cutii de viteze montate pe ARO

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
alcool online
Membru
Membru
Posts: 137
Joined: 28 Oct 2007, 18:33
Location: Iasi

cutii de viteze montate pe ARO

Post by alcool online »

Dan CHIRIAC wrote: Eventual dezmembrez.
ma intereseaza pe mine diferentialele daca sunt 41/11 si cutia de viteze+ reductor, asta daca merg bine bine si nu au fost cirmajite mai ales diferentialele
"Man will be what he was born to be, free and independent!" - JFK

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Gata, a sosit timpul! vand ARO 244

Post by George »

alcool online wrote: ma intereseaza pe mine diferentialele daca sunt 41/11 si cutia de viteze+ reductor, asta daca merg bine bine si nu au fost cirmajite mai ales diferentialele
L27 a avut grupuri 8x33,mereu si dintotdeauna! cutia si reductorul sunt la fel ca la BV-ul tau,doar.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
kato
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 317
Joined: 08 Aug 2007, 15:51
Location: timisoara

Re: Gata, a sosit timpul! vand ARO 244

Post by kato »

Keo wrote:
alcool online wrote: ma intereseaza pe mine diferentialele daca sunt 41/11 si cutia de viteze+ reductor, asta daca merg bine bine si nu au fost cirmajite mai ales diferentialele
L27 a avut grupuri 8x33,mereu si dintotdeauna! cutia si reductorul sunt la fel ca la BV-ul tau,doar.
keo eu am de ani de zile o cutie de l27 cu alte rapoarte decat a brasovului la viteza a 3-a si a 4-a !

la proiectul la care lucrez are una la fel, rapoartele sunt mai mici !

daca pui o asemenea cutie pe motoru de brasov cu grupuri 11/41 orsice panta cat de mica va necesita a3a !am pus pe aro albastru si dupa o saptamana am dato jos !

ce ce am vazut in ele:  sincroanele de 3si 4 sunt inpreuna la fel ca la 1-a si a 2-a

cred ca sunt modele de cuti care s-au pus pe aro inainte de 90 !

atentie la cei ce cumpara cuti de pe aro dinainte de 90 cu mot. l27 cu diferentiale 8/33 merge super dar cu 11/41 este problema indiferent de motorizare !

p.s. rog moderatoru sa deschida un topic pe aceasta tema inpreuna cu discutile de aici !

pot fi folositoare !eu am auzit ca sunt vreo 3 tipuri de cuti puse pe aro de-a lungul timpului !
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by SERGHEI »

Cine stie ce cutii de viteze au fost montate pe motoarele Andoria in afara de Eaton....sau care cad la potriveala fara mari batai de cap?

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by Werner »

Mai era si aia de "Peugeot", care s-a montat din 1994-1998 (parca). Cutia este foarte buna. S-a fabricat la Cadca în Slovacia. Eu am cumparat din fabrica cutie, în 2003, costa vreo 600€. Dar nu stiu daca se mai fabrica. Vorbeste cu Stefan de la Iasi, parca avea motor si cutie Peugeot de vânzare.
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by vstef_is »

Nu despart motorul de cutie, si oricum se vor indrepta ambele spre Baia Mare :)

Mie personal nu imi place cutia. E buna, e rafinata, nu sare, merge ok, dar are cateva probleme.

1. Timoneria si parghiile si tot sistemul de actionare e cam aiurea, si bucsile se duc instant.
2. Nu e prea rezistenta, in sensul in care daca o bruschezi face ca toti dracii de zici ca se rupe in 14. Aia de ARO rezista mult mai bine la tavaleala si brusari. Ce-i drept, sincroanele nu rezista, si mai 'sare', da cutia merge... si nu ti-e teama ca se rupe cum ti-e teama la aia de Peugeot.

Acestea sunt impresiile mele despre cutia de Peugeot.

Nici despre cutia in 5 trepte de ARO nu am cuvinte prea bune. Au fost de fapt mai multe versiuni, si o versiune speciala produsa in alta parte. In general fac probleme... si nu-mi plac.
SCORPYO
Incepator
Incepator
Posts: 16
Joined: 23 Oct 2008, 22:36

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by SCORPYO »

Am primit o oferta de a cumpara o cutie de aro10,cum imi dau seama daca este un model bun.
semaca
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 04 Nov 2008, 11:47
Location: Bucuresti - Fundeni
Contact:

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by semaca »

eu caut o cutie de viteze cu reductor pe stanga. vreau sa o pun pe M fara sa fac alte modificari la puntea fata. Stie cineva la ce tip de aro s-au folosit? 
461 "M-elangevagen"
costel_bv
Membru
Membru
Posts: 160
Joined: 11 Nov 2007, 15:04
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by costel_bv »

Daca cineva are nevoie de o cutie de vit in 5 ,cardan si diferential ,punte spate (fara anvelope sau de 185/14 uzate) TOATE PENTRU PAPUC se vand la pachet cu  800lei
-
User avatar
myronutu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2351
Joined: 03 Feb 2008, 13:36
Location: cluj

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by myronutu »

de ce aro domnu?
ARO 243, an 2000, motorizare TDX
ARO 243, an 1986, motorizare D127.
Bughi, motor de 1600 benzinar,in inbunatatiri
Audi B4, an 1994,2000 benzina
Fiat 1100, an 1964,proaspat achizitionat
costel_bv
Membru
Membru
Posts: 160
Joined: 11 Nov 2007, 15:04
Location: Brasov - Romania
Contact:

Re: cutii de viteze montate pe ARO

Post by costel_bv »

Nu sunt de Aro ci de Dacia papuc
-

Post Reply