Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
Moderators: mariusjaz, socratee
- myke
- Membru legendar

- Posts: 1336
- Joined: 23 Mar 2007, 09:01
- Location: Petrosani
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
Mania omului...baga frate de ultimu` tip ca e super.E...in cazul uleiului nu e adevarat.Motoarele cind au fost gindite tolerantele lor au fost calculate pentru un anumit tip de ulei adica in cazul nostru ulei mineral/semisintetic.Sa nu mai lungesc problema...sinteticul e pentru tolerante/jocuri mici mineralu pentru altele mai mari.Ma miram de ce la 90 de mii esperoul halea aproape 1 litru la 10mii de km...raspuns pentru ca aralul 0w40 fullsintetic nu-i facea ungere.Cind am trecut pe mobil1 10w40 mineral a mai scazut...vreo 400 ml la 10 mii.Era o imbunatatire dar din pacate motorul era deja compromis...
Fiecare baga ce vrea (unii au mania castrol) personal bag in cielo mobil1(60 de mii si inca consum 0 de la schimb la schimb-unii prieteni stiu cum merg eu cu masina) si in aro elf.
Chestia cu tolerantele nu e din burta...luati si cititi despre uleiuri si imi veti da dreptate.Am citit vreo jumate de an de uleiuri pe vremea cind aveam oltcitul...si daca nici ala nu e pretentios la ulei nu mai stiu care e...
Fiecare baga ce vrea (unii au mania castrol) personal bag in cielo mobil1(60 de mii si inca consum 0 de la schimb la schimb-unii prieteni stiu cum merg eu cu masina) si in aro elf.
Chestia cu tolerantele nu e din burta...luati si cititi despre uleiuri si imi veti da dreptate.Am citit vreo jumate de an de uleiuri pe vremea cind aveam oltcitul...si daca nici ala nu e pretentios la ulei nu mai stiu care e...
- hume89
- Membru Devotat

- Posts: 383
- Joined: 05 Jun 2008, 00:47
- Location: Bucharest
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
uite aici la pompa de frana...poate iti zice ceva de vacum daca am...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- razvy
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 07 Feb 2008, 20:49
- Location: beius bihor
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
mecanismu servo vacuumatic ii ala pe care ii prinsa pompa de frana si il ai bineinteles
aro 10,4 power by renault 1,9 diesel 5 trepte 4x4 dif blocabil spate
- hume89
- Membru Devotat

- Posts: 383
- Joined: 05 Jun 2008, 00:47
- Location: Bucharest
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
aha mersi mult....pai la detalii mici pt masina nu le prea am....am invatat cate ceva dar usor usor....doresc de pe aici sa invat si mai ales ca sunt in familie cu toti muscelenii 
- myke
- Membru legendar

- Posts: 1336
- Joined: 23 Mar 2007, 09:01
- Location: Petrosani
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
Faza e ca nu e pompa bendix.E de dacie cu icp.Nu ai discuri ventilate? 
- hume89
- Membru Devotat

- Posts: 383
- Joined: 05 Jun 2008, 00:47
- Location: Bucharest
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
ba da am discuri ventilate...in cazul ca nu e pompa bendix mai trag cu dot 4?...si felicitari pt constructia la masina chiar a iesit perfect...vezi cu electrica si interioru asta sunt chestii de preferat...baga ceva misto!...
-
mosu
- Membru Devotat

