Podul de piatra

Aici puteti posta imagini reprezentative din Romania

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Podul de piatra

Post by baciudibaciu »

In timpurile copilariei am auzit un cantec despre un pod de piatra ce s-a daramat,apoi a venit apa si la luat etc.
Posibil ca acest cantecel sa fi fost auzit si de arhitecti-daca existau in acele vremuri , dar sigur a fost auzit de constructori.
Am trecut de multe ori pe vestitul drum ce leaga Moldova de Ardeal ,ce strabate frumoasa valea a Oituzului .
In apropiere de Onesti exista un indicator ce te trimite catre un monument lasat de izbeliste ca multe altele de altfel.
Imi spuneam de fiecare data :gata acum merg pana acolo.Fie ce o fi !
De data asta am avut si timp dar mai ales cu ce sa fac cateva poze.
Din drumul national faci dreapta daca vi dinspre Adjud,treci calea ferata si o iei spre dreapta -cam pe ghicite sau dupa fler caci indicatoare nu mai sunt.Mergi cu atentie printre gramezi de gunoaie avand senzatia ca ai gresit drumul dar impins si animat de dorinta si gandul de a vedea. Dupa ce treci de zona caselor pe partea stanga Trtusul se arata in toata splendoarea lui si abia acum realizezi ca esti pe drumul cel bun .
DA ! Acesta este drumul ce duce la Podul lui STEFAN CEL MARE !
Am trecut peste el cu masina fara nicio teama dupa ce l-am studiat un pic .Nicio fisura-posibil sa fi suferit ceva restaurari in timp,dar sunt bine facute si greu de observat .
Are 6 m latime si 24 m lungime si este facut din blocuri de bazalt sau granit cioplite manual .Nu intru in amanunte ca nu le stiu.
Cele cateva poze sper sa va edifice,incante si delecteze .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by baciudibaciu on 10 Mar 2014, 08:36, edited 1 time in total.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d

User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Podul de piatra

Post by baciudibaciu »

pozele nu sunt intro orine asa ca va rog sa nu dati cu pietre
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Podul de piatra

Post by baciudibaciu »

pe cateva blocuri se vada urmele daltei/daltilor folosite la prelucrare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Podul de piatra

Post by baciudibaciu »

ultimele
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d

User avatar
cristian irimescu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 537
Joined: 05 Nov 2008, 19:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Podul de piatra

Post by cristian irimescu »

"Peste acest pod trecea, până în anul 1959, Drumul Naţional 11 A, construcţia demonstrându-şi soliditatea mai ales în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, când pe deasupra sa au trecut tancuri şi alte maşini grele, precum şi după război, pe acolo fiind traseul maşinilor grele de utilaj petrolier, care făceau „naveta” între Ploieşti şi zona petrolieră Moineşti. Modernizarea şi betonarea drumului respectiv în anul 1959 a configurat un nou traseu şoselei, scurtându-l, dar mai ales renunţându-se la două bariere, aflate la câteva sute de metri una de cealaltă, peste calea ferată Adjud – Ciceu, podul rămânând în afara şoselei.
Prin anii ’70-’80 ai veacului trecut s-a încercat ridicarea unui bust al voievodului lângă pod, dar din proiectul iniţial s-a realizat doar soclul. Deşi nu mai este folosit pentru traficul auto, podul de piatră din secolul al XV-lea este încă una dintre mărturiile vocaţiei românilor de a construi lucruri care să dăinuiască în timp, înfruntând vicisitudinile naturii, războaie şi chiar nepăsarea oamenilor.
În prezent podul de piatră al lui Ştefan cel Mare are lungimea de 14 m, lăţimea de 8 m, înălţimea de 11 m, iar deschiderea bolţii este de 5,80 m. "

Sursa:
http://www.desteptarea.ro/podul-lui-ste ... si-caiuti/
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Podul de piatra

Post by CRISX »

14 metri ?
de piatra ?
ooo :o

Post Reply