Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »


User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

E, intr-o asa poveste si Constantin avea dreptate daca stia sa se exprime.

In apropierea comunei mamei mele a activat un grup din care faceau parte taranisti (rude ale ministrului Dejeu), legionari dar si ... comunisti. Dintre ultimii , Primarul unei comune (Braisor) si altii. Uimitor, in aceeasi perioda in comunele din zona apar primari fosti legionari, evident ajunsi intre timp comunisti. Am cunoscut un fost legionar care nu s-a certat de fel cu comunsitii. Ba chiar a colaborat organizand diferite activitati la CAP. L-am intrebat cum a survenit schimbarea? In ce a crezut cu adevarat sau a fost doar oportunitate. Mi-a raspuns: daca nu ma bagam se bagau ungurii. A fost modul prin care i-am tinut departe de conducere pe unguri. Asa si cu primarii comunisti, fosti legionari.
Imi spunea ca lupta cu ungurii e mai importanta ca cea cu comunistii.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Pe Teofil Răchiţeanu mama l-a cunoscut in tinerete. Era prezentat in anii de liceu ca "poetul motilor". Un favorizat al noii oranduiri. Las la o parte ca cei din zona aia sunt considerati mocani nu moti. In timp ce taranii din zona sufereau din pricina colectivizarii, Rachiteanu si ai lui prosperau intr-o zona necolectivizata din comertul cu lemne si vitei. Mama a fost in clasa cu fata dr. Iosif Capota care impreuna cu Al. Dejeu au constituit un grup in zona Huedin. Din grup facea parte si primarul comunist din Braisor. Capota a fost executat, iar familia sa persecutata. Mama imi spunea ca fata lui era ridicata de la scoala, doar pt a induce spaima. La data activitatii tatalui era doar un copil de cativa ani.
In Sancraiu, comuna mamei, primar a fost pus un schiop, fost legionar. Asta nu s-a dovedit un om cumsecade. Un legionar spunea ca: L-au pus primar pe asta ca sa ne compromita in ochii oamenilor. Bunica imi spunea ca a avut un sfarsit ciudat.

Atentie la poza lui Boc. Chiar daca nu-i clara se poate observa ca are la petlite paspoal portocaliu, pe care doar elevii scolilor de ofiteri activi il purtau. CIUDAT!?!
Curios este si faptul ca nivelul de inaltime a lui Boc nu il faceau apt pt arma Securitate. Ca TR-ist nu era o problema, dar ce-i paspoalul ala?

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Interesant de remarcat cum "timpul" (ajutat de anumite interese) poate schimba perceptia anumitor evenimente. Ce imi povesteau bunicii si, mai recent, mama si ce apare prin mass media. Ce am vazut cu ochii mei in decembrie '89 si ce scrie in cartile de istorie.
De fapt de ce sa ma mai mir... un candidat cu sanse serioase la presedentie in Franta (Jean Marie Le Pen) sustinea public (pe parcursul unei lungi perioade incepute in 1987) "Les chambres à gaz sont un détail de l'histoire de la Seconde Guerre mondiale" ( camerele de gazare sunt un detaliu al istoriei celui de al doilea razboi mondial).
Napoleon Bonaparte, mult slavitul erou al Frantei, a "calcat" Europa in picioare cu razboaiele lui, imens de multi morti si de distrugeri in urma lui si, totusi, "istoria" a retinut doar lucrurile pozitive si care servesc intereselor Frantei.

Totul (in functie de interese) devine, in timp, un detaliu.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Si cine este de vina de cele prezentate mai sus?
Exista legi, politie, garda forestiera etc. in Romania?
Pai sa se puna pe ei cu "tunurile"...amenzi, confiscare vehicule in infractiune, interdictie de sejur pe teritoriul Romaniei pentru recalcitranti/recidivisti etc.
Fara mila, asa cum merita toti infractorii.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by toni »

E putin mai complicat. Organizatorii le-au dat un culoar destul de larg prin care puteau trece fara sa fie penalizati. Au fost instruiti sa spuna ca sunt turisti si s-au ratacit daca erau intrebati de sanatate. Prin unele locuri posibil sa fi rezolvat cu mici sume de bani relatia cu autoritatile locale (padurar, sef de post).

Comunitatea off road care participa in competitiile organizate de Federatia Romana de Automobilism Sportiv s-a implicat in cautarea lor in teren, sesizarea autoritatilor, etc. Au fost salvate inclusiv filmarile/pozele pe care si le puneau participantii pe retele sociale cand coborau prin albii de rauri, se troliau prin paduri, etc. Organizatorii au pus pe site ca au aprobarea Romsilva dar nici vorba de asa ceva.

Unii participanti au fost prinsi si amendati de jandarmerie, politie. Altii s-au retras dupa ce au primit mesaje pe Facebook/Instagram din partea membrilor comunitatii off road despre faptul ca competitia este ilegala. Pe organizatori ii doare la patina, au incasat taxe de participare de aproximativ 3000 euro de la fiecare echipaj. Si din ce am inteles au fost undeva la 100 de echipaje inscrise.

Federatia si Comisia de off road din cadrul federatiei s-au implicat in relatia cu autoritatile dar in multe locuri s-au lovit de nepasare si poate chiar rea vointa. S-au cerut sesizari scrise despre care stim cat de repede se raspund, eventual dupa ce concursul este terminat deja. Singurul mod legal in care ii poti amenda este daca ii prinzi in fapt in padure, dar daca traseul este pe un culoar de poate avea si 50km latime, este foarte greu. Daca ii opresti pe sosea nu ai motiv, s-a incercat oprirea lor din ce am inteles si verificarea masinilor dar toti au modificarile omologate in tarile de origine.

https://vasiledale.ro/2023/05/18/exclus ... tualizare/

Competitia a avut ca sponsori principali pe INEOS si pe RedBull, e clar ca sunt si interese mari in joc iar organizatorii au spate puternic si bani multi.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Toni, poti sa ai spate puternic cat vrei DACA autoritatile si localnicii VOR sa aplice legea.
Eu vad problema un pic invers.
Cetateni straini (nu conteaza care, austrieci sau alte venituri) nu respecta LEGEA pe teritoriul ROMANIEI.
Doua optiuni :
Ai demnitate si ceva in slip, aplici LEGEA cat de dur posibil si nu o sa mai apara a doua oara.
Nu ai, te pui in pozitia capra si zici " sefu cu vaselina, va rog frumos".
Cu scuzele de rigoare pentru vulgaritate.

Nu de mult rusii faceau pe grozavii cu MIG-urile pe deasupra frontierelor Turciei. La dadura turcii jos unul...scandal mare etc. Crezi ca mai au curaj sa incerce?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

https://www.libertatea.ro/stiri/23-de-v ... ii-4550476
Sa inteleg din articol faptul ca organele de control au stat si s-au uitat cum iau alte organe de control spaga timp de luni de zile? :-??
Imi aduc aminte, acum vreo 20 de ani, cand mergeam cu microbusul de la Cluj la Budapesta (la Easyjet, ca nu era WizzAir pe atunci), cum se strangeau bani inainte de vama "ca sa trecem fara probleme". Cum aveam toate actele in regula, refuzam sa dau spaga. Mama, ce se ofticau ceilalti... :-j
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Cand o sa incetam sa afirmam in mass media tot soiu de neadevaruri (ca sa nu zic minciuni) doar ca sa ne laudam cat suntem de grozavi?
Mass media din Romania relateaza despre prima vizita dupa incoronare a regelui Charles III care, mandrie mare, are loc in Romania, mai precis in Transilvania.
Ar fi bine sa se documenteze domnii reporteri, prima vizita dupa incoronare trebuia sa aiba loc in Franta, dar din cauza grevelor, a fost preferata Germania.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by toni »

Sunt idioti cei care au scris articolul, sau macar pe langa subiect ca sa fim politicosi.

Prima oara se specifica:
Noile tarife se aplică tuturor categoriilor de vehicule înmatriculate, cele pentru transportul de persoane, transportul de marfă cu masă totală maximă autorizată mai mică sau egală cu 3,5 tone, scrie news.ro.
Apoi ca e doar pentru cele peste 3.5T, camioane si autobuze ca sa fiu mai precis.
TollRO va fi aplicat pentru toate vehiculele înmatriculate care sunt folosite pe acesta, concepute şi construite pentru transportul de marfă cu masă totală maximă autorizată (MTMA) mai mare de 3,5 tone.

Vehiculele de transport mixt se asimilează, din punct de vedere al TollRO, cu vehiculele de transport marfă.
Nu inteleg exact ce inseamna transport mixt, banuiesc ca se refera si la autoutilitare sub 3.5 cu mai mult de 2 locuri.

Post Reply