Inlocuire instalatie electrica M461

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

M-am hotarat sa schimb toata instalatia electrica la "fetita" mea. E din 1974, izolatia e imbatranita, etc., nu vreau sa iau foc pe drum. Cu aceasta ocazie, va fi si vopsita dupa toate regulile, cu demontarea aripilor, oleraca de sablare pe ici pe cola, vom vedea.
Am facut rost de un bord cu indicatoare dreptunghiulare ( de, boala mea), am analizat oleaca schemele existente, ma apuc de strans materiale.
A mai facut cineva aceasta operatie? Cum a facut-o? Masina se afla la un prieten la service, el propune sa o dam jos pe toata, sa o intindem pe jos pe un carton si sa-i facem un sablon. Mie mi se pare mai usor de a o construi direct, cu lasarea unor lungimi de fir suplimentar pentru finalizare legaturi.
Nu am gasit nicaieri date despre sectiuni si culori. Este diferita aparatura veche de cea din ceasurile rotunde, trebuie ceva adaptari?
NU sunt multe intrebari, mai urmeaza....
Multumiri anticipate.
Un Nebun si fata lui.

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by vercingetorix »

Daca nu ai un electrician auto cu experienta si schema electrica a masinii nu-ti recomand solutii improvizate.
La masinile pe benzina e si mai periculos.
Nici instalatia originala nu era vreo culme a fiabilitatii...
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by Soryn »

Se poate proceda prin mai multe metode . Dar ca orice lucru făcut ocazional,durează mai mult decât ar face-o cineva care face asta zilnic .
Te va încurca partea de mufe , e nevoie de papuci similari și mufe pentru înlocuire .
Vechiturile suferă mereu de nevoia îmbunătățirilor . Depinde ce vrei de la ea .
Partea de protectie la scurtcircuit este depășită de mult .
Circuitul de încărcare al bateriei . Protectia la apă este ceva sf ,deșii unii încercau în anii ăia să părăsească atmosfera terestră .
Înainte să demontezi asigurăte că te dotezi cu fotografii, pentru inspirație, de rezervă .
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Cabluri, papuci,mufe, toate vor fi noi. Prietenul meu are experienta in instalelectrice auto, mai am concursul unui electrician de 75 de ani care a inut cu molotovul.... Vreau sa o fac pentru mine.

patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Pentru cei care au mai facut adaptari, existe diferente intre indicatorii din ceasurile rotunde fata de cei din ceasurile dreptunghiulare?
Referitor la recablare, voi da jos de pe masina cablajul vechi, cu tilarea lui si multe poze plus multe observatii pe schema, il voi configura pe sablon, etc.
Multam fain.
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by 44dac »

Poti lega ceasurile rotunde sau dreptunghiulare, sondele sunt la fel. Am facut instalatii electrice si metoda care merge cel mai rapid si bine este sa dai totul jos si sa o faci pe masina, cu rezerva de lungime la cabluri. Asa nu o sa ai surpriza sa nu se aseze firele unde trebuie. La capatul fiecarui fir pui o eticheta lipita cu banda, sa stii unde se leaga la final. Dai un tur de banda izolatoare din loc in loc si dupa ce ai terminat si probat izolezi frumos totul sau bagi in tub de plastic.
Scheme se gasesc. Te sfatuiesc sa pui alternator, nu dinam, a fost o discutie aici... Succes!
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Multumesc. Aveam un unchi care avea o vorba: Sa ma vad pe laita ca dupa aceea ma descurc. O sa dau cablajul jos, cu grija (cu tile, etc). Dupa aia o sa vad...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by ardeleanu »

Un sfat, daca pot sa-mi permit, fa cat mai multe poze inainte sa dai cablajul jos...o sa vezi ca o sa-ti foloseasca peste cateva zile, cand o sa incepi sa recablezi. Mai bine mai multe poze decat prea putine. ;)
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Vor fi foarte multe poze, nu mai e ca pe vremea cand mai tineai doua pozitii pe film pentru cand incepe scoala...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by ardeleanu »

Acuma nu vreau sa fiu rau, dar noua nu ne mai arati din pozele alea multe?
Merci.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Operatiunea inca nu a inceput. Trebuie sa prind un loc liber intr-un colt de service, sa-i dau jos motorul si instalatia electrica, sa-l duc la vopsit,si dupa aceea sa inceapa distractia. Se strange in continuare FSN-ul si tot ce se mai poate. Am gasit cheder pentru geamuri pentru o portiera ( de ifron), pentru cealalta am vorvit la un centru de desmembrari sa o scoata de la o duba mercedes....ne pregatim.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Nu dati tare cu paru: care-i schema de legare a butonului de avarie? Ati vazut butoane de avarie rotunde? Multumesc.
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by 44dac »

Gasesti multe butoane, de ce forma vrei, la magazinele care vand piese de tractoare. Vrei sa pui avarii pe M? Schema difera in functie de releu si de buton.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Vreau o schema pentru releul clasic. Dupa, o sa aleg butonul potrivit. Instalatia va fi de la zero, tinand cont de schema originala, adaptata putin pentru diesel.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Inlocuire instalatie electrica M461

Post by patric »

Inspirandu-ma din mai multe locuri, cam la asta am ajuns. Nu inteleg de ce sunt atat de multe picioare pentru butonul de avarie?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply