea staruinta. Va reamintesc de ajutorul a doua doamen colege care au ajutat pt a salva de la taiere a unei autoscari. Problema este ca nu exista spatii de depozitare. Cu mare greutate reuseam sa asiguram transportul pe platforme. La baza de repatarii de la Dragalina se afla un exemplar din singura autospeciala de lucru la inaltime realizata in Romania. O primise pt dezmembrare. I-am convins pe cei din conducerea bazai sa nu o taie. Oameni sufletisti au inteles si au stran fier vechi alte surse ca sa o "inlocuiasca " in scripte. Ii lipse cabina. Gasisem una sa o carpim si o montam. Dar pt transportul la un depozit de la Tecuci nu am reusit sa gasim o solutie. Lucru dificil si prin faptul ca r fi fost un transport agabaritic. Erau eforturile unor indivizi, nu ai institutiei. Am iesit toti la pensie. Ce s-a ales din masina aia nu stiu. Sincer cred ca a ajuns la fier vechi.
Ei cu MIG-ul modernizat nu e doar o schimbare de bord. Era o evolutie in conducerea focului, a coordonarii in lupta a aparatelor. Dar caruta si performantele radar erau cele cunoscute...

Post Reply