Suspensie spate Dacia 1307

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
serban
Incepator
Incepator
Posts: 32
Joined: 31 Jan 2012, 12:24
Location: Bucuresti

Suspensie spate Dacia 1307

Post by serban »

Bun (re)gasit,tuturor ! ;)

Am acea camioneta carosata izoterm,de care v-am povestit in legatura cu transmisia 4x4...Masina,asa cum este,cu "cascarabeta"izoterma pe ea,are vreo 1400kg/la gol ! De cand am luat-o,bineinteles SH,sta la orizontala,adica are arcurile spate moi. :( Eu nu car greutate mare cu ea - fac distributie de ciuperci proaspete - da`,la incarcatura maxima,incap vreo 800kg brut.Ei,in situatia data,trebuie sa am PREA multa grija la toate hopurile si gropile din drum,altfel o lovesc de tampoane.Am gasit pe cineva care se ocupa cu asta = arcuri de papuci,da1 nu stiu exact ce solutie sa vreau sa aplic : spring-uire sau adaugare de foaie de arc ?!? :-\ Problema-i ca vreau sa fie mai sus spatele,ca sa nu mai dau de tampoane,da`nici sa fie dura suspensia,sa-mi salte laditele cu ciuperci in masina - fiindca se deterioreaza,fiind foarte sensibile.
Asa ca,va rog,dati-mi un sfat ! >:/ ;D
Urasc prostia,minciuna si nesimtirea !
Maaare OM,inventatorul berii !!!
Masina este o prelungire a caracterului si nu a penisului !

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2408
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Suspensie spate Dacia 1307

Post by vercingetorix »

Un mester bun de arcuri stie exact daca poate rezolva numai din springuiala sau necesita adaugare de foaie.
Te duci la un atelier specializat, spui exact cum vrei sa fie si se rezolva, bani sa fie.
Iti pot da pe PM unde poti merge in Bucuresti si cat costa sau gasesti si pe google.
Daca nu Aro, atunci ce ?
serban
Incepator
Incepator
Posts: 32
Joined: 31 Jan 2012, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Suspensie spate Dacia 1307

Post by serban »

Merci,eu stiu despre nea Gica/Gigi,pe langa RAR-ul de pe Grivita,costa vreo 450 de lei si,zice el,dureaza numa`vreo 3 ceasuri ! Mi-a fost recomandat din mai multe surse independente...Daca ai vreo chestie mai buna,iti multumesc din start... ^:)^
Urasc prostia,minciuna si nesimtirea !
Maaare OM,inventatorul berii !!!
Masina este o prelungire a caracterului si nu a penisului !

Post Reply