ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Nevasta mea nu are nimic comun cu auto-mecanica dar a spus ceva care m-a pus pe ganduri cand i-am povestit pe unde ma bag eu cu Decebal:
-Indiferent cum o iei, masina asta are cel putin 40 de ani si nu sti unde si ce o lasa!
La fel ca si tine, nici tu nu mai ai 20 de ani!
Ce o fi vrand sa zica? ;)) Va las pe voi, fiecare sa creada ce vrea.
Vreau sa spun ca, totusi, toate piesele au o uzura morala ridicata si nu are rost sa fortzeri lucrurile.
Tot ce-mi doresc este sa stiu "de ce" nu are putere la deal. Am in program o serie de excursii prin Alpii austrieci si ma doare cand il aud pe Decebal ca gafaie.

User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by deluca »

cu motorul cald slabeste piulia de la delcou si invarte de el in sensul invers acelor de ceas cel mult cativa mm. atentie fa.ti marcaj pozitiei initiale! turatia va creste, asculta daca face un fel de bum bum pe esapament. daca face da un mm inapoi. fa apoi relantiul din surubul de la carb la 900 si iesi in probe. aro trage bine la deal in a 3-a si-l tii la 3000 rpm. cu a 4-a la 90 mai greu pe pantele din austria. eu am ajuns pe acolo si in a 2-a de ma taraiam la deal cu 40-50. normal ca ti se pare ca stai pe loc cand fug bezmeticii cu bmwuri pe langa tine si-ti iei claxoane. austriecii sunt si f nepoliticosi mai ales cum aveam nr de ro. verifica daca e intins bine cablul de acceleratie, sa deschida clapeta la max cand esti cu pedala jos. apoi nu strica niste pantofi cu talpa mai groasa, am impresia ca tu il si cam menajezi. spor la treaba!
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Multumesc ptr scolarizare! Am sa incerc!
Cu soferii austrieci nu am probleme. Ma misc incet, le ocup soseaua, mai uit semnalizatorul pornit pe stanga, am steagul austriaco-roman pe antena si le trantesc si niste gaze de esapament de-i inec.
Cand ma depasesc totusi, le arunc de sus o privire geto-dacica, asa de "ce pana mea". :)>-
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by deluca »

vrei sa spui ca aro tau scoate fum vizibil, miroase intepator? astea pot fi indicii pt alte hibe.

cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Sper ca se mai uita cineva pe acest topic desi nu am mai scris de mult!
Azi i-am pus lui DECEBAL niste fise noi, TESLA. Am reusit sa nu incurc cele 4 cabluri + fisa centrala si am fost f. mindru ca a pornit la "prima"
Revin la "grupul de fuga":
-Cum imi pot constata ce grup are M-ul meu?
Multumesc anticipat ptr. informatii!
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by niku111 »

In functie de viteza de croaziera si mobilitatea in teren.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Adica nu pot numara cati dinti are coroana, cati dinti are vre-un pinion? Credeam ca daca deschid diferentialul as putea constata care este realitatea.
Nu are mare importanta ca nu ma apuc sa fac modificari doar sa stiu ce am.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3362
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by Soryn »

Se pot Numara dinti, dar deschisu diferentialului nu e ca si cand ai deschide un robinet.
Trebuie sa demontezi planetarele,cardanul,golit uleiul,abia apoi suruburile grupului si il dai jos.

Se poate masura raportul cu creta. Ridici o roata in aer (cric sub punte)
Dai un semn pe cauciuc, unul jos pardoseala in dreptul roti.
Faci un semn pe furca de intrare in grup (cardan) unul pe carcasa grupului (Fata in fata).
Invarti de roata incet si numeri cate rotatii face cardanul (semnul de pe furca cruce fata de cel aflat pe carcasa)
Cand ajunge roata la 1 rotatie fata de semnul de referinta.Te opresti.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Multumesc ptr. indicatie, SORIN.
Pare simplu si realizabil. Am sa incerc! :)>-
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by Cotizo »

Daca te-ai plictisit rau de tot de agregat, iti dau o Vitara pe el... Serios. Pe de alta parte, probabil ca iti trebuie o revizie - reglat aprindere, distributie, vazut ce compresie mai are motorul, etc. Motorul ala are cuplu suficient, n-ar trebui sa iti moara in pante...
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by niku111 »

Cind schimbi uleiul la grupuri vezi daca poti numara dinti coroanei pe gaurile busoanelor de umplere sau golire.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by cim95 »

Multumesc frumos ptr. oferta Cotizo!
Deocamdata nu m-am plictisit deloc de DECEBAL. Sunt multumit cand pot rezolva cate ceva si ca mai pot invata una-alta.
Iar sprijinul colegilor este f. incurajator.
Ma gandesc chiar sa mai procur un M pe care sa-l adaptez dupa gusturile mele.
Sau poate un ARO 240!?
Retin, totusi, oferta ta! :)>-
User avatar
tavi74
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 22 Nov 2012, 23:32
Location: Talmaciu Sibiu

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by tavi74 »

Incearca sa vezi ce diferential are si sa-i reglezi aprinderea.
Nu e bine daca nu trage la deal cand mergi in teren.
Al meu merge si 100 Km/h si trage binisor la penti mari .
Cel mai bun raport de transmisie este cel original 7/36
Jiglerele din carburator sa fie 75 de relantiu si 120 cele principale
"Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam" -Mark Twain

Aro M461 1968
Mercedes W115 230 1974
Mercedes W115 220D 1972
Renault Megane Cabrio 2000
Carpati Super 1964
BMW R1200GS 2006
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by UMMM461 »

Salut Tavi,
Despre ce jicloare vorbesti? Unde sunt plasate. Multumesc.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: ARO M61C intrebare referitoare la Regimul de lucru

Post by pantelimon »

145 principalele la M.120 e la ARO, TV

Post Reply