MANUALE ims/m461...etc

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

MANUALE ims/m461...etc

Post by antix »

va salut.

am o rugaminte. ca membru nou al "clanului" , vreau sa fac rost de documentatie, tot ce se poate  despre IMS si M. sunt convins ca nu sunt singurul care are nevoie de asa ceva. asa ca rog membrii forumului car detin manuale, notite tehnice, schite, s.a.m.d. sa le posteze cumva sau sa se gaseasca o solutie ca toti sa avem parte de carte ;D. stiu ca materialele au fost obtinute cu dificultate(5 lei "manualul" la anticariat-situatie de care stiu) asa ca va rog ...nu ganditi de genul...."ce-i al meu e pus de-oparte!" sa luam exemplul cehilor care pun informatiile la vedere.

sper sincer ca demersul sa fie incununat de succes.


stima tuturor.

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by tarzy »

ramane pba drepturilor de autor ... ca deh noi suntem Romani si daca vedem ca unu' vrea sa fac bine pac la "razboiu" ca fura din propietatea intelectuala

Da-mi un email la tarzy2005@gmail.com de pe-o adresa de email care sa suporte mai mult de 12 M si vedem ce se poate face
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
lucian_m
Membru
Membru
Posts: 200
Joined: 31 Mar 2008, 11:57
Location: Bucuresti

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by lucian_m »

Stiu ca Misi avea o lista cu manualele ... chiar daca nu sunt in romana. Eu mi-am formatat calculatorul si am pierdut toate informatiile astea  :-??
People can have the Model T in any color--so long as it's black
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by Misi din Cluj »

Pe un site din Cehia, dar sunt in Germana :(
Last edited by Misi din Cluj on 12 Jan 2009, 19:51, edited 1 time in total.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by Misi din Cluj »

antix wrote: va salut.

am o rugaminte. ca membru nou al "clanului" , vreau sa fac rost de documentatie, tot ce se poate  despre IMS si M. sunt convins ca nu sunt singurul care are nevoie de asa ceva. asa ca rog membrii forumului car detin manuale, notite tehnice, schite, s.a.m.d. sa le posteze cumva sau sa se gaseasca o solutie ca toti sa avem parte de carte ;D. stiu ca materialele au fost obtinute cu dificultate(5 lei "manualul" la anticariat-situatie de care stiu) asa ca va rog ...nu ganditi de genul...."ce-i al meu e pus de-oparte!" sa luam exemplul cehilor care pun informatiile la vedere.

sper sincer ca demersul sa fie incununat de succes.


stima tuturor.
Exista deja un topic pe aici, unde s-a adunat unele informatii
Last edited by Misi din Cluj on 12 Jan 2009, 19:48, edited 1 time in total.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by antix »

tarzy wrote: ramane pba drepturilor de autor ... ca deh noi suntem roamnii si daca vedem ca unu' vrea sa fac bine pac la "razboiu" ca fura din propietatea intelectuala

Da-mi un email la tarzy2005@gmail.com de pe-o adresa de email care sa suporte mai mult de 12 M si vedem ce se poate face
sigur este problema cu drepturile de autor? cei care au scris pe timpul lui ceausescu erau platiti pt ceea ce scriau....asa ca....e ca si cum doamna  arhitect Petrescu si-ar cere drepturile de autor pe Casa Poporului. chiar nu vad sa vina un nene inginer de acum 40 ani sa te dea in judecata.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by Werner »

Nu vine Inginerul care a scris cartea amu 40 de ani, vine un Pelican cu gusa mare, care asculta pe numele Ratiu! Ala are drepturile de marca! El este lacomul care vinde si rahatul din Uzina, numai sa mai scoata 2 bani! Bag............ .... .......  ......  ....... ......... ....... .......!
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by antix »

werner? in "......" e treba cu mutteru' lui? sau seine mutter todtten? ;D ;D
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by antix »

multumesc oficial lui tarzy pt manual. foarte fain si folositor!
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by tarzy »

cu placere

dar ... am o rugaminte .... nu mai fi chiar asa de "oficial" la trebuirile astea
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by Werner »

antix wrote: werner? in "......" e treba cu mutteru' lui? sau seine mutter todtten? ;D ;D
:-"  ;D
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by MagnuM »

Ma chinui sa pun un "zip" pe forum si programul asta "idiot" nu-mi permite!!! Nu vrea decat minifisiere! Unde mai pui ca-mi spune niste aberatii despre timpul acordat sesiunii, care a expirat... Fi-mi-ar scarba!

Voi chiar nu aveti nevoie de informatii, de nu permiteti fisiere mai mari de 310 kb?!!!  ???
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by tarzy »

;D

Magnum - avem nevoie de informatie dar trebuie cumva impacata si capra si varza.

Spatiu pe forum e pe bani ... si incercam sa gasim solutii de compromis

In plus mai trebuie sa avem grija si la partea legala de copy-right & co, tu poate nu stii dar pana acum a trebuit sa rezolvam 2 plangeri pe aceasta tema, una din ele venita din partea promotorilor lui ARO M461 , ca vorba aia .... si cu promotorizarea asta trebuie facuta doar de catre cei "alesi".

Trimite te rog la tarzy2005@gmail.com ce doresti sa postezi si vedem ce putem face.
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
MagnuM
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 339
Joined: 27 Dec 2006, 19:47
Location: Bucureşti / România
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by MagnuM »

Cum vine asta?!! "Cei alesi"!!! Adica nu avem voie sa fim pasionati de ARO, sa ne impartasim cunostintele tehnice, informatiile - unele cumparate pe bani, daca nu suntem "alesi"?!! "Alesi" de cine?!! Scrie in vre-o lege cum trebuie sa arate proprietarul, sau masina, ori, ce criterii trebuie sa indeplineasca cineva, pentru a fii pasionat de ARO?!! Sau, iar suntem toti egali, dar sa vedem cine cu cine e mai egal?!! Ne impiedicam iar de tarnacop, lopatica, culoare kaki, etc...?!! Devenim penibili; cehii fac publice informatii despre ARO si promoveaza aceasta masina de parca ar fi a lor, iar noi, ne scoatem ochii pentru a dovedi care e mai "ales" ca altul... Asta, in situatia in care, nimeni dintre cei care se bat cu caramida in piept, nu se incumeta sa faca un istoric al acestei marci - istoric pe care si eu l-as putea face, pe baza informatiilor pe care le-am adunat! Dar, se pare ca trebuie sa le tin doar pentru mine; pentru ca... nu sunt "ales"... nici macar nu detin un ARO... Bravo! Cred ca rad cehii de noi si cu curu'...


PS: Am "CATALOGUL PIESELOR DE SCHIMB al autoturismului pentru orice teren M 59-A" din 1961 - scanat la vremea respectiva, prin bunavointa lui George Pantelimon (l-am avut imprumutat de la el; ulterior l-am gasit si l-am cumparat si eu!), in format "zip", la 9,32 MB.
Sa inteleg ca nu-l pot face public, dupa ce am incurcat destul timp un om deosebit - pe care inca il mai incurc cu o carte si fata de care imi cer scuze; si dupa ce am pierdut atat timp cu catalogul, pentru al scana si aranja - printre picaturi, intre serviciu si problemele personale?!! Toate astea, fara sa pretind vre-o recompensa - mai ales ca nu e prima carte scanata si prelucrata! Iar acum trebuie sa "platesc" pentru a-l posta aici?!!
Last edited by MagnuM on 03 Apr 2009, 10:41, edited 1 time in total.
Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Image
"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MANUALE ims/m461...etc

Post by tarzy »

Cred ca ai inteles gresit

Nu tu trebuie sa platesti ptr a posta aici

Altii platesc ptr ca cine doreste sa posteze aici

"Alesii" se chema RCR .... si dupa cum am spus am primit notificari sa scoatem anumite informatii de pe acest forum ptr ca numai dumnealor au dreptul dpdv legal sa le foloseasca.

Asa cum spui si tu rad si curcile de noi, dar .... asta e .... traim in aceasta tara, in aceasta societate, condusa si legiferata dupa cum bine stii si tu

Trimite te rog zip-ul la tarzy2005@gmail.com si la orice altcineva iti mai solicita acest lucru

Te rog sa ma crezi ca nu prea avem cum face altfel, nu atat timp cat inca mai dorim sa mentimenm acest forum in functiune
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)

Post Reply