M 461 Alternator
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
M 461 Alternator
Salut colegi!
Am nevoie de un alternator ptr. M 461C. Electricianul spune ca placa cu diode s-a prapadit.
Alternatorul actual este de Electro-Precizia, TIP 1107, an fabricatie 1974.
Gasesc unul urgent?
Se potriveste alt tip de alternator?
Atasez pozele de la capacul alternatorului.
Cu sperante, cim95
Am nevoie de un alternator ptr. M 461C. Electricianul spune ca placa cu diode s-a prapadit.
Alternatorul actual este de Electro-Precizia, TIP 1107, an fabricatie 1974.
Gasesc unul urgent?
Se potriveste alt tip de alternator?
Atasez pozele de la capacul alternatorului.
Cu sperante, cim95
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: M 461 Alternator
ARO M461 are original dinam, nu alternator.
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: M 461 Alternator
Ce punte de diode are, cu diode mici (pastile),mari RA 220 ? .
Ra220 se gasesc de cumparat la bucata, majoritate alternatoarelor de provenienta straina 1980-2005 le contin.
Pentru a inlatura posibilele probleme de subdimensionare,as monta alt alternator , minim 65A cu releu incorporat.
Ra220 se gasesc de cumparat la bucata, majoritate alternatoarelor de provenienta straina 1980-2005 le contin.
Pentru a inlatura posibilele probleme de subdimensionare,as monta alt alternator , minim 65A cu releu incorporat.
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: M 461 Alternator
Probabil ca de-a lungul timpului au fost facute unele inbunatatiri, de fabrica sau private, la partea electrica. Am dat S.O.S. pe toate lungimile de unda si am sperantze ca rezolv problema.
Revin cu rezultatul.
Revin cu rezultatul.
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: M 461 Alternator
Are cineva placi/punti de diode ca cea din imagine? Dar functionale! 
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
-
niku111
- Membru legendar

- Posts: 1277
- Joined: 07 Mar 2011, 20:33
- Location: Craiova
Re: M 461 Alternator
Orice magazin de piese auto are diode sau punti gata ansamblate.
- razvy
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 07 Feb 2008, 20:49
- Location: beius bihor
- Contact:
Re: M 461 Alternator
In Austria e mai greu
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: M 461 Alternator
trebuie 3 cu anodu la fir ,si 3 cu catodu la fir.
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: M 461 Alternator
Adica, daca merg in Romania la un magazin de piese auto pot gasi astfel de punti cu diode care se potrivesc la alternatoare Electro-Precizia, an fabricatie 1974?
-
niku111
- Membru legendar

- Posts: 1277
- Joined: 07 Mar 2011, 20:33
- Location: Craiova
Re: M 461 Alternator
La orice magazin de piese auto de turisme si camioane romanesti.
-
cim95
- Membru de elita

- Posts: 650
- Joined: 24 Jan 2013, 13:17
- Location: Gmunden, Austria
Re: M 461 Alternator
Din pacate, nu cunosc niciun magazin de genul asta la Timisoara. Am sa caut!
-
UMMM461
- Membru

- Posts: 248
- Joined: 11 Jul 2011, 12:02
- Location: Bucuresti
Re: M 461 Alternator
In Ro, se gaseste toata puntea (tot ansamblul) cu tot cu diode dar de 45A de la klaxclar, din cate imi aduc aminte. Eu am cumparat pt un alternator de dacie. Daca ajung pe la un magazin, iti spun.
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: M 461 Alternator
Klaxcar este un ambalator de piese produse in china,slabe calitativ!
Cauta de Electroprecizia Sacele!
Poate gaesti pe la vreun remat un alternator in stare f buna de 50A.
Cauta de Electroprecizia Sacele!
Poate gaesti pe la vreun remat un alternator in stare f buna de 50A.
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: M 461 Alternator
Sh-urile obosite nu rezista mult.Diodele obosesc pe masura ce trece timpul in exploatare.
-
GRMihai
- Membru

- Posts: 145
- Joined: 15 Mar 2015, 19:18
Re: M 461 Alternator
Salut,
Am puntile de diode care te intereseaza.Sunt noi,de Electroprecizia Sacele si costa 20 ron puntea.Daca te intereseaza suna-ma(0766300556).
Am puntile de diode care te intereseaza.Sunt noi,de Electroprecizia Sacele si costa 20 ron puntea.Daca te intereseaza suna-ma(0766300556).
