Prinde viata un ARO

Dedicat Automobilului ROmanesc

Moderators: Werner, mariusjaz

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by vstef_is »

ydaniel wrote: nice.dar ce vitezometru are?nu am mai vazut modelul asta. ;)
Modelu cu scrisu si in kmh si in mph....

SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

pai motorul este Andoria TD euro 2..curat,nu pica matorina ,nu pica ulei si nici apa...toarce frumos...si m-a adus de la CL pasna in bucale foarte vioi si silentios (atat cat poate un diesel)...Pe autostrada am mers continu cu 100kmh..dupa spusele TIR-isilor cu care m-am intalnit pt ca mie vitezometrul nu imi indica corect..Daca ma iau dupa ceas ,in localitate circul cu 100 mile/h iar afar cu 170-180.....In rest  ce pot spune ..sunt foarte incantat de masina chiar daca trebuie sa mai bag  munca la greu  (izolatrie termica si fonica ..cabbluri actionare clapete aer care lipsesc cu desavarsire,butoane puse ,,la mishto"...turometru care merge doar cand vrea el...etc..). Masina este buna ..manopera este execrabila cu toate ca patronul atelierului a tot stat pe langa lucratori.Ca dovada,ii spun unuia sa traga furtunul de la stropitor luneta prin spatele capitonajului...ma ducx sa iau un pahar cu apa si cand ma intorc (3 minute ) furtunul era facut colac si bagat pe dupa mocheta (fara pompa desigur)...ce puteam sa fac...decat sa-i spun sa dispara in ,,30 sec ' ca altfel il bag cu capul la ventilator...venea p[roprietarul atelierului si ii punea sa faca ceva ,cand se intorcea cu spatele  aruncau sculele....  astia sunt oamenii,ce sa-i faci.Oricum ,de abia astept sa ma linistesc,sa facem o cursa (Keo stie) la una din pensiunile proprietarului  si sa stau la un spritz cu el  si dupa ce ma fac muci sa ma duc sa-i bat lucratorii......atat pot atata fac.... ;D ;D ;D

CONCLUZIE: masina are multe lipsuri dar nu imi pare rau ca am dat peste 7000 euro pe ea.
Last edited by SERGHEI on 05 Nov 2008, 11:27, edited 1 time in total.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by ydaniel »

poate mai pui poze;) asa e:) 7000 e f bine;)
ai cutie in 4?
si nu imi plac anvelopele ca sunt resapate.eu nu mai am incredere in asa ceva dupa 4 explozii.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by georgenis »

Serghei cand se uzeaza astea sa iei Bridgestone Dueler M/T sau daca nu mergi la offroad sa iei A/T uri. Sunt total altceva. Eu nu vreau sa mai  aud de reesapate in viata mea!

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Prinde viata un ARO

Post by Dan CHIRIAC »

Ar trebui schimbat titlul topicului in "A prins viata un ARO".
Sa-ti fie de bine Serghei. Iti urez sa ai timp si rabdare ca sa pui la punct si ce a mai ramas.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by tarzy »

sper sa nu-mi ceri bani pre copy-right


si .... ca sa-mi mai racoresc un pic ficatii verzii de la invidie


d-a ce ai bre numere de Illinois???
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

Cauciucuri; cand voi avea bani voi cumpara ceva mai ,,altfel "..pana atunci  merg si astea.....Despre AT-uri nu pot spune decat ca imi plac senzatiile oferite cand este asfaltul ud.. ;D
  Numerele de IL sunt de la Petrom..aveau sa imi dea doua vagoane cu motorina si am dat-o la pace ..(am luat aro la schimb).... \:/ \:/
 

Daniel> ..cutia este in 5 trepte...(la fel ca aerul conditionat) ;D ;D ;D ;D
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Prinde viata un ARO

Post by georgenis »

At-urile de Bridgestone sunt extraordinare. Merg si iarna fara probleme chiar si pe gheata. MT-urile care le am eu sunt deasemenea bune dar nu fac servici pe gheata. Insa zgomotul pe asfalt este neglijabil (in raport cu zgomotul transmisiei de ARO). Chiar nu se aude zgomotul ca de rulment ca la altele. Si pretul este extraordinar deasemenea.
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 709
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Re: Prinde viata un ARO

Post by florin75 »

Frumos, foarte frumos! Sa-l stapanesti sanatos!
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Prinde viata un ARO

Post by pantelimon »

pai daca deja te numesti propetarul acestui agregat nu ne ramane decat sa-ti uram traditionalul sal porti sanatos si sa te bucuri de el
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

Multumesc mult baieti.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Prinde viata un ARO

Post by pantelimon »

ahaaaa esti calare pa problema  ;D ;D ia sa ne zici cand dai berea aia
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 709
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Re: Prinde viata un ARO

Post by florin75 »

;D ;D ;D
Ba Aro are chiar 8 sau 10 trepte de mers inainte si 2 de marsarier, ca avem si reductoare!  :P
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Prinde viata un ARO

Post by SERGHEI »

florin75 wrote: ;D ;D ;D
Ba Aro are chiar 8 sau 10 trepte de mers inainte si 2 de marsarier, ca avem si reductoare!  :P
Te inseli  amarnic...10 trepte inainte+2 marsarriere=12 +2 trepte la stergatorul de parbriz+2 la aeroterma+2 in lateralele masinii ...=18 trepte....


Mai ,,copilu"..daca pe ceva scrie ,,racheta"asta nu inseamna ca poti juca tenis cu ea.Iar ce scrie pe nuca este asa la mishto,de fapt are doar 3 ca este cutie de Opel Record "69. ;D ;D ;D
User avatar
kato
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 317
Joined: 08 Aug 2007, 15:51
Location: timisoara

Raspuns: Prinde viata un ARO

Post by kato »

he heee.. sa o stapanesti sanatos ! ;D

daca zici ca mecanicosi aia erau asa incompetenti io zic sa o mai iei o data la verificat mai ales pe la directie

hotarat om TOT RESPECTU!!!

Post Reply