- Posts: 319
- Joined: 27 Feb 2007, 05:41
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
@hume,aroul lui alex,ca si al meu din pacate,nu are punte de 24 pe spate.
lichidul de frana dot4 zice lumea ca e compatibil cu dot3 mie mi-a topit garniturile(de dacia),in concluzie chiar daca e clar mai bun dot 4,baga ce este recomandat pentru pompa ta.
daca schimbi si garnituri la pompa e ok ca poti sa verifici inainte(le bagi in lichid o ora)si atunci merge dot4
lichidul de frana dot4 zice lumea ca e compatibil cu dot3 mie mi-a topit garniturile(de dacia),in concluzie chiar daca e clar mai bun dot 4,baga ce este recomandat pentru pompa ta.
daca schimbi si garnituri la pompa e ok ca poti sa verifici inainte(le bagi in lichid o ora)si atunci merge dot4
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
bre domnilor,nu faptul ca uleiul e sintetic sau nu,ci vascozitatea acestuia la diferite temperaturi tre avute in vedere,apropos de tolerantele avute in vedere la fabricarea motorului,si tehnologia folosita la momentul respectiv. myke are dreptate ce zice de tolerante,deasemenea si de incompatibilitatea unui 0w40 cu un motor ca brasovul,de ex...il halejte din start! da' de ex. un ulei 10w50 sau 10w60 racing formula de la mobil,ca tot il laudati...
e full sintetic si poate fi folosit in motoare precum cel de reno.
acuma,mai e un aspect de avut in vedere...la motoarele cu turbo,nu e indicat sa se foloseasca o vascozitate mai mare decat 10w40 (15 sau 20w,de ex) pentru ca un ulei gros nu va asigura ungerea in lagarele turbinei si aceasta va deceda prematur!
cat despre lichide de frana,dot3 si dot4 sunt perfect compatibile. diferenta consta in punctul de fierbere,mai ridicat la dot4,si nu este indicat sa se amestece,intrucat va scadea punctul de fierbere la un dot4...deci il pui degeaba. treaba cu garniturile poate fi din garnituri imbatranite sau uzate,a caror defectare pot coincide cu schimbul de lichid...sau un lichid foarte prost,de ataca garnituri. astea doo e interzis(!!!) sa se amestece cu dot5 sau dot5+ care sunt sintetice. aici pot aparea intr-adevar probleme. da' pt regimul de utilizare al unui ARO chiar nu e cazul sa se foloseasca asa ceva...
acuma,mai e un aspect de avut in vedere...la motoarele cu turbo,nu e indicat sa se foloseasca o vascozitate mai mare decat 10w40 (15 sau 20w,de ex) pentru ca un ulei gros nu va asigura ungerea in lagarele turbinei si aceasta va deceda prematur!
cat despre lichide de frana,dot3 si dot4 sunt perfect compatibile. diferenta consta in punctul de fierbere,mai ridicat la dot4,si nu este indicat sa se amestece,intrucat va scadea punctul de fierbere la un dot4...deci il pui degeaba. treaba cu garniturile poate fi din garnituri imbatranite sau uzate,a caror defectare pot coincide cu schimbul de lichid...sau un lichid foarte prost,de ataca garnituri. astea doo e interzis(!!!) sa se amestece cu dot5 sau dot5+ care sunt sintetice. aici pot aparea intr-adevar probleme. da' pt regimul de utilizare al unui ARO chiar nu e cazul sa se foloseasca asa ceva...
ARO CLUB ROMANIA
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 dies
a scapat un detaliu, planetarele fata pentru discuri ventilate au capetele de la roata mai lungi cu 20 -30 mm fata de cele cu discuri pline
- adielec
- Membru Devotat

- Posts: 452
- Joined: 25 Aug 2008, 16:05
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 dies
Dar fuzetele sunt la fel?
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 dies
din moment ce planetarele au capetele mai lungi tu ce crezi?. a spus Mike ca sunt fuzete de spate si butuc de spate modificat pt fuzete fata,.. iar portfuzeta are suport pentru etrier , la cele pline etrierul se prinde cu aceleasi suruburi care se prinde axu fuzetei de portfuzeta ,. la ventilate are butucu 4 suruburi , de prinde butucu de porfuzeta, + inca 2 de care prinzi etrieru mai mare,.. or sa vina si pozele. 
- adielec
- Membru Devotat

- Posts: 452
- Joined: 25 Aug 2008, 16:05
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 dies
Multumim pentru re-lamurire
, asteptam si pozele.
-
bocanilatup
- Nou venit

- Posts: 5
- Joined: 18 Jan 2013, 10:54
Re: Modificarile facute de uzina la aro 10 cu motor 1.9 diesel
Am si eu o problema..trebuie sa schimb discurile ventilate la aro al meu si nu stiu de unde sa cumpar sau ce sa adaptez.Un coleg cunoscator ma poate ajuta?Multumesc.
