AJUTOR!!!! FRANE M461

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
cdmpro
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 30 Jul 2012, 09:49
Location: Iasi
Contact:

AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by cdmpro »

Salut. Vreau sa schimb pompa de frana originala cu alta mai performanta si sa renunt la sistemul de frane invechit. Vreau sa trec la discuri. Pe fata am punte de TV. RECOMANDARI? MERCI MULT.

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by razvy »

pompa frana de raba si pompa ambreiaj de aro
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by vercingetorix »

Citeste topicul asta, vei gasi raspunsurile cautate : http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php ... 8&start=30
Daca nu Aro, atunci ce ?
cdmpro
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 30 Jul 2012, 09:49
Location: Iasi
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by cdmpro »

Salut si merci. Topicul respectiv l-am vazut. Dar o alta varianta pentru suportul de etrieri nu exista? Adica nu vreau sa ii fac, vreau sa fie facuti. Din cautari si discutii am inteles ca pe spate s-ar potrivi si suport de golf 4 cu etrieri de golf 4 si discuri de samurai... acum nu stiu daca e corect sau nu . Nu sunt mecanic si nici nu vreau sa dau bani degeaba. Poate sa confirme cineva? A facut cineva asta? Merci mult.
vercingetorix wrote:Citeste topicul asta, vei gasi raspunsurile cautate : http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php ... 8&start=30

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by vercingetorix »

Am citit ca exista conversii aftermarket pentru GAZ69 dar nu cred ca se potrivesc la M, sunt alte cote si dimensiuni.
De-a gata nu vei gasi, poate sa iei in considerare sa pui niste punti de straineze echipate cu discuri.
Partea proasta e ca va trebuie sa adaptezi, in acest caz, cardanele la grupurile din noile punti.
La vremea respectiva m-a interesat subiectul, uite aici : http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php ... =conversie
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by tudop »

Cel mai simplu si mai simplu e sa montezi etrieri de Samurai pe fata. Sunt mici si flansele adaptoare se fac dintro singura foaie de metal (tabla de 8mm), fara prelucrari complicate la freza etc.. doar taiate si gaurite. Mai exista posibilitatea sa folosesti si talerii vechi pe care stau cilindrii, taiati si intariti in zona unde se prinde etrierul. Solutii sunt o multime, doar sa ai curaj sa pui mana la treaba. ;D
Eu am fost atat de zgarcit si nu am vrut sa mai dau bani pe etrieri de Samurai pt ca aveam deja cei de Aro 24, asa ca am preferat sa fac o flansa simpla care am sudat-o direct de portfuzeta de la punte... s-a vedea in viitor cat de buna a fost solutia ;D dar macar nu e pe o masina care sa circule pe strazi.
Oricum, ai ocazia sa vezi live in Iasi toate solutiile pt. discuri, sau te duci pana in Chisinau la colegul Cab_512 si vezi ce a facut si el ;D (el a folosit talerii vechi pe puntea de UAZ)
Ady26
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 13 Aug 2012, 21:53

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by Ady26 »

Salutare!
Deci pana la urma a montat cineva vreun sistem de franare pe ims? Functioneaza bine?A trecut cu bine itp-ul?
Urmeaza sa-i fac si ims-ului meu franele si nu stiu de unde sa incep,de ce piese sa fac rost,poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi,mersi!
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by pantelimon »

cel mai simplu, si mai simplu ,chiar mai simplu nu exista decit sistemul de frinare original renunta la tot felul de gargauni nu te complica simplitatea in mecanica intotdeauna a dat roade ,scriu si cartile treaba asta care-s ce-i mai buni profesori.dovedit! acordai atentie maxima,MAXIMA inclusiv meseriasului sa fie unul care sa lucreze cu drag un "fanatic" cu scoala cu teorie multa in cap nu dastia facuti la bordura de tacsumare care a vrut sa lase mostenitor la fiarili agonisite de-o viata,ca sa-i zicem asa. si sa vezi apoi frane!intra in asfalt efectiv vei zice ca esti calare pe un camion cam asta e zgomotul scos de cauciucuri la frinare.deci:succes
Ady26
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 13 Aug 2012, 21:53

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by Ady26 »

Buna! Asa arata pompa mea de frana,montata pe ims. Imi poate spune cineva daca este originala sau nu?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ALB
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 526
Joined: 16 Mar 2010, 17:38
Location: Craiova
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by ALB »

Nu,nu este cea originala.Uite o sa pun o poza cu cea originala
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by pantelimon »

ptiu!DA CIUDATE POZE !!!!SI CIUDATE POMPE :-@ UNA-I DE RABA SI ALTA DE DACIE PARCA CA MI-AM CAM SUCIT GITII
Ady26
Incepator
Incepator
Posts: 10
Joined: 13 Aug 2012, 21:53

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by Ady26 »

Mda....colegu " ALB" ai tu aceasta pompa din poza care mi-ai aratat-o?E de vanzare cumva?
As avea nevoie de pompa de frana + pompa de ambreiaj,in stare cat mai buna,sau chiar noua daca are cineva.
User avatar
ALB
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 526
Joined: 16 Mar 2010, 17:38
Location: Craiova
Contact:

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by ALB »

are sorin100 pe classicar dar te sfatuiesc sa pui la frane pompa de raba si la ambreiaj de aro,eu asa am si nu am probleme! ^:)^
mikes
Nou venit
Nou venit
Posts: 6
Joined: 21 Mar 2021, 21:08

Re: AJUTOR!!!! FRANE M461

Post by mikes »

Ce adaptari ai facut daca ai pus pompa de raba?

Post Reply