Expeditia africana
- aztec
- Incepator

- Posts: 27
- Joined: 11 Dec 2006, 21:03
- Location: Bucuresti
Expeditia africana
Trei asemenea automobile au traversat Africa, efectuand, printre altele, o proba de anduranta deosebita.
Scopul principal a fost o expeditie stiintifica privind cercetarea florei si in parte, a faunei continentului negru condusa de prof. univ. N. Botnariuc.
Aceasta expeditie dotata cu un autoturism ARO M461 C cu remorca fabricata de Uzina mecanica din campulung, o autofurgoneta TV 51 F si o autosanitara TV 51 S, (prezentate la TIB 1970) fabricate la Inteprinderea Autobuzul din Bucuresti.
Specialistii acestei caravane, Ing I. Cataranciuc si tehnicianul auto Constantin Ludu au adus modificarile de rigoare autovehiculelor respective.
La autoturismul Aro M 461C s-au montat un rezervor de benzina suplimentar de 90 l, s-au inlocuit scaunele obisnuite pentru sofer si pasager, cu unele mai cofortabile de tip Dacia 1100, s-au suspendat cele doua banci laterale, inlocuinduse cu una transversala pentru trei persoane, mai comoda pentru drumurile lungi si capabila sa ofere un spatiu mult mai mare pentru bagaje, s-a montat un carlig oscilant pentru prinderea remorcii, s-au adaptat o prelata cu geamuri din plexiglas (material plastic transparent fabricat la Uzilele Copsa Mica) si s-a montat o grila pentru protectia farurilor necesara drumurilor prin savana. Remorca tip ARO monoax era pervazuta cu instalatie proprie de franare prin inertie avand montata pe ea un rezervor de 90l de comburtibil si o roata de rezerva.
Autoutilitarele TV 51 F si 51 S, masini cu tractiune pe toate patru roti, nu aveau la ora startului decat 80 km rulaj. Ele erau prevazute cu conectoare de flexibilitate a arcurilor lamelare de tip AEON.
Toate autovehicolele au fost prevazute cu alternatoare, relee tranzistorizate, iar pentru economia de combustibil, la o parte din ele s-au inlocuit jicloarele, s-au modificat carburatoarele pentru a fi capabile sa consume benzina inferioara, deoarece aceasta se gasea mai usor la statile de benzina din tarile africane.
Fiecare din membrii participanti avea misiunea sa, pentru a duce actiunea la bun sfarsit.
Din tara , automobilele s-au deplasat pe roti pana la portul Rijeca(Iugoslavia) unde au fost imbarcate pentru africa pe nava Bohny.
La 9 dec. 1970 expeditia a debarcat la Dakar (Senegal) unde a inceput deplasarea pe itinerarul: Bamako(Mali), Ouagadougou (Volta Superioara), Niamey (Niger), Kano (Nigeria), Fort Foureau (Camerun), Fort-Lamy (Ciad), Bangui (Rep. Africana Centrala) Ksangani (rep. Zair) Kigali (Ruanda), Nairobi si Mombasa (Kenya) pe coasta Oceanului Indian, unde au ajuns la 3 martie 1971.
In timpul acestor 108 zile au strabatut o distanta de 18.000 km facandu-se in total 4.540 opriri, adica in medie o oprire la fiecare 4 km.
Pentru motoare si automobile acest raid african a insemnat o solicitare deosebita si nu intamplatoare a fost remaca marinarilor de pe nava Bohiny, care, cunoscand epopeea multor astfel expediti , le-a spus, dupa debarcarea la Dakar"Aveti grija sa nu ajungeti la oceanul Indian intr-o roata"
Binenteles ca greutatile nu au intarziat sa apara. Astfel intre Kayes si Bamako membri expeditiei au ales o ruta directa, caracterizata de harta Michelin ca "drum din sol natural, fara indicatoare, accesibil numai autovehicolelor de teren". Autoritatile din Kayes i-au sfatuit pe expeditionari sa nu se aventureze pe acesta ruta, pe care de zeci de ani nu mai trecuse nici un autovehicol, ci sa imbarce masinile in tren, pana la Bamako(acest luvru insemna 600 km cu trenul).
Totusi, exploratorii romani s-au incumetat pe aceasta ruta infernala, pe terenuri inacesibile, prin vaduri periculoase, izbutind in cele din urma sa scoata masinile la liman cu ajutorul.. cricurilor.
Astfel prin lupta indirjita a membrilor expeditiei automobilele romanesti au invins dunele de nisip, savanele, hatisurile brusei si a padurilor de bambus(?) si drumurilor naturale din laterit rosu, ale caror ondulatii faceau ca masinile sa trepideze din toate articulatile. Au trecut deasemenea, cu succes prin nordul lacului Tchad, spre Fort-Lamy, pe un drum pe care nu se incumeta decat autovehicolele cu totul speciale, prevazute cu sisteme de navigatie terestre.
Binenteles ca si penele au fost numeroase, au schimbat o cruce cardanica la St.Louis, in Senegal, o explozie a unui pneu la Niamney, doua parbrize sparte, cateva jante rupte, mai multe camere taiate, o fuzeta indoita, etc, etc.
Aceasta aventura intr-o regiune geografica pitoreasca, plina de necunoscut si de contraste, greu de strabatut, a dovedit atat calitatea masinilor romanesti cat si darzenia membrilor expeditiei. Bunele aprecieri culese au permis ca autovehiculele sa se impuna pe plan international.
La Mombasa sfarsitul calatoriei pe continentul african au fost imbarcate pe nava Bucuresti, care le-a purtat intr-o calatorie lunga pana in India, de unde s-a luat cap compas spre Constanta.
"Din istoria automobilului" Ing A. Brebenel/Ing D Vochin- 1975
Scopul principal a fost o expeditie stiintifica privind cercetarea florei si in parte, a faunei continentului negru condusa de prof. univ. N. Botnariuc.
Aceasta expeditie dotata cu un autoturism ARO M461 C cu remorca fabricata de Uzina mecanica din campulung, o autofurgoneta TV 51 F si o autosanitara TV 51 S, (prezentate la TIB 1970) fabricate la Inteprinderea Autobuzul din Bucuresti.
Specialistii acestei caravane, Ing I. Cataranciuc si tehnicianul auto Constantin Ludu au adus modificarile de rigoare autovehiculelor respective.
La autoturismul Aro M 461C s-au montat un rezervor de benzina suplimentar de 90 l, s-au inlocuit scaunele obisnuite pentru sofer si pasager, cu unele mai cofortabile de tip Dacia 1100, s-au suspendat cele doua banci laterale, inlocuinduse cu una transversala pentru trei persoane, mai comoda pentru drumurile lungi si capabila sa ofere un spatiu mult mai mare pentru bagaje, s-a montat un carlig oscilant pentru prinderea remorcii, s-au adaptat o prelata cu geamuri din plexiglas (material plastic transparent fabricat la Uzilele Copsa Mica) si s-a montat o grila pentru protectia farurilor necesara drumurilor prin savana. Remorca tip ARO monoax era pervazuta cu instalatie proprie de franare prin inertie avand montata pe ea un rezervor de 90l de comburtibil si o roata de rezerva.
Autoutilitarele TV 51 F si 51 S, masini cu tractiune pe toate patru roti, nu aveau la ora startului decat 80 km rulaj. Ele erau prevazute cu conectoare de flexibilitate a arcurilor lamelare de tip AEON.
Toate autovehicolele au fost prevazute cu alternatoare, relee tranzistorizate, iar pentru economia de combustibil, la o parte din ele s-au inlocuit jicloarele, s-au modificat carburatoarele pentru a fi capabile sa consume benzina inferioara, deoarece aceasta se gasea mai usor la statile de benzina din tarile africane.
Fiecare din membrii participanti avea misiunea sa, pentru a duce actiunea la bun sfarsit.
Din tara , automobilele s-au deplasat pe roti pana la portul Rijeca(Iugoslavia) unde au fost imbarcate pentru africa pe nava Bohny.
La 9 dec. 1970 expeditia a debarcat la Dakar (Senegal) unde a inceput deplasarea pe itinerarul: Bamako(Mali), Ouagadougou (Volta Superioara), Niamey (Niger), Kano (Nigeria), Fort Foureau (Camerun), Fort-Lamy (Ciad), Bangui (Rep. Africana Centrala) Ksangani (rep. Zair) Kigali (Ruanda), Nairobi si Mombasa (Kenya) pe coasta Oceanului Indian, unde au ajuns la 3 martie 1971.
In timpul acestor 108 zile au strabatut o distanta de 18.000 km facandu-se in total 4.540 opriri, adica in medie o oprire la fiecare 4 km.
Pentru motoare si automobile acest raid african a insemnat o solicitare deosebita si nu intamplatoare a fost remaca marinarilor de pe nava Bohiny, care, cunoscand epopeea multor astfel expediti , le-a spus, dupa debarcarea la Dakar"Aveti grija sa nu ajungeti la oceanul Indian intr-o roata"
Binenteles ca greutatile nu au intarziat sa apara. Astfel intre Kayes si Bamako membri expeditiei au ales o ruta directa, caracterizata de harta Michelin ca "drum din sol natural, fara indicatoare, accesibil numai autovehicolelor de teren". Autoritatile din Kayes i-au sfatuit pe expeditionari sa nu se aventureze pe acesta ruta, pe care de zeci de ani nu mai trecuse nici un autovehicol, ci sa imbarce masinile in tren, pana la Bamako(acest luvru insemna 600 km cu trenul).
Totusi, exploratorii romani s-au incumetat pe aceasta ruta infernala, pe terenuri inacesibile, prin vaduri periculoase, izbutind in cele din urma sa scoata masinile la liman cu ajutorul.. cricurilor.
Astfel prin lupta indirjita a membrilor expeditiei automobilele romanesti au invins dunele de nisip, savanele, hatisurile brusei si a padurilor de bambus(?) si drumurilor naturale din laterit rosu, ale caror ondulatii faceau ca masinile sa trepideze din toate articulatile. Au trecut deasemenea, cu succes prin nordul lacului Tchad, spre Fort-Lamy, pe un drum pe care nu se incumeta decat autovehicolele cu totul speciale, prevazute cu sisteme de navigatie terestre.
Binenteles ca si penele au fost numeroase, au schimbat o cruce cardanica la St.Louis, in Senegal, o explozie a unui pneu la Niamney, doua parbrize sparte, cateva jante rupte, mai multe camere taiate, o fuzeta indoita, etc, etc.
Aceasta aventura intr-o regiune geografica pitoreasca, plina de necunoscut si de contraste, greu de strabatut, a dovedit atat calitatea masinilor romanesti cat si darzenia membrilor expeditiei. Bunele aprecieri culese au permis ca autovehiculele sa se impuna pe plan international.
La Mombasa sfarsitul calatoriei pe continentul african au fost imbarcate pe nava Bucuresti, care le-a purtat intr-o calatorie lunga pana in India, de unde s-a luat cap compas spre Constanta.
"Din istoria automobilului" Ing A. Brebenel/Ing D Vochin- 1975
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Expeditia africana
Am vazut diapozitive de la aceasta expeditie, a fost foarte interesant! Am si vreo 3-4 poze, dar din pacate nu le pot pune.
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: Expeditia africana
super:) eu stiam doare 2-3 randuri desprea aceasta expeditie.vreau mai multe poze;) imi place remorca.si cum au venit in tara?
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
cand esti rau nu te uita
- pantelimon
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 28 Jan 2007, 20:35
- Location: Bucuresti
Re: Expeditia africana
frumoase poze si de TV-uri ce sa mai zic beton
-
MihaiTatar
- Nou venit

- Posts: 1
- Joined: 21 Jun 2010, 08:31
Re: Expeditia africana
Exista o carte despre aceasta expeditie, un adevarat jurnal al acestei aventuri extraordinare.
E vorba despre "De la Atlantic la Oceanul Indian" semnata de biologul Nicolae Coman, participant la eveniment.
E vorba despre "De la Atlantic la Oceanul Indian" semnata de biologul Nicolae Coman, participant la eveniment.
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Expeditia africana
Da, sa va spun si ceva mai putin vesel privitor la expeditia africana.
M-ul pilotat de d-nul Cataranciuc a fost tinut de fosta uzina Aro pina dupa revolutie dupa care a fost vandut(la liber sau la licitatie, nu stiu) unui taran din imprejurimile Muscelului, acesta folosindu-l la treburile zilnice din zona: lemne, cartofi, prune...
Asta e respectul pentru trecut, nici nu trebuie sa ne mire ce s-a petrecut ulterior cu intreaga uzina.
Cred ca am mai spus-o dar o s-o repet pina n-oi mai putea:miza cea mare aici nu e pierderea unei masini cu adevarat istorice ci stergerea trecutului(sau a memoriei) pentru simplul motiv ca un popor ce nu are un trecut nu va avea nici un viitor.
P.S.( alo, Retromobilu', ce-ar fi sa faceti un pustiu de bine si sa incepeti niste demersuri specifice, daca nu a ajuns la Remat sa cumparati masina respectiva, asta asa, sa probati cu fapte postura de aparatori a vehiculelor istorice!).
M-ul pilotat de d-nul Cataranciuc a fost tinut de fosta uzina Aro pina dupa revolutie dupa care a fost vandut(la liber sau la licitatie, nu stiu) unui taran din imprejurimile Muscelului, acesta folosindu-l la treburile zilnice din zona: lemne, cartofi, prune...
Asta e respectul pentru trecut, nici nu trebuie sa ne mire ce s-a petrecut ulterior cu intreaga uzina.
Cred ca am mai spus-o dar o s-o repet pina n-oi mai putea:miza cea mare aici nu e pierderea unei masini cu adevarat istorice ci stergerea trecutului(sau a memoriei) pentru simplul motiv ca un popor ce nu are un trecut nu va avea nici un viitor.
P.S.( alo, Retromobilu', ce-ar fi sa faceti un pustiu de bine si sa incepeti niste demersuri specifice, daca nu a ajuns la Remat sa cumparati masina respectiva, asta asa, sa probati cu fapte postura de aparatori a vehiculelor istorice!).
Daca nu Aro, atunci ce ?
- Fane
- Membru Devotat

- Posts: 301
- Joined: 20 Aug 2009, 23:31
- Location: Campeni Jud.Alba
- Contact:
-
patrolista
- Incepator

- Posts: 47
- Joined: 20 Apr 2010, 22:32
Re: Expeditia africana
sigur se va vinde masina in conditiile actuale,trebuie aflat doar proprietarul
- kln
- Incepator

- Posts: 45
- Joined: 06 Feb 2010, 18:41
- Location: Bucuresti RO
Re: Expeditia africana
Cartea scrisa de Nicolae Coman -De la Atlantic la Oceanul Indian, e extraordinara ! Are mai multe foto color cu M-ul si cele 2 TV-uri .
- niscu
- Membru de elita

- Posts: 735
- Joined: 20 Oct 2009, 17:14
- Location: Galati-Tulcea
Re: Expeditia africana
Eu n-am stiut nimic de oamenii astia si de masinile lor. Am sa caut cartea. N-am avut niciodata in casa un poster nici macar cu Pink Floyd,.. dar cu temerarii astia asi vrut sa am
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
- kln
- Incepator

- Posts: 45
- Joined: 06 Feb 2010, 18:41
- Location: Bucuresti RO
Re: Expeditia africana
Un articol interesat:
http://oradecluj.oradestiri.ro/transafr ... 011/11/28/
http://oradecluj.oradestiri.ro/transafr ... 011/11/28/
- offroad m461
- Membru de elita

- Posts: 583
- Joined: 02 Dec 2008, 17:49
- Location: Domnesti Arges
Re: Expeditia africana
Am achizitionat si eu cartea "De la Oceanul Atlantic la Oceanul Indian " foarte interesanta 
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- offroad m461
- Membru de elita

- Posts: 583
- Joined: 02 Dec 2008, 17:49
- Location: Domnesti Arges
Re: Expeditia africana
...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: Expeditia africana
Vai....unde ai gasit-o?
Si eu o caut de mult,dar nimica
Si eu o caut de mult,dar nimica
- offroad m461
- Membru de elita

- Posts: 583
- Joined: 02 Dec 2008, 17:49
- Location: Domnesti Arges
Re: Expeditia africana
La un anticariat online . a costat 20 lei + 7 lei posta .
