Carlig remorcare ARO M461

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Carlig remorcare ARO M461

Post by cim95 »

Salut colegi!
Ma gandesc sa montez la M-ul meu un carlig de remorcare ca si la ARO 240. Adica cu arc si ghiara de sigurantza.
Are cineva experienta cu un astfel de carlig?
Se poate monta la un ARO 461?

cim95

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by ydaniel »

Cel mai bun este carligul cu bila de 50mm diametru.
Cele tip ''gura de lup'' sunt pt cuple vechi.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by niku111 »

Monteaza un cirlig bila ,este mai util decit gura de lup.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by cim95 »

Aha, deci asa se chiama sistemul, "Gura de lup" ;)) N-am stiut dar suna bine!
Eu ma gandeam ca un carlig de genul asta arata bine, mai "militareste" si este mai sigur decat cel original pe care-l am.
Atat carligul de la ARO 240 cat si cel de GAZ 69 este prevazut cu un arc si, cred, telescop care trec prin bara spate. Inseamna ca trebuie sa dau gaura in bara + gauri ptr. prindere.
Posibilitatile mele tehnice sunt foarte reduse si nu stiam daca am sanse de reusita si daca merita efortul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by ydaniel »

De fapt ce ai tu se numeste furca de tractiune!
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by niku111 »

Este destul de rezistent cel original tinind cont de faptul ca traversa spate a sasiului este garantata la 850 kg.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by cim95 »

Sunt convins ca este rezistent dar mie mi s-a parut mai sigur cel "gura de lup". La sistemul "furca de tractiune" cuplarea cu remorca se face cu ajutorul unui bolt asigurat cu un stift si lantzisor. Parerea mea este ca nu arata foarte frumos. Asa am dat de fotografii cu sistemul folosit la ARO seria 240 si la GAZ 69 si mi se pare mai grozav.
Am la dispozitie o remorca veche pe care as vrea sa o reconditionez. In prezent are o cupla pentru carlig cu bila si nu-mi place.
Am sperat ca primesc vre-un sfat daca merita si daca am sanse sa montez acea "gura de lup"
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by niku111 »

Trebuie gaurita traversa din spate ,trebuie sa ai atelierul dotat peste medie.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by ydaniel »

La gura de lup sunt 4 gauri,cu suruburi M12 cu piulite pt cheie de 22.
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by lica_lkw »

Ar fi prea simplu,dar trebuie data gaura mare centrala de trecere a axului carligului si arcului. Cu rabdare si gaura langa gaura cu diametru mic,urmata de prelucrare ulterioara chiar manuala cu pila,mi se pare realizabil fara o dotare extraordinara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Carlig remorcare ARO M461

Post by ydaniel »

E ceva de munca,dar cel mai bine ar fi cumpararea unui carlig cu bila tip Knott,care sa cada la cele doua gauri existente!

Post Reply