Macara geam ARO 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
talyban99
Membru
Membru
Posts: 201
Joined: 06 Feb 2008, 18:54
Location: Bucuresti
Contact:

Macara geam ARO 10

Post by talyban99 »

3:-O 3:-O 3:-O  Comform proastelor obiceiuri ala lu' Rakayla ....  la apucat sa i se duca ..Drk...  macaraua  cu 3 zile inainte de plecarea cu consoarta la mare ............    Stie creva cat e o macara ???  si pe unde o gasesc in urmatoarele 48 ore ?????    ca nu plec la mare fara sa deschid geamurile ..................    :)>- ^:)^ ^:)^ ^:)^ :)>-

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Macara geam ARO 10

Post by Misi din Cluj »

Din cate stiu, este la fel cu macaraua de Dacie de la usa din fata.
Cel putin, la Aro 10 din prima serie, din cate am vazut la masina mea, este la fel cu cel de Dacie.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by mosu »

Daca stie cineva sigur,in special pentru modelele mai noi,daca se potriveste de dacia ar fi super,nu de alta dar au mai fost discutii despre ele si parca nu sunt la fel.Daca s-ar potrivi ar fi bine ca pentru dacia exista si chit electric,nu?
zoli17
Incepator
Incepator
Posts: 16
Joined: 08 May 2008, 20:20
Location: DEJ;jud CLUJ
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by zoli17 »

  Salut,

  Eu am 10-4 din 90.Macaraua de Dacie nu merge.Bratul superior cel care practic se imbina in canalul metalic atasat de partea inferioara a parbrizului e prea scurt,iar atunci cind ajunge la punctul maxim superior ,rolele ies afara din canal.

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by georgenis »

Am eu. E la Busteni. Daca iti trebuie urgent pot sa o trimit prin curier.
User avatar
talyban99
Membru
Membru
Posts: 201
Joined: 06 Feb 2008, 18:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by talyban99 »

Multumesc  Gergenis....  am nev de ia dar cred ca o sa o montez cand ma intorc de la mare .....    spune -mi si mie te rog    1. e noua ???    2.la ce pret e ???
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by mosu »

Salut Georgenis,sunt si eu interesat de o macara pentru 10-le meu,mie i-mi trebuie pe dreapta talibanu vrea pe stanga
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by georgenis »

Pai sa vad daca le mai am pe amandoua. Nu va costa nimic. Evantual veniti si le luati sau vi le trimit cu un curier ceva.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by razvy »

ce sa stricat la ea s-au uzat dinti ? vezi ca poate sa largit opritoru ala care nu lasa pinionu sa iasa de pe ax daca ii aia se poate rezolva foafrte simplu
aro 10,4 power by renault 1,9 diesel 5 trepte 4x4 dif blocabil spate
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Macara geam ARO 10

Post by mosu »

Cinstit sa fiu nu stiu ce e sticat ca am fost prea puturos sa ma uit.Si am macaraua stricata pe dreapta la amandoua,la cea cu care merg pot sa las geamul cu mana si il ridic la fel.
Georgenis o sa te deranjez cu un tel. dar nu cred ca poate ajunge nici unul din noi saptamana asta
serbano
Nou venit
Nou venit
Posts: 7
Joined: 22 Oct 2011, 22:09

Re: Macara geam ARO 10

Post by serbano »

Eu am montat pe macaraua de Dacie partea superioara taiata de la macaraua veche prinsa in doua suruburi de 6 si astfel am mai inaltat macaraua cu 4-5 cm cati trebuiau sa se ridice geamul pana sus.
Cu ocazia asta am pus-o si mai in stanga si au intrat rolele noii parti de macara pe santuri.
Asa ca s-a rezolvat problema destul de simplu si cu macaraua de Dacie ;D

Post Reply