Dezmortirea de primavara

Iesiri,intalniri,intruniri,mai mult sau mai putin organizate

Moderator: costy84

User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Dezmortirea de primavara

Post by Schumy »

axxel4you wrote:
Dan CHIRIAC wrote:Schumy, dar cine te opreste sa organizezi tu insuti asa ceva? Nu ar fi mai eficient decat sa astepti sa o faca altii?
Ca sa nu mai zic ca la iesirile mai mult sau mai putin organizate de altii, nu te-am remarcat.
Apropos, hai la umanitara, daca tot ai chef de aventura.
Probabil ii este frica sa organizeze sa nu apara toata lumea la acea intalnire si tocmai organizatorul sa lipseasca din motive neprevazute :D .
sau sa vina toata lumea si mie sa mi-se para prea putini si sa ma hotarasc sa stau acasa.....asta chiar le-ar intrece pe toate. ;)) ;))
Astept si pe George sa rasuceasca si el putin cutitul in rana cu o replica, doua :-j sau macar Tarzy [-O<
Nu ca n-as merita-o......

sile
Membru
Membru
Posts: 200
Joined: 05 Mar 2010, 14:35
Location: braila
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by sile »

domnilor va rog sa ma lamuriti si pe mine ce e aia o sufa dinamica si de ce spuneti ca si-ar scoate toti bani?
multumesc.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by razvy »

sufa dinamica= sufa elastica mai departe iti dai tu seama de ce ar scoate bani ;)
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Dezmortirea de primavara

Post by alex »

cred ca in cazul arourilor a reduce numarul de sasiuri rupte.
happily mending an Aro 320 D127

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Dezmortirea de primavara

Post by Dan CHIRIAC »

Sufa dinamica este confectionata dintr-un material elastic, care permite o alungire de vre-o 20% (daca nu gresesc) din lungimea ei.
Asta inseamna ca se pot face remorcari "cu avant" dar fara socuri resimtite de masina, in principal, de sasiu (vezi episoadele cu remorcaje din filmulete).
Si da, sunt si eu de parere ca face toti banii. Este si pe lista mea de achizitii.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6951
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by George »

Schumy wrote:Astept si pe George sa rasuceasca si el putin cutitul in rana cu o replica, doua :-j ......
am sa te surprind si am sa ma abtin. de data asta, contez pe tine, si ai toata increderea mea! acuma... depinde numai de tine ce faci cu ea...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by RUDY »

De la smunciturile alea s-a indoit putin placa de troliu,daca era shufa dinamica nu se mai intimpla asta ,prelua shocul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by axxel4you »

Si eu sant de parere ca isi merita bani o sufa dinamica, sper sa fie pe lista de achizitii a persoanelor cu care mai ies prin teren si sa se materializeze cat mai repede ;D .
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by tarzy »

Cu atitudinea asta am eu impresia ca nu va mai trece mult si o sa ai ocazia sa testezi daca masina ta iti ofera un confort corespunzator inoptarii in padure precum si o preotectie adecvata contra lupilor.

Ca urmare a "incidentului" de pe Transaplina pe langa sasiurile schelozate a mai avut de suferit si sufa mea, iar unul dintre ocheti a devenit piesa de muzeu.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Dezmortirea de primavara

Post by axxel4you »

tarzy wrote:Cu atitudinea asta am eu impresia ca nu va mai trece mult si o sa ai ocazia sa testezi daca masina ta iti ofera un confort corespunzator inoptarii in padure precum si o preotectie adecvata contra lupilor.

Ca urmare a "incidentului" de pe Transaplina pe langa sasiurile schelozate a mai avut de suferit si sufa mea, iar unul dintre ocheti a devenit piesa de muzeu.

Ce incident a fost pe Transalpina ? Cumva facem confuzie cu iesirea de la Campulung cand am ramas in zapada.
15 pvm
Membru
Membru
Posts: 222
Joined: 29 Dec 2008, 12:30
Location: bucuresti

Re: Dezmortirea de primavara

Post by 15 pvm »

domnilor, mare curaj,mare daruire si nu in ultimul rand mare placere ati avut cu aceasta iesire. foarte interesanta mai ales ptr mine care sant mai fricos.am vazut filmul si din punctul meu de vedere sunteti niste profesionisti. sa aveti multa sanatate si %%- good luck

Post Reply