ajutor directie aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
nustiu
Junior
Junior
Posts: 62
Joined: 31 Jan 2012, 19:03
Location: Bucuresti

ajutor directie aro 10

Post by nustiu »

salutari,am inceput de un an reconditionarea unui aro 10.1,motor dacia 1.3,punte cu discuri spate,frana de mana pe cardan in spatele cutiei etc.....o nebunie de masina.In urma inlocuiri fuzetelor fata(am inlocuit fuzetele cu unele cu mrl-uri) am observat ca cam toata timoneria de la directie este varza . Imi trebuiesc cam tot in afara de caseta si semicaseta de directie,ma intereseaza in mod special capetele de bara(sau cum se numesc pivotii aceia care intra in fuzeta la partea superioara).mentionez ca am caseta de directie in spatele motorului sub pompa de frana.Rog prietenii de pe forum sa ma ajute sau sa imi spuna de unde pot procura respectivele piese,multumesc anticipat ,fac cinste

User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: ajutor directie aro 10

Post by alexandrucretu »

Foarte greu se mai gasesc aceste piese intrucat de prin '93 s-a renuntat la acest tip de directie si s-a trecut la directia prin fata motorului. Oricum si eu, avand acelasi sistem dar fara jocuri pana in prezent, daca gasesc pe undeva te anunt.
Daca nu in campulung, atunci unde?
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: ajutor directie aro 10

Post by icXu »

Din cate stiu eu primele modele de Aro 10 au fost proiectate avand majoritatea pieselor de Dacia 1300, deci este posibil sa mearga puse cele de dacia, sau daca nu, poate reusesti sa le reconditionezi pe cele existente cu subansamblele de la bieletele de dacie, care sigur sunt identice. Spor!
Last edited by icXu on 31 Jan 2013, 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: ajutor directie aro 10

Post by razvy »

Merg de dacie , conu si bucsile

User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: ajutor directie aro 10

Post by alexandrucretu »

Aveti joc si in partea unde se prind in traversa directiei de peste cutia de viteza? Daca da, acolo nu aveti ce-i face ca nu merg de Dacie.
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: ajutor directie aro 10

Post by alexandrucretu »

Nu stiu cat se poate reconditiona cocosata, asa cum i se mai spune componentei din bieleta de directie ce se prinde in traversa de peste cutia de viteza, cea care face legatura intre caseta mare si caseta mica a directiei si nici nu se poate readapta de Dacie pentru ca loveste in sasiu in momentul in care se intinde bratul. Cealalta parte se poate adapta de Dacie dar o sa vina sub un unghi mai ascutit, asta e, o sa se uzeze mai repede.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: ajutor directie aro 10

Post by razvy »

depinde ce bara ii , daza are sigurante zegher is demontabile , si se schimba bucsile si se pun din capete de dacie , am facut modificarea de foarte multe ori , din 92 (pe atunci eram copil ) pana in 2010 am avut modelu de directie , cu capete dinalea si sau schimbat de multe ori cu bucsi de dacie , acuma am modelu de 24 , alta viata
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: ajutor directie aro 10

Post by amb13 »

Pune o poza cu sistemul de directie pe care il ai. Dupa cite stiu eu au fost doua modele.Sa vedem poate te pot ajuta, parca mai ceva ramase de cind am reparat camioneta acu nu stiu citi ani .
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: ajutor directie aro 10

Post by alexandrucretu »

D-le Nustiu capete de bara sau bieleta cu totul le gasesti la C-lung numai ca sunt foarte piperate la pret. O bieleta costa in jur de 200 lei +/-20 lei in fucntie de magazin. Au si componentele pentru reconditionare la pretul de 80 lei, dar asta numai daca se pot decompresa cele vechi. M-am interesat pentru ca si eu am acelasi sistem de directie.
nustiu
Junior
Junior
Posts: 62
Joined: 31 Jan 2012, 19:03
Location: Bucuresti

Re: ajutor directie aro 10

Post by nustiu »

va multumesc tuturor prietenilor care mi-au raspuns pe forum,momentan nu pot inca pune poze pt ca este imbracata in folie (din cauza vremii).Ma bucura cel mai mult ca mai sunt NEBUNI ca mine nu renunta la aro.Stiu ca e naspa modelul asta de directie ,stiu ca multi zic ca nu e masina,ca bagi banii degeaba in ea,ca te lasa cand e lumea mai draga ,ca....,dar care ar mai fi farmecul?Daca fac toata directia rigida prin piese fabricate pe strung ,gen adaptate in capetele alea cocosate sa intre direct alea de dacie ce se poate intampla?sau sa intre capete de bara de aro cu caseta in fata?se poate?
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4676
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ajutor directie aro 10

Post by ydaniel »

O idee mai buna ar fi sa adaptezi alte capete de bara,acuma de la ce oi gasi si dela ce are sanse mai mare de compatibilitate pentru a-i da o viata mai lunga in exploatare.Pe site-ul www.mercador.ro la rubrica anunturi piese de schimb ARO:am vazut ca cineva vindea o semicaseta pt varianta ta de directie ,care parea noua.
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: ajutor directie aro 10

Post by icXu »

nustiu wrote:[...]momentan nu pot inca pune poze pt ca este imbracata in folie (din cauza vremii)[...]
Mai mult rau faci cu folia decat bine, favorizeaza condensul si tine umiditatea.

Post Reply