curiozitati M461

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
faitonu
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 04 May 2008, 21:41
Location: Cluj city
Contact:

curiozitati M461

Post by faitonu »

stiati ca au existat din fabricatie 2 motoare diesel la M-uri? al doilea motor diesel care este acoperit cu banda alba pe document este Perkins-ul,si este numit M461 CDP.
stiati ca la motorul M207 de pe M-uri,toba de esapament vine pe partea dreapta a masinii,nu pe sub motor asa cum s-ar crede?
stiati ca au existat modele de M-uri la care roata de rezerva este prins pe interiorul oblonului spate?
de asemenea sint interesante semnalizatoarele fata a modelului prezentat in poze de mai jos..

http://www.99poze.ro/M461_France/

imaginile sint scanate de pe un document cumparat de mine cu ajutorul colegului @netrecut...deci nu cred ca intra in incidenta copyright...
..asta nu-i masina..e IMS!!!...

http://clasicdriverclub.myforum.ro/

User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by Cotizo »

Exista deasemenea o perioada de tranzitie intre M461 si M461C, probabil anul 1968, in care vezi placuta M461C, dar masina arata tot ca M461, cu gat exterior la rezervor. Am vazut un astfel de M luat de la armata de un prieten.
User avatar
faitonu
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 04 May 2008, 21:41
Location: Cluj city
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by faitonu »

si al meu e la fel,desi e an de fabricatie '71..
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by Cotizo »

Cine stie ce stocuri de caroserii or fi avut...

User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by MagnuM »

faitonu wrote:stiati ca au existat din fabricatie 2 motoare diesel la M-uri? al doilea motor diesel care este acoperit cu banda alba pe document este Perkins-ul,si este numit M461 CDP...

Despre prospectul asta este vorba:

Image Image
Image Image
Image Image
Image Image


PS: Full version; "necenzurat"! \:D/
Last edited by MagnuM on 14 Feb 2010, 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by George »

multumim Magnum! ce urechi "ascutite" ai... ;D
cui ii trebuie, sa le printeze, ca stiu eu pe cineva la retromobil ce le merita in freza...ca zice ca asa ceva nu se poate, daca nu stie el.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by MagnuM »

George wrote:... ca stiu eu pe cineva la retromobil ce le merita in freza...ca zice ca asa ceva nu se poate, daca nu stie el.

Parca ar fi angajatul RAR-ului; doar acolo am mai auzit aberatia asta!
User avatar
cristian54mcm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 491
Joined: 26 Sep 2010, 23:01
Location: Curtea de Arges
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by cristian54mcm »

Salutare domnilor!Nu va mai amagiti cu acesta problema.Am discutat cu cei care detin drepturile asupra ARO si mi-au spus,ca modelele de Aro M 461 care au avut motoare diesel au fost comercializate in Franta cu motoarele puse de dealerii de acolo,adica Indenor si Perkins,iar in Germania au fost puse motoare Mercedes.Din Romanica au plecat cu motoarele pe benzina.Am vorbit si la RAR si au spus ca daca nu exista la producator o omologare de tip ptr piata noastra cu aceste motoare ,asta e.Asa ca e mai bine sa nu ne mai certam cu ei ca si asa sunt vai de capul lor!
User avatar
faitonu
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 04 May 2008, 21:41
Location: Cluj city
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by faitonu »

oare cine detine drepturile asupra Aro?...nu de alta dar sintem forum Aro si sa stim si noi a cui sint masinile noastre de fapt...sau poate o sa ne ceara drepturi de autor ca e la moda..sau poate romanii au vindut proiectul la straini si aia au pus ce motoare au vrut ei...astia au dat caroseria,si aia au motorizat-o...dar cine a motorizat-o?..cine a dat caroseria?..de fapt..ce inseamna M461?..in ce tara traim?..in ce univers?..am fost implementati de extraterestii sau ne-am nascut din oceane?..va veni sfirsitul lumii?..cum?..de ce?..cind?..unde?..
..atita retorica pentru nimica toata,oricum o bucata din istoria acestei tari a fost ingropata odata cu impozitele si programul rabla... :-@
User avatar
cristian54mcm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 491
Joined: 26 Sep 2010, 23:01
Location: Curtea de Arges
Contact:

Re: curiozitati M461

Post by cristian54mcm »

drepturile asupra Aro le are Landmark Management-Buc si sa ne fereasca D-zeu de mai rau.vb "baiatului de la ant 3" traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Post Reply