Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by cristi-devildnb »

am cumparat pompa asta de este pe jos cu 40 lei din targ
pe masina aveam pompa de dacia de scria pe ea fi 20.ceva

m-a, gandit ca ar fi mai bine sa pun ce a fost original pt ca e de 22 si cum spunea florin75 are aerisitor pt aerul ce il trage pe la pistonase

o sa ii cumpar garnituri noi pt boltul de la servo, rezervoarele de lichid si eventual pt pistonul central din pompa

m-am gandit bine?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by georgenis »

Nu prea, trebuie sa vezi daca pompa nu e ruginita inauntru. Poti sa schimbi o mie de garnituri ca tot nu vor tine.
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by cristi-devildnb »

pompa nu este ruginita, garniturile sunt bune, dar am problema cu garnitura conica de pe arc...
se gaseste? se potriveste de altceva? de la dacia nu merge deoarece e tocmai de la sistemul antidepreseurizare al pompelor aro, am desfacut pompa dacia si nu are asa ceva

florin help... de ce ziceai ca merg inlocuite garniturile? tie ti-a iesit pompa originala?
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by georgenis »

O sa muncesti in zadar ai sa vezi. O sa prapadesti si litri de lichid de frana si tot nu o sa ai frana buna. Dar incearca barem sa fii tu impacat. Pe mine asa m-au enervat pompele astea de frana ca nici nu vreau sa le mai vad!

User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by myke »

Daca ai nenorocul sa fie ovalizata poti baga 1001 garnituri si tot nu vei avea frina...
Spor la nervi :-"
Image
User avatar
amicul
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 594
Joined: 26 Jul 2007, 19:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by amicul »

Eu de cit sa ma chinui sa schimb garnituri, mai bine schimb pompa cu totul si sa rezolvat problema.
Acum tu poti sa faci cum vrei.
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by cristi-devildnb »

mai  baieti, pompa merge, dar mie nu imi trebuie garniturile de pe pistonas, pe arc este o garnitura pt supapa antidepreseurizare

unde gasiti voi pompa noua de aro 10?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 709
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by florin75 »

Le gasesti in pompa de 24, cu tot cu arc! Acuma stiu la ce te refereai! Sunt foarte importante garniturile alea, realizeaza etansarea practic, la dacia e un sistem mai bun.
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by georgenis »

Se mai gasesc pe la Campulung dar multe nu sunt bune. E ca la loterie daca ai noroc nimeresti una buna daca nu,nu.....
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 709
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by florin75 »

Pompe de Aro 10 nu se mai gasesc nici macar la C-lung. Nu se mai fabrica de ani buni, ultimele modele fiind echipate cu ISOVAC. Dar nici macar astea nu se mai fabrica si nici nu se mai gasesc. Situatie care mi se pare revoltatoare, deoarece exista obligatia legala sa asiguri piese de schimb cel putin pe durata normata de viata a masinii, 8 ani in cazul Aro 10. Ori ultimele exemplare au parasit fabrica acum vreo 2-3 ani. si asta e doar inceputul, precum am mai spus, aceste masini vor disparea aproape complet de pe sosele in urmatorii 5 ani, mare parte din lipsa pieselor de schimb. M-uri vor fi la fel de multe, dar Aro 10 nu vor mai fi deloc!
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by myke »

Cam asta e sistemul

Fuzeta + disc
Pompa centrala
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by myke »

fuzeta fata e identica cu cea spate rulment..etc...mult au studiat problema cei de la CESAR. ;D ;D ;D
Din cite am cautat pe net, codul K0238 sau K0298 (se intelege greu) nu apare nici unde.Singura serie de volvo diametru de 23 cu cu 4 iesiri este 9xx>vad ca autonova facea o pompa tot cu diametrul de 23,8mm.Asta o fi fost copia.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by myke »

Etrierele sunt bendix...iara codul nu apare niciunde pe net...336429
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image
tracktor88hh
Incepator
Incepator
Posts: 23
Joined: 11 May 2007, 16:25

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by tracktor88hh »

Am si eu o problema...ca sa numai deschid un topic nou va intreb aici.......Ce sistem de franare sa pun pe M-ul meu......momentan am scapat de tot sistemul original.....(pompa+conducte).........si as vrea sa pun ceva servo.....ca sa ma opresc si eu cat de cat omeneste.....dar acum va intreb....::sa pun sitemul de pe Aro 244...cu servo????....va avea ceva rezultate notabile?????.......sau sa incerc vreo pompa cu circuit pe fiecare roata???....recomandati-mi si mie de pe ce masina ar merge adaptat un sistem care sa opreasca M-ul....corect...avand in vedere greutatea.......Multumesc Anticipat!!!
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

Re: Sistem de franare Volvo pe Aro 10

Post by Sergiu »

Vezi aici codurile de la pompa ISOVAC si servofrana
http://www.aro4x4.net/smf/index.php/topic,2049.0.html

Post Reply