Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Bancuri,clipuri si orice altceva de descretit fruntea

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

toni wrote: 03 Nov 2022, 20:40
ardeleanu wrote: 01 Nov 2022, 22:40 Sigur, atata doar ca deja MRL-urile iti dau de gandit ca ceva a fost modificat...
Asta observam noi, pasionatii. Si era o partial o gluma legata de faptul ca dacia nu are sasiu :)

Da, doar ca organu' nu are competenta sa se lege de asa ceva, doar inginerii de la rar. Este seria de caroserie care scrie in acte ? Este. Este seria de motor care scrie in acte ? Este. Masina e dacie papuc cum scrie in acte ? Este.

D-aia si cand se face control tehnic in trafic se face Rar impreuna cu politia. Unii pentru ca nu au dreptul sa te opreasca, unii pentru ca nu au competenta tehnica sa iti verifice masina.
Pana la oprit in trafic, trece pe la ITP. Acolo ar trebui observate neconformitatile.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Probabil ca trece ca si Forester-ul meu din Romania... :-??
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by toni »

@ardeleanu

Din ce am inteles clarificari pe Facebook la poza cu papucul, cica ar fi doar transmisia fata preluata de la Aro 10. Din cate stiu basculele de Aro 10 sunt doar putin mai lungi, cu putina pricepere se poate adapta cutia de Aro 10, grupul fata e prins de cutie, pui butuci cu MRL, bascule si planetare de Aro 10.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Pai o data este pe sasiu de Aro, pe urma doar transmisia fata...
Oricum ar fi, au fost facute modificari importante, nu doar lipite autocolante.
Eram curios pana la ce nivel ITP-ul din Romania accepta oficial aceste modificari.
Pe urma, cand vad ce pericole pe roti circula in Franta si au ITP valabil, nu ma mai mira nimic.

Apropo de Franta, la insistentele UE, se introduce ITP-ul pentru motociclete incepand de anul viitor. Sa vedem daca iarasi se lasa cu manifestari si scandaluri...

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Vad ca popoarele latine au o problema cu regula.

Lasand gluma la o parte, draga Ardelene poti sa afli linistit ca institutii similare (omoloage ar trebui spus, nu?)cu RAR, din Vest, sunt la fel de corupte ca cele romanesti. Certfificate de conformitate pt autovehicule care in veci nu vor avea doar masa din tzadula. Ambulante care NICIODATA nu vor atinge acceleratiile din standardul european.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by vercingetorix »

Romanul se descurca.
Intotdeauna.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Acuma nu sunt foarte sigur ca este roman... sigur este ca are mult noroc.
Si cei de pe Titanic erau siguri 100% ca vaporul nu putea sa se scufunde, chiar si in caz de accident major...
Pe urma, am mai vazut aici un roman (Constantin) care a vrut sa urce un 244 intr-un camion utilizand doua scanduri si boltari...pozele sunt undeva pe forum. ;))
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

flo wrote: 07 Nov 2022, 21:04 Vad ca popoarele latine au o problema cu regula.

Lasand gluma la o parte, draga Ardelene poti sa afli linistit ca institutii similare (omoloage ar trebui spus, nu?)cu RAR, din Vest, sunt la fel de corupte ca cele romanesti. Certfificate de conformitate pt autovehicule care in veci nu vor avea doar masa din tzadula. Ambulante care NICIODATA nu vor atinge acceleratiile din standardul european.
Nu am considerat niciodata ca argument valabil pentru o neregula faptul ca si altii fac la fel, indiferent ca sunt latini sau nu. Traiesc de multi ani in Occident si stiu cat de corupt este si aici sistemul, dar asta nu este, repet, o scuza pentru coruptia din Romania.
Ne uitam cu invidie la popoarele nordice, dar noi tot cu "descurcatul" nostru mioritic am ramas, indiferent de regim politic. Oare cum reusesc ei sa fie mult mai corecti decat restul? Oare de ce nu au garduri la case ? Si multe altele...
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

ardeleanu wrote: 11 Nov 2022, 09:14
flo wrote: 07 Nov 2022, 21:04 Vad ca popoarele latine au o problema cu regula.

