Pozitionare serie motor 24x

Despre modelele construite,variante,motorizari,locuri in care s-au construit

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Pozitionare serie motor 24x

Post by SERGHEI »

Motor Andoria TD:

Seria se gaseste exact in partea din dreapta a pompei de injectie privind motorul spre pompa de injectie .In alt loc nu am mai gasit nimic .. ;D

Notatiile sunt cam asa:

4 CT 90 -1-MEA 0512 reprezinta tip motor ,adica :
M=Pompa MOTORPAL Cehia
E=respecta cerintele euro privind norma de poluare
A= utilizare (A-tractiune,G-generator ..etc )
0512=versiune motor
Pe motor o sa gasiti doar 4CT90-1 si seria motor(in cazul meu) compusa din XXXXXX /an fabricatie (ex 039519/96 in cazul meu ).Din cate am inteles mai exista un cod pe undeva pe la distributie..eu nu am vazut dar nu inseamna ca nu exista .

Pt a nu avea probleme la cumpararea unei masini sau cu inginerul de la RAR care de obicei scrie si el ce a citit in hartia data de tine este bine sa tim unde si cum arata seriile masinii noastre ..

Asteptam Brasov,peugeot,TDX si altele ....

User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by Ady »

Si de unde se stie ce norma de poluare este?? Stiu ca in talon la logan de ex. dupa acea litera "E" urmeaza o cifra din care rezulta norma de poluare E3, E4, din acea serie de pe motor de unde se stie euro cat este??
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by Werner »

La motorul Andoria nu este trecuta norma de poluare pe blocul motor. Nu are cum! Mai ales ca motorul de baza e acelas la toate normele de poluare. NUmai "pe sus" s-a schimbat câte ceva.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by Ady »

Am inteles. Ma gandeam ca reiese cumva din acea serie ca am fost pe la RAR sa intreb daca pot sa imi pun un astfel de motor pe Aro-ul meu si mi-au spus ca trebuie sa-l iau cu tot cu linie de esapament cu catalizator ceea ce este ok dar cand mi-au zis de sonde Lamda...nu prea mi-a mai venit sa-i cred. Exista pe Andoria Euro II sonde Lamda?? Eu stiu ca pentru asa ceva trebuie sa ai si ceva electronica si din cate am vazut nu exista. Si in plus mi-au mai zis ca si daca il schimb trebuie sa ma duc la Bucuresti ca sa masoare noxele si ...pt asta costa destul de mult.

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6951
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by George »

varianta expusa de tine, Ady, e cam fortata de catre ei...se cheama japca, ce vor ei sa te puna sa faci. este o varianta corecta, daca ai face omologare individuala, sau artizanala... dar tu mergi pe o varianta cu omologare de tip existenta...ceea ce n-ar trebui sa te puna pe drumuri. depinde pe cine cunosti, sau cat ai gura de mare...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by Ady »

Da te cred. Eu am fost doar sa intreb, am vrut sa vad ce spun nu m-am apucat de modificari(de schimbat motorul) O sa vad cat tine asta la ce vreau eu si apoi daca e ..poate o sa-l schimb.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by Werner »

Ady, nu te speria! Euro2 nu are nici catalizator, nici sonda Lambda, nu are nimic deosebit. Euro2 este o norma deaia de 2 Lei. Toti producatorii de motoare au scos Euro2 din pompa de injectie mai buna (în linie) si partial turbo. Vezi motorul ARO TDX-28, motorul Peugeot, Andoria, etc. Eu la ARO cu Andoria Euro2 am toba aia plata de Dacia si una cilindrica, din tabla neagra ordinara. De unde catalizator, sonda Lambda........ :-j
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by Ady »

Pai asta stiu si eu ..nu m-am speriat dar se pare ca in ROMANIA toata lumea te crede prost si incearca sa scoata cat mai multi bani de la tine. Eu stiu ca nu exista sonda lamda si catalizator pe euro II Andoria iar una fara alta nu prea pot exista si mai ales fara calculator de injectie iar Andoria e clasic deci nu are cum sa existe dar se pare ca nenea de la RAR nu ma crezut cand i-am zis asa ceva...a ramas la parearea lui.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Pozitionare serie motor 24x

Post by razvy »

lasa tu pe nenea de la RAR ca el nu stie ca el "ie" cam dus cu pluta nu stie numa cu,cartea in mana si vor sa scoata toate masinile Aro de pe sosea firar ei sa fie de prosti si cu toata conducerea tarii ca din ce ii nce mai rau merge acum sa cam terminat cu zicala "saraca tara bogata toti te fura si nu se gata" dar acum a inceput sa se termine si numa din cauza conducerii tarii
aro 10,4 power by renault 1,9 diesel 5 trepte 4x4 dif blocabil spate

Post Reply