MRL se decupleaza singur

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

MRL se decupleaza singur

Post by wolfman »

Dupa cum spune titlul, la un Aro 24, MRL-ul de pe dreapta se decupleaza singur dupa cateva sute de metri parcursi. Il cuplez la maxim, merg cu 4x4 6-700 de metri si cand il verific se mai invarte jumatate de tura. A mai patit cineva, aveti vreo idee care ar fi motivul? Zilele astea cred ca o sa il dau jos sa vad despre ce e vorba, dar nu am mai demontat nici unul pana acum si macar sa stiu ce sa verific. Capacul (prins in 2 suruburi) l-am dat jos, am verificat acea bila cu arc, l-am uns si face la fel.

User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: MRL se decupleaza singur

Post by offroad m461 »

Da eu am patit de vreo 2 ori dar pe aro 10, este cam aceeasi chestie:

1 ar fi ca bila care blocheaza acel capacel unde scrie 4x4 sa nu mai aiba arc sau sa fi sarit bila de tot;

2 ar fi acele 2 suruburi care prind acel capacel de care se cupleaza mrl'urile, adica sa fie slabe sau lipsa unul dintre ele;

3 ar fi acea saiba care exista intre capacelul mobil si capacul mare al mrl'ului, adica sa nu existe deloc sau sa fie foarte uzata.


Una din aceste 3 probleme o ai sigur, ramane sa desfaci mrl'ul si sa'l verifici daca are joc capacele alea din fata si sa te uiti daca mai exista bila aceea si arcul, si atunci daca ai un pic de imaginatie determini sigur problema' nu e mare lucru.

Mai este iarasi o chestie si e bine de stiut, eu m'am confruntat cu asa ceva, daca merge foarte foarte greu adica gen' cu patentu' sau mai stiu eu ce procedee sau sa nu poti invarti deloc acel capac inseamna ca nu ai piulita potrivita la planetara
si atinge de acel ax" cu filetul mare, sau in cel mai rau caz s'au dus acele bucsi de bronz ( MRL'ul nu are in componrnta lui nici un rulment cum am mai auzit) si planetara intra mai mult in mrl'u atingand de acel ax" melcat, blocand astfel cuplarea mrl'ului. Este valabil pentru toate mrl'urile cel putin romanesti, in mare parte au cam acelasi mecanism, bine unele sunt pe ace si celelelte(tipul mai nou) sunt pe acea corona dintata care sunt intr'adevar mai rezistente in timp dar in principiu un mrl'u face acelasi lucru: cupleaza si decupleaza planetara prin impingerea si tragerea unei piese gen celebrele ace sau acea coroana dintata, de unde le vine si numele "mecanism de rulare libera" ( MRL ), asa ca daca aveti MRL cu ace (acele sa fie din otel tratat pentru ca am vazut live ace din fier mort facute pe vapor, le fortai o singura data si cedau imediat) si sunt cuplate corect, si au si vaselina adica intretinute, va asigur ca sunt la fel de rezistente la fel ca cele cu coroana dintata. Va spun din propria experinta fiindca eu am ambele modele de mrl'uri ( le tin pe cele cu ace de rezerva, dar le'am avut montate si pe masina asa ca stiu cum lucreaza ambele modele)


Mai sunt si cele braziliene dar sunt foarte scumpe, in jur de 6 mil o pereche insa nu stiu ce le poate pielea, dar se zice ca sunt foarte bune si rezistente, in rest ramane la aprecierea si priceperea ta vizavi de buna functionare a MRL'urilor. ;)
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: MRL se decupleaza singur

Post by wolfman »

Capacul mobil (cel prins in 2 suruburi mici) l-am dat jos, l-am curatat, l-am uns, am verificat acea biluta si functioneaza normal. Nu am gasit nici o saiba acolo. Cred ca o sa-i fac o poza azi sau maine ca nu imi dau seama unde ar putea avea saiba.
Multumesc
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: MRL se decupleaza singur

Post by Soryn »

saiba o are in spatele acelui capac mai mare care vine prins in 5 suruburi de corpul din fier ...

User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: MRL se decupleaza singur

Post by axxel4you »

Am avut si eu aceeasi problema cu MRL , daca ai curatat tot si functioneaza bine bila care blocheaza la ambele sensuri sistemul de actionare al MRL-ului e posibil sa ai o problema de reglaj , coroana cu caneluri sa nu intre suficient in spatiul unde blocheaza planetara cu roata si atunci sa-l forteze sa se desfaca .
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: MRL se decupleaza singur

Post by wolfman »

L-am desfacut astazi, l-am spalat, bagat vaselina si pus la loc si se pare ca nu se mai decupleaza. Acum sa vad in teren cand il fortez daca merge bine. Avea ceva apa amestecata cu vaselina existanta acolo. Cum pot pune o poza din calculator aici? Ca butonul "Img" merge doar pt poze de pe net.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: MRL se decupleaza singur

Post by ydaniel »

Mai bine cumperi un set de AVM-uri noi.arata bine/merg bine/nu se strica usor. \:D/
User avatar
costy21
Junior
Junior
Posts: 96
Joined: 06 Feb 2011, 11:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MRL se decupleaza singur

Post by costy21 »

Am si eu o nelamurire: MRL-urile tip nou cu acea coroana canelata au o anumita catare, pozitie in care trebuie sa intre, sau capacul mecanismului cu acea bucsa filetata de impinge coroana in ce pozitie trebuie introdus in corpul mecanismului?

Am desfacut cu ceva timp in urma mrl-urile de la al meu aro 244 pt a le unge cu vaselina si mai bine nu le desfaceam pt ca acum au ramas blocate pe 4x4 si nu mai decupleaza. care ar putea fi problema: arcul, pozitia coroanei sau a bucsei filetate?
In manualul de aro 24 postat aici pe forum nu am gasit decat detalii despre mrl-ul cu ace, exista documentatie si pt cel de tip nou?
Aro 244 XD3T 1997
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: MRL se decupleaza singur

Post by wolfman »

Nu au nici o pozitie, important e sa culiseze usor pe caneluri (vaselina) si arcul din spate sa fie la locul lui (si sa fie bun). Atentie insa cand montezi acea bucsa filetata pe piesa aia de plastic sa nu o infiletezi prea mult (sa nu fie iesita prea mult inafara) pentru ca aia e pozitia pentru cuplat.
Capacul (cel prins in doua suruburi) are o anumita pozitie (iti dai singur seama ca daca nu il pui bine, in momentul cand strangi suruburile o sa vezi ca sta intr-o parte si nu poti sa-l rotesti). Capacul mare (cel cu 5 suruburi) are o degajare care-i permite celui mic sa se roteasca 3/4 de tura.
User avatar
costy21
Junior
Junior
Posts: 96
Joined: 06 Feb 2011, 11:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MRL se decupleaza singur

Post by costy21 »

Multumesc pt explicatii, o sa le desfac sa vad care e problema. S-ar putea sa fie de la arc...
Aro 244 XD3T 1997

Post Reply