Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

User avatar
mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 388
Joined: 15 Aug 2011, 14:09
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by mihai71 »

Asteapta asteapta ca esti tanar ?
Rockere partidul te vrea tuns

User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

noua mea grila de radiator model 1978
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by niku111 »

La inceput Roman a avut masca fata din metal in care avea pusa plasa expandata.
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by lica_lkw »

Vezi ca a intrat in vigoare modificarea cu 30 ani de la data fabricatiei.

User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

hehe stiam eu si nu mai stiu cu cine ma contraziceam ca o sa intre in vigoare 30 de ani de la data fabricatiei .. in 2016 o pot atesta numa ca trebuie si restaurata pana atunci iar financiar stau ff prost si nici nu prea am timp de ea . este un proiect foarte mare care la inceput credeam ca este floare la ureche dar nu a fost asa . intre timp mi-am luat o cabina ( cabina albastra) din poza atasata ca sa lucrez la ea neblocand masina ( mai o cursa de cereale ceva pe la tara ) producand si ea un ban pentru piese . cand se va aseza zapada si va ingheta putin ma duc sa o duc la tara ca daca o duc acum nu mai iese ala cu platforma de pe ulita . momentan este intr-o curte langa gura de metrou mihai bravu . n-am facut mai multe poze ca nu am avut cu ce .. poza este luata din anunt
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by niku111 »

Cabine precum cea din poza au fost montate pe camioanele echipate cu motoare licenta RABA exceptie facind masinile de gunoi care aveau atit cabina cit si punti de RABA.Saviem-urile au avut cabina mica.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

stiu ce zici numai ca eu o voi taia si o voi face simpla . am luat-o asa medie ca nu am gasit neam simpla si ma avantajat si ca este la 2 statii de autobuz de mine
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by niku111 »

Cea ce vrei sa faci este o operatiune f. grea si nu cred ca ai sa fii multumit de rezultatul final al lucrarii.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

daca nu iese sudarea spatelui asta este ... o sa demontez partile necesare repararii cabinei originale din punctele de sudura si le voi carpi cu cele bune de pe aceasta albastra dar nu prea cred ca nu o sa iasa bine pentru ca lucrarile de tinichigerie le voi face intr-un atelier specializat de tinichigerie eu ma voi ocupa doar de demontat din toate unghiurile , taiat , sablat iar restul operatiunilor ,imbinarea, tinichigeria si vopsitoria le voi face la un service .. nu ma pricep chiar asa bine la sudat si nici curent bun nu am acolo la tara pentru treaba asta .. sunt capat de linie si in loc de 220 am 170 /180 .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by niku111 »

In poza sau de la departare toate arata bine .Sau facut multe astfel de lucrari,dar erau facute din necesitate si dictate de exploatarea de zi cu zi.Calitatea era sau nu punctul forte ,insa pt. o masina care se vrea restaurata cred ca este esential aspectul.Toate astea le spun din proprie experienta dobindita in reconditionarea a 9 camioane Roman.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

cateva poze cu noua mea cabina si bonus un filtru de aer umed destul de bunicel pentru sasiu sub cabina :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

Este mult mai buna la tablarie decat cea de pe masina , podeaua este terminata ca de boala lor dar stalpii usilor sunt ff putin uzati estimat cam 20% are rugina in rest este ok.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

altele
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by niku111 »

Cit a costat cabina?Stilpul este rupt in zona balamalei de jos.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Roman Diesel 8135 FPB

Post by gabrielpopa86 »

800 lei fara parbriz urmeaza sa-l dau jos in februarie cand o voi duce la tara iar stalpul nu este rupt este putin crapat la balama si se poate carpii cu 5 cm patrati de tabla de 1.5 mm . fata de stalpul meu care nu mai exista este ff bun . eu am sudat 2 capete de ciocan la usa de sofer de care am sudat balamalele ca sa mi se inchida usa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply