Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
- pantelimon
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 28 Jan 2007, 20:35
- Location: Bucuresti
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
M 57
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- Misi din Cluj
- Membru legendar

- Posts: 1005
- Joined: 24 Oct 2007, 10:37
- Location: Cluj-Napoca
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
@Don'George: Masina aia e foarte joasa, sau tu esti prea inalt?
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
- pupi
- Junior

- Posts: 83
- Joined: 13 Feb 2007, 14:34
- Location: sibiu
- Contact:
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu
eu cred ca fabrica ARO sa inchis
ca sa se poata vinde in voie gipurile de import
si la fel sa procedat si cu Dacia Tractoru si altele .
alfel ar fi fost o mare concurenta si totodata o mare problema
a importatorilor.

uzina Dacia nu au putut- o inchide ca era prea mare si asa au privatizat-o
dar si aia ii incurca rau de tot

ARO ar fi fost departe poate langa LandRover sau Toyota dar nu s-a vrut
ca sa se poata vinde in voie gipurile de import
si la fel sa procedat si cu Dacia Tractoru si altele .
alfel ar fi fost o mare concurenta si totodata o mare problema
a importatorilor.
uzina Dacia nu au putut- o inchide ca era prea mare si asa au privatizat-o
dar si aia ii incurca rau de tot
ARO ar fi fost departe poate langa LandRover sau Toyota dar nu s-a vrut
zbor la treaba
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
ARO pâna în anul 1989 a fost destul de bun, iar dupa 1989 trebuia modernizat doar tehnic, ceea ce s-a si facut! Din pacate tot doi pasi dupa ceilalti producatori. ARO este o masina care nu trebuia o prea mult schimbata, îsi are clientela în designul lui propriu, asa cum este LR Defender, sau Mercedes G. Singurul lucru care trebuia facut, ar fi fost un salt urias la calitate. Chiar a adus revista germana "Off Road" o editie de jubileu, în care îsi prezinta activitatea de la înfiintare pâna astazi, tot ce au testat. În anul 1994 au testat ARO 10.4 cu motor Renault Diesel, pe care îl descrie ca foarte bun, cu o echipare exemplara (reductror, diferential blocabil, servodirectie din serie), la un pret excelent. Singura pata negativa, a fost calitate de finisare. Atunci s-au si vândut multe ARO 10 în toata Europa de Vest.
@George Pantelimon: în sala aceea am mai prins, între altele, primul IMS si motocicleta IMS....., vremuri frumoase!
@George Pantelimon: în sala aceea am mai prins, între altele, primul IMS si motocicleta IMS....., vremuri frumoase!
- pupi
- Junior

- Posts: 83
- Joined: 13 Feb 2007, 14:34
- Location: sibiu
- Contact:
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu
da! cam asa este
aro nu a fost prost conceput rau
ca dovada ca multi si - au facut super masini
dintr un astfel de sasiu
dar startul adica masina de fabrica avea mari carente
la calitate atat materiale cat si prelucrare
multe datorita politicii de a folosi materiale si tehnologie cat mai eftine
pt a nu rezulta o masina f scumpa
si asa mai departe s-a ajuns la situatia de azi
pacat
aro nu a fost prost conceput rau
ca dovada ca multi si - au facut super masini
dintr un astfel de sasiu
dar startul adica masina de fabrica avea mari carente
la calitate atat materiale cat si prelucrare
multe datorita politicii de a folosi materiale si tehnologie cat mai eftine
pt a nu rezulta o masina f scumpa
si asa mai departe s-a ajuns la situatia de azi
pacat
zbor la treaba
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault
- pantelimon
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 28 Jan 2007, 20:35
- Location: Bucuresti
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
masina din poza adica M57 are montate puntile deasupra arcurilor,si mai toata mecanica e indentica ca la gaz ,sasiul este curb si totul este lucrat destul de rundimentar plus ca are multe piese neoriginale,dupa parerea mea
-
dragospetres
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 10 Jan 2008, 21:01
- Location: suceava
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
-stie cineva de acel ARO RETRO cu care incerca uzina dupa '90 sa iasa la interval?Cei de la GAZ au construit GAZ KOMBAT parca.
- pantelimon
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 28 Jan 2007, 20:35
- Location: Bucuresti
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
praf in ochi la prosti aia a fost
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
Exact! Întâi a fost vorba sa se faca ceva în stil Retro, când si-au dat seama ca este prea costisitoare o dezvoltare noua, au spus ca fac o noua serie de M-uri vechi, pentru ca mai aveau hale pline de aripi si alte tablarii de M. Pâna la urma au ajuns toate la fier vechi! Tipic!pantelimon wrote: praf in ochi la prosti aia a fost
- pantelimon
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 28 Jan 2007, 20:35
- Location: Bucuresti
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
nentuleee nu aveau nimic
stoc 00000000000000
un mare cacat
,cu stirea aia si-au acoperit alte marsavi zic eu
- Misi din Cluj
- Membru legendar

- Posts: 1005
- Joined: 24 Oct 2007, 10:37
- Location: Cluj-Napoca
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
- Misi din Cluj
- Membru legendar

- Posts: 1005
- Joined: 24 Oct 2007, 10:37
- Location: Cluj-Napoca
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
arata f bine.de unde aveti poza?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
cand esti rau nu te uita
-
costel_bv
- Membru

- Posts: 160
- Joined: 11 Nov 2007, 15:04
- Location: Brasov - Romania
- Contact:
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
Pentru o clarificare prima masina de teren s-a numit M57 nu IMS57 si am gasit undeva ca a aparut la 1 Mai 1957 la demonstatia din C_lungsi uzina mama a fost infiintata in 1885 ,am o insigna la aniversarea a100 ani.Primul M avea la bord in 1972 947000 km,tot atunci se exportau in 47 tari
-
- pantelimon
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 28 Jan 2007, 20:35
- Location: Bucuresti
Re: Primul IMS fabricat in Romania dat disparut , a fost gasit la Nicolae Ratiu .
breee stai un pic ca ma ametisi,pune poze cu insigna si concret de unde ai datele de care vorbesti,MULTUMIRI ANTICIPATE DOMNU IMPATIMIT
