Cablu kilometraj

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

Cablu kilometraj

Post by Sergiu »

La modelul de ARO pe care il am exista pe traseul cablului de kilometraj inseriat un traductor (o chestie cilindrica alba care citeste turatia cablului), stie cineva ce rol are si daca se mai gaseste de cumparat?

User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Cablu kilometraj

Post by axxel4you »

Si eu am la aro la fel,nu ii cunosc rolul dar il am acolo, ce a patit al tau de vrei sa-l schimbi?Este destul de simplu ca conceptie!
User avatar
silvester
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 16 Oct 2007, 07:06
Location: ploiesti
Contact:

Re: Cablu kilometraj

Post by silvester »

Si de la traductorul ala nu pleaca nici un fir? E doar pus acolo si atat?
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Sergiu »

Pentru axxel4you: S-a uzat patratul unde intra cablul din cutie (masina a fost de la Petrom, umblau la kilometraj ca sa faca rost de motorina...)
Pentru silvester: Pleaca fire la calculator (se vede in foto), unii spun ca nu are influenta negativa da il elimini, eu nu cred, de asta v-am intrebat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Soryn »

Sergiu ..imi poti spune si mie frate..unde mai gassesc...si eu..sa cumpar....Pinionul ala mic..de intra.in reductor....la un Aro 10.4... ala care intra cablu in iel....in patrat....ca am cautat..de am inebunit...gasisem un magazin..undeva.. langa sala aia de sport..Eden.....pe unde circula...101..spre podu din 4-5..un magazin..si chipurile am fakut comanda...si cand ..mam dus..sa vad..dk..mia adus..ala....cik..ca nu a gasit..si a ramas..sa ma sune aia..sa imi zika...da...din parti..au trekut 3 saptamani de atunkii.... ^:)^.merge masina de 3 ani fara chilometraj..si creka..a fakut pana akuma..vreo 300 de mii..de km...
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Soryn »

dk nu ....mai e alkineva...care..jtie vre-un magazin in CT..cu piese....de aro..........numai retarzi de vanzatori..te duki...si le explici..si se uita ca boi la tine si iti zice ..ca nam..de el habar-nu are de ce ..vorbejti...sa inebunesc..pff
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Cablu kilometraj

Post by COSMIN D »

Iti spun eu daca promiti ca scrii dracu in limba romana!
Am comandat eu unele , au venit, si ma tot suna aia sa ma duc sa la iau.
Pe Bratianu prin Palas sunt 2 magazine dar vezi ca mi-au cerut 500 de mii lei pe dracie Se pare ca s-ar potrivi cel de papuc cu 4 trepte si ala costa 60 de mii 
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Sergiu »

e un magazin langa Cuget Liber, vis a vis de Iowemed (linga intersectia ICIL) maine iti dau telefonul de acolo.
User avatar
sorin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1065
Joined: 06 Dec 2007, 23:04
Location: Constanta
Contact:

Re: Cablu kilometraj

Post by sorin »

0749213536 este nr de telefon de la doamna care se ocupa de magazinul de langa cuget liber
Sorin cu ,,frigideru plin,,
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Soryn »

bine fratilor ,o sa ma interesez, fan_aro am mai fost la un magazin sa fac comanda ,am facut, ma duc peste o saptamana sa iau pinionu , si zice aia ca nu a gasit,  si a ramas sa ma sune ,  asta se intampla cam acum 1 luna ;D, . si tot 500 de mii mia zis si aia  da pinion + melcu din reductor

dar jtiti cum arata pinionul nu, ,,, nu seamana nici pe departe cu ala de dacia 1310 sau 1410...sau papuce ....
la alea capatul la pinion e din plastic ,,,

asta al meu e din fier tot pinionu

si mie miar trebui numai pinionu ala mic ..fara melc..cum aduc ajtia...
Last edited by Soryn on 16 Apr 2008, 17:46, edited 1 time in total.
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Sergiu »

Suna la nr. 0722504969 un domn George e din Campu Lung, face rost de piese, suna si vezi
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cablu kilometraj

Post by Soryn »

multumesc pentru informatii,,, ;D
asa ca chestie ,stiti de cand umblu fara chilometraj(nu eu masina) cam de 3-4 ani ;D in care a mers non stop

acuma am schimbat cablu  , ca era rupt ..si se blocase si daia sa dilit pinionu--sau tocit dinti intr-o parte si nu mai prinde

de bucurie cand pun pinionu cred ca dau ceasu peste cap ;D
Last edited by Soryn on 16 Apr 2008, 19:57, edited 1 time in total.

Post Reply