"Prietenia" româno-rusă

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2410
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by vercingetorix »

Din punct de vedere istoric ar trebui mentionat si cauza, nu doar efectul.
Iar cauza principala este Conferinta de la Yalta :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Conferin%C ... e_la_Ialta
Sigur, Rusia s-a comportat de o maniera inacceptabila.
Insa cei ce ne-au VANDUT la Ialta astazi sunt aliatii si prietenii nostri.
Ce garantii avem ca nu se va repeta ?
Multa minte ne mai trebuie daca ne punem toata nadejdea in ce vor face altii pentru noi in caz de conflict...
Daca nu Aro, atunci ce ?

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by costy84 »

Apropo de "aliatul" (stăpânul) nostru de acum şi "aliatul"(stăpânul) de dinainte, aceeaşi Mărie cu altă pălărie!
http://www.historia.ro/exclusiv_web/act ... t-vinova-i
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4513
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by ardeleanu »

Daca stam sa judecam cum se traieste in Romania acum si cum se traia in perioada in care "am fost eliberati de fratele rus" poate ca o sa observati ceva diferente... ;)
Intrarea in NATO, noi am vrut-o, iar trupele, bazele NATO sunt pe teritoriu romanesc cu acceptul nostru etc. Si nu cred ca populatia are de suferit de pe urma lor. Dimpotriva.
As vrea ca in Romania sa se traiasca atat de "rau" ca in Germania, unde USA are una dintre cele mai mari baze militare din afara teritoriului national (Ramstein).
Rusii, nu prea imi aduc aminte sa ne fi cerut vreodata acordul. Ca sa nu mai vorbim de jaful si teroarea instaurata.
Poate ar trebui sa intelegem, o data pentru totdeauna, ca libertatea are un pret.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by costy84 »

Poate vrei să spui ILUZIA LIBERTĂŢII are un preţ.

Corect poate se trăieste mai bine, dar cum ar fi trebuit să se trăiască intr-o ţară democratică cu datorie externă 0, in momentul de faţă către cine avem cele mai mari datorii?
Spui că "noi" ne-am dorit N.A.T.O şi U.E, îţi aduci aminte să fi existat o campanie adevărată de informare despre ce presupune aderarea la cele două sau vre-un referendum cu privire la aderare? (nu pune la socoteală mascarada făcută de PRO TV şi Florin Călinescu)
Acelaşi lucru este valabil şi pentru trupele si bazele americane (nu NATO că sunt doar americani), a fost consultată populaţia vreodată? Nu au fost decizii ale celor "aleşi democratic de popor" la ambasada S.U.A de la Bucuresti!
Spui că populaţia nu are de suferit, ai idee căte infracţiunii comit soldaţii americani pe teritoriul nostru incepând cu accidente de circulaţie, furt de artefacte, bătăi in cluburi şi politia nu poate decât să ii predea unităţilor din care vin pentru a lua acestia "măsuri" impotriva lor. Unde este suveranitatea statului dacă nu poţi pedepsi un infractor pe teritoriul tău? Crezi că reciproca ar fi valabilă, dacă un soldat "aliat" român ar comite infracţiuni pe teritoriul SUA?
Cât despe jaf probabil acum este mai mare, dar mai bine cosmetizat. De ce când guverne "aliate" şi "partenere" din Europa de Est s-au opus gazelor de şist a fost trimisă o duduie care spăla podelele prin administratia americană să ii pună la punct, şi intradevăr sefi de state (Băse) si premieri (Monta) stăteau cu capul plecat şi işi luau muştruluiala? Unde este statutul de partener adică prietenie şi egalitate?

Lasă-o moartă cu "libertatea" si "prietenii nostrii" de acum, după război au fost o grămadă care au format rezistenţa anticomunistă, pe "fraierii" ăia ce i-a făcut să lupte atât, nu cumva americanii ii amăgeau pe diverse canale că vor venii in curând transformândui in carne de tun doar pentru ai şicana puţin pe comunisti? **==

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4513
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by ardeleanu »

In general, cand critici o solutie, trebuie sa fii capabil sa propui o alternativa, cel putin la fel de "buna sau proasta" ca solutia criticata.
Nu am spus ca situatia actuala este extraordinara insa, sincer, ma indoiesc ca in actualul context international, ar exista multe alternative viabile.
In politica nu exista, si nici nu a existat vreodata, "prietenie si egalitate", exista doar aliante nascute din anumite interese. Trebuie sa traim cu picioarele pe pamant, nu in lumii imaginare.
Sigur, pot sa ma insel, dar astept inainte sa aud o propunere de alternativa viabila.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by costy84 »

Ţi se pare că sârbii care sunt prieteni cu toată lumea dar nu lasă capul in jos o duc rău? Ungurii fac rău că au inceput să dea de pământ cu corporaţiile straine? Dacă opinia voastră, a celor care v-aţi stabilit in afară este că trebuie să fim sclavii americanilor că sunt mai buni ca ruşii nu mai am nimic de discutat, cât despre soluţii cred că sunt mentionate undeva pe la inceputul topicului.

P.S: Pe vremea lui răposatu nu se făcea cam nimic din ce dicta Moscova astăzi se execută literă cu literă ce dictează Washington-ul, acum stau şi mă intreb când a fost cu adevărat Romania liberă?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4513
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by ardeleanu »

Nu cred ca este cazul sa folosim expresii gen "sclavii americanilor", nici un roman adevarat nu doreste sau gandeste asa ceva pentru Romania.
Ai dreptate, solutia alternativa pentru Romania se gaseste in Romania...
Stii de ce Franta este si, in acelasi timp, nu este in NATO? ;D
Pentru simplu motiv ca isi permite acest lucru.
Sa speram ca intr-o buna zi o sa putem spune acelasi lucru si despre Romania.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by costy84 »

România in momentul de faţă nu mai are relaţii externe cu alte state in afară de SUA decât la nivel declarativ, poţi compara situaţia de acum cu cea din evul mediu in care Tara Românească făcea ce ii dicta Istambulul si plătea tribut numai că acum Istambul se cheamă Washington iar tributul este mascat sub formă de dobânzi.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4513
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by ardeleanu »

Ciudat, am fost luni la ambasada Romaniei la Paris si era deschisa... ;D
Acuma ca am fost umilit, din nou, ca la alegeri, asta-i alta problema, legata nu doar de personalul ambasadei, ci si de "flora si fauna" care asteapta la cozi lungi ca pe vremea impuscatului. >:(
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by costy84 »

Păi in afară de a-şi umili compatrioţii şi de a păpa o grămadă de bani publici (adică impozitele ăstora din tară) crezi că mai fac altceva ăstia la ambasade? I-a pus neamţu` să facă şi ei un amărât de protocol şi s-au făcut de c...t şi cu ăla, crezi că imbecilii ăia sunt in stare de a avea relaţii diplomatice, eu cred că nu, doar marcheză momentul aşa cum se spune in armată! **==
Apropo, şi in evul mediu tările române aveau "relaţii diplomatice" cu toate marile puteri doar că se supunea uneia singure exact ca acum, esti in U.E da asculţi ^:)^ de SUA.
Cât despre cozi, astea sunt o tradiţie românească, românu până nu stă la coadă nu poate dormi noaptea, vino la vară pe litoral si o să ai parte de portia de coadă pentru 10 ani! ;D
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4513
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by ardeleanu »

Sa stii ca o sa vin, numai sa-mi termine George utilaju... ;D
Poate facem un drum de proba pe litoral. Asta daca ne inviti la o bere rece si o barfa.
Sau te invit eu la Paris la un cognac bun. ;)
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: "Prietenia" româno-rusă

Post by costy84 »

Nu este o idee rea, Aro 244 (civil) prin sudul litoralului nu am mai văzut de mult,cât despre bere rece, ficatul să reziste că in rest nu sunt probleme! :D

Post Reply