Ulei pentru motor de Brasov

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
bogdan.sb
Membru
Membru
Posts: 119
Joined: 19 Oct 2008, 18:58
Location: Sibiu

Ulei pentru motor de Brasov

Post by bogdan.sb »

Hai sa va mai intreb ceva:
ce ulei sa folosesc la motorul de Brasov? Nici foarte scump, dar nici cel mai prost calitativ. Si cati litrii intra in motor?
In momentul de fata nici nu stiu ce am. Cand am cumparat masina, m-am dus cu ea la un mecanic. Mi-a spus ca schimba el uleilu. Deoarece il cunosteam, am avut incredere. Nu demult, m-am uitat la joja (am facut 3-400 km de la schimb) si am constatat ca nivelul uleiului este cu 3-4 cm peste limita maxima, ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca nu a scurs uleiul vechi si a completat peste. Pot sa ma insel eu? Se poate sa intre motorina in baia de ulei sau intr-adevar si-a batut joc mecanicul?

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Ulei pentru motor de Brasov

Post by Dan CHIRIAC »

La carticica spune ca intra 7,5 litri de ulei.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Ulei pentru motor de Brasov

Post by alex »

3-4 cm?????????
e mult

verifica nivelul cu masina orizontala dimineata.

vezi sa nu iti bage motorina in ulei. s-a discutat e forum. cel mai simplu e sa iti intre pe la pompa de combustibil,mai rau e pe la simeringurile pompei de injectie.
ar mai fi injectoare naspa,dar ia-o si tu pe rand.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Ulei pentru motor de Brasov

Post by axxel4you »

Iti recomand pentru brasov ulei 10W60 sau ceva asemanator gen 20W50 , ideea este sa fie subtire la rece si vacos la cald.

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei pentru motor de Brasov

Post by vstef_is »

Intra vro 8 litri lejer, si inca un pic. Si sa mai ai de completat ca tare mi-e ca ai semeringuri dubioase pe undeva.

Verifica la fulie in fatza (cea de pe vibrochen), si in spatele vibrochenului, daca totusi nu curge ulei pe acolo, vezi la pompa de alimentare, capacul de la pompa de injectie, si daca tot nu iti curge ulei capacele de la culbutori.

DUPA aia schimba uleiul, cauta filtru fie de Romcarbon buzau, desi nu cred sa mai gasesti sau MEXX filter. E ceva turcesc da e bun. Ulei eu folosesc TEXACO HAVOLINE 15W40 pt utilaje agricole. MINERAL. Acum insa prospectez piata poate gasesc ceva mai interesant.

Musai sa iei mineral, si cauta ca uleiul sa fie destul de gros, cum zicea si axxel, cand e motorul cald, uleiu tre sa fie gros, daca se subtiaza n-ai rezolvat nimic o sa mearga motoru cum nu trebuie.
bogdan.sb
Membru
Membru
Posts: 119
Joined: 19 Oct 2008, 18:58
Location: Sibiu

Re: Ulei pentru motor de Brasov

Post by bogdan.sb »

Multumesc pentru raspunsuri. Azi sau maine o sa-l schimb. Si o sa folosesc si un aditiv "Metabond". Sper sa mai reduca din uzura motorului ...
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ulei pentru motor de Brasov

Post by George »

cautati postarea lui mircea, ca va explica ce si cum e cu uleiul de bv...
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply