Alte jante ARO 10 ???

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by Soryn »

Este inel de centrare artizanal, fabricat din tablă de 2mm relativ. L-am folosit doar pentru montararea roții, după ce sau strâns prezoanele l-am extras de acolo. Problema este că au existat loturi de tamburi/butuci spate strâmbi, cu abateri de toleranțe depăștie cu mult peste limitele admise. Cumulat cu sistemul de centrare in prezoane, cauciucul avea bătaie vreo 2-3 cm. Cu joc mărit în rulmenți nu se simpte prea tare, dar dacă jocul este minim(ceea ce este normal), atunci joacă mașina din toate încheieturile de spate.Pulsează și pedala de frână etc. Atunci am schimbat tamburul pus alt butuc,ales din 6 perechi, roata pusă cu inelu ăla de centrare și tot nu a dispărut complet, doar am redus la un sfert abaterile din cât erau. Fenomelele apăreau la viteză mai mare de 70-80 la oră, sub nu se simte și d-aia nu reclamă nimeni. https://www.youtube.com/watch?v=3vQYiqLVMJA

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Alte jante ARO 10 ???

Post by ydaniel »

Am văzut ceva poze cu jante de Aro 10,în 3 prezoane,pe 16 inchi,fabricație Italia!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply