Directie aro 10.4

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Directie aro 10.4

Post by 44dac »

Bratele difera de Dacia, sunt mai lungi. Bucsile de brat superior sunt la fel ca la Dacia iar la bratul inferior, si el mai mare, poti presa bucsi de Dacia. Diametrul interior e la fel. Cele de Aro sunt din doua bucati. Tirantii sunt de asemenea mai lungi si de diametru mai mare. Bucsile tirant de Dacia sunt mai mici dar le poti monta cu saibe mai mari in capat. Eu am facut altele din placa de cauciuc si ma tin de cativa ani.

User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Directie aro 10.4

Post by 44dac »

Poti reconditiona bieletele de directie cu nuci si rotule de Dacia, sunt identice la tipul vechi.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Directie aro 10.4

Post by George »

Aha! Multumesc de info. Practic, bratele de Aro 10 pot fi reparate cu piese de dacia 1300 (bucsi, pivoti), si difera doar bucsile de tirant. Din astea am gasit ceva pe net, insa nu-s foarte lamurit cu provenienta, daca sunt ciaina, sau altceva.
Inca o intrebare: bieletele antiruliu cum sunt? Dedicate, sau merg cele de Dacie?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Directie aro 10.4

Post by Soryn »

Depinde pe ce masina pui bieletele, cele dupa 90 sunt sigur de dacia si merg puse. Pentru masinile mai vechi trebuie verificat pentru că există diferente de generatii , la fel ca și la 1300-1310. Normal trebuia să precizați pentru ce mașină e vorba . Bănuiesc că e pentru putregaiu ala roșu mk2 de pe facebooc. Acum după un milion de ani, nu prea mai găsești piese pentru mk1 mk2.

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Directie aro 10.4

Post by George »

Despre mk1 fac research aci, ca nu prea gasesc info pe net, si eu nu m-am lovit de zecari pana acuma.
Aia de care zici, mai dureaza pana ajunge la bielete. E de lucru la table destul, si nu e treaba mea...e un neamt ce am inteles ca a luat-o sa-si faca de lucru.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Directie aro 10.4

Post by 44dac »

Exista 2 tipuri de semibielete ( sau bielete antiruliu) dar sunt perfect interschimbabile, chiar daca arata diferit. Sunt identice la toata gama veche Dacia si Aro 10.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Directie aro 10.4

Post by George »

Mulțumesc!
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply