vreau frane la M!!!

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
semaca
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 04 Nov 2008, 11:47
Location: Bucuresti - Fundeni
Contact:

vreau frane la M!!!

Post by semaca »

Deja nu mai suport....iar pierd lichid de frana pe la pompa!  Vreau sa o schimb! Am vazut la cineva la Cluj de Raba. Aveti si alte idei ce s-ar potrivi? sau mai bine o servofrana? Buninteles nu mai am nici sabotii buni...si ferodouri sa bat nu gasesc....
multumesc anticipat!
461 "M-elangevagen"

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by vstef_is »

Pe fata merg discuri de ARO cu etrieri de Renault 21.

Pe spate cred ca ar putea sa mearga discuri de fata de Samurai cu etrieri de VW Golf 3

Pompa de frana ar putea fi aproximativ orice, daca o sa calculezi prinderea si cursa pedalei (ref. tija care actioneaza pompa). Eventual servo.

Conductele se fac toate custom si bercuite dupa cum e nevoie.

Asta ar fi o lucrare mai de amploare dar cu rezultate pe masura... ce zici?
User avatar
mihai aro
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 366
Joined: 13 Feb 2007, 16:24
Location: sibiu

Re: vreau frane la M!!!

Post by mihai aro »

  ce ai patit bree ai coborat prea tare la pietrele lu andy ferodourile se pot face la ,,ribs,, (este o firma care rectifica si pune ferodouri la proape orice) nu stiu daca este si in bucuresti dar ma interesez si te sun.  :)>-
semaca
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 04 Nov 2008, 11:47
Location: Bucuresti - Fundeni
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by semaca »

prea mare lucrare vstef...prea mare...
m-am decis sa schimb puntea spate cu una de Aro. Si atunci gasesc si saboti si ferodouri mai usor.
Thanks Mihai!
461 "M-elangevagen"

Conashu
Junior
Junior
Posts: 53
Joined: 24 Mar 2007, 16:52
Location: Targoviste

Re: vreau frane la M!!!

Post by Conashu »

Exista pompe de frana , respectiv de ambreiaj, din import , similare cu cele originale de "M", care nu mai dau problemele cu care s-au confruntat majoritatea IMS-istilor, ( printre care si eu ).
Trebuie cautate in magazinele de specialitate din Campulung.
User avatar
whoratiu
Membru
Membru
Posts: 172
Joined: 13 Nov 2007, 11:26
Location: Cluj-Napoca

Re: vreau frane la M!!!

Post by whoratiu »

Numai in CL se gasesc??? Nu ai idee cine le produce, ceva mai multe detalii??? Si eu as fi interesat de o schimbare de genul asta si, daca ar fi mai multe amanunte, as cauta in CJ.Sau un nr de tel al unui magazin din CL unde se gasesc???
merci
User avatar
faitonu
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 04 May 2008, 21:41
Location: Cluj city
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by faitonu »

Conashu wrote: Exista pompe de frana , respectiv de ambreiaj, din import , similare cu cele originale de "M", care nu mai dau problemele cu care s-au confruntat majoritatea IMS-istilor, ( printre care si eu ).
Trebuie cautate in magazinele de specialitate din Campulung.
eu mi-am luat din comert o pompa tip caramida noua si deocamdata e ok.nu mai stiu cit a costat,stiu ca e gri,si are busonul de umplere spre fata masinii ,nu spre cabina cum e normal.sau invers? :-??
..asta nu-i masina..e IMS!!!...

http://clasicdriverclub.myforum.ro/
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: vreau frane la M!!!

Post by pantelimon »

la M capacul de umplere vine spre in fata masinii,la TV vine spre spate
User avatar
faitonu
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 04 May 2008, 21:41
Location: Cluj city
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by faitonu »

pantelimon wrote: la M capacul de umplere vine spre in fata masinii,la TV vine spre spate
asa este,am verificat astazi..nea George esti o comoara! ^:)^
..asta nu-i masina..e IMS!!!...

http://clasicdriverclub.myforum.ro/
semaca
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 04 Nov 2008, 11:47
Location: Bucuresti - Fundeni
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by semaca »

Am luat si eu acu ceva timp o caramida noua....am montat-o si...curgea si mai tare.O desfac si...stupoare: era plina de rugina inauntru. Bun inteles ca am pus-o tot p' aia veche.
Am gasit o firma care bate ferodouri dar nu mai aveau dimensiunile de M. (Mi s-a mancat numai pe o parte rau de tot.) Am verificat Mihai, este aceeasi firma pe care o stiai si tu. Au zis sa aduc eu ferodouri ca le bat ei.

pt. servo: nu cred ca e suficient spatiu...
461 "M-elangevagen"
User avatar
N Alin
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 08 Dec 2008, 12:05
Location: Alba iulia

Re: vreau frane la M!!!

Post by N Alin »

Nu mai am M dar te pot ajuta cu sfaturi. De pb frinelor m-am lovit si eu!-eram ca Bocanila !!! ;Dfaceam pedale la greu sa-l opresc! a fost mult pina am spart un gard de beton  si am bgat o baba in sperieti -nu asa, Rau de tot!!!!. ;))>>ca dupa aia m-am speriat si eu!  [-O<^:)^.. si am luat-o la reparat  metodic: am batut ferodourile din banda de ferodo-nu am mai vazut de mult asa ceva- ,m-i am facut la strung excentricii de la baza sabotilori . am facut ca excentricii de reglaj de pe tamburi sa se roteasca foarte usorpentru reglaj  am inlocuit pompa aia patrata cu una de raba( am facut suport intermediar si am prelungit tija )Am inlocuit garniturile din cilindrii de frina sa nu imi mai "plinga" si asa am rezolvat pb frinelor.De atunci -asta a fost prin 95' -pina cind l-am vidut cred ca am mai schimat doar ceva saboti dar se intepenea in frine!
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by Werner »

Asta cu batut banda de Ferodo e din timpuri apuse..!  ;D Eu înainte de 1989 am avut un Fiat 850 Idroconvert, tot asa "schimbam" sabotii de frâna; bateam în nituri de aluminiu frodo, dupa car îl taiam sa aibe forma originala, slefuit me margini o tesitura, gata!
Conashu
Junior
Junior
Posts: 53
Joined: 24 Mar 2007, 16:52
Location: Targoviste

Re: vreau frane la M!!!

Post by Conashu »

Pompele de frana despre care am vorbit mai sus, care provin din import, sunt