Lasand gluma la o parte, draga Ardelene poti sa afli linistit ca institutii similare (omoloage ar trebui spus, nu?)cu RAR, din Vest, sunt la fel de corupte ca cele romanesti. Certfificate de conformitate pt autovehicule care in veci nu vor avea doar masa din tzadula. Ambulante care NICIODATA nu vor atinge acceleratiile din standardul european.
Nu am considerat niciodata ca argument valabil pentru o neregula faptul ca si altii fac la fel, indiferent ca sunt latini sau nu. Traiesc de multi ani in Occident si stiu cat de corupt este si aici sistemul, dar asta nu este, repet, o scuza pentru coruptia din Romania.
Ne uitam cu invidie la popoarele nordice, dar noi tot cu "descurcatul" nostru mioritic am ramas, indiferent de regim politic. Oare cum reusesc ei sa fie mult mai corecti decat restul? Oare de ce nu au garduri la case ? Si multe altele...
Dar nici nu doresc sa scuz ceva. Dar sa fim sinceri, nu cred ca suntem mai corupti ca altii.
Poate mai gainari.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Aici ai spus un mare adevar... Daca furi, macar fura cum trebuie, nu gainarii...

Bine ca nu ne-am pierdut si simtul umorului. ;))
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Ultimul racnet in materie de inchidere centralizata la... Mercedes ;))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

https://www.businessmagazin.ro/actualit ... i-20359238

Ciudat :-?? ...exista o bautura in Franta facuta cam pe aceeasi metoda, atata tot ca alcoolul provine din distilarea anumitor struguri... se numeste cognac. :-j
Preturile sunt mult mai mici pentru un cognac de aceeasi "varsta".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
churezeanu
Junior
Junior
Posts: 74
Joined: 08 Aug 2015, 23:29
Location: Qatar

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by churezeanu »

ardeleanu wrote: 30 Dec 2022, 12:11 https://www.businessmagazin.ro/actualit ... i-20359238

Ciudat :-?? ...exista o bautura in Franta facuta cam pe aceeasi metoda, atata tot ca alcoolul provine din distilarea anumitor struguri... se numeste cognac. :-j
Preturile sunt mult mai mici pentru un cognac de aceeasi "varsta".
Sunt si sticle de coniac mai scumpe, mult mai scumpe ;)
Oricum, la pretul ala, conteaza mai mult povestea si povestitorul decat sticla si bautura ...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Bineinteles ca sunt sticle mai scumpe... doar pentru ca sunt "fraieri" care platesc acele preturi.
Am clienti chiar in zona orasului Cognac, am petrecut multa vreme in zona (maximul a fost aprox. 6 luni la un singur client) si am cunoscut multe persoane care lucreaza in domeniul bauturilor spirtoase.
Sunt intradevar lansate periodic anumite produse intr-un numar foarte limitat de exemplare, cu niste ambalaje speciale etc. care costa mai mult decat un apartament. Imbuteliaza pentru China o sticla in forma de lebada (oficial este din cristal, "gurile rele" spun insa ca este sticla curata :-j), la pretul de doar 2000 de euro/bucata (inainte de covid), iar coniacul este numa bun sa il bei juma/juma cu Sprite sau Kinley. :-j
Cica este un semn de bunastare la chinezi sa poti pune la vedere acasa asa ceva. Cam cum puneam noi pe vremuri tot soiu de farfurii etc. fabricate in China.
Un cognac foarte bun, pentru cunoscatori, poti sa il cumperi, daca stii unde etc. in jur de 100 de euro sticla (70 cl). Daca ai prieteni foarte buni poti sa il capeti "varsat" la preturi de nimic (o masa la restaurant pentru un bidon de 5 litri). Ma opresc aici ca pe urma ma ia fiscul la intrebari. ;))

Domnia si prostia...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Saptamana aceasta am fost la un nou client, la Orange. Clientul a cumparat un hangar de la o asociatie care are o frumoasa colectie de avioane militare. Asa ca m-am delectat privind peste gard (muzeul este deschis doar in anumite perioade).

https://www.musee-a5e.com/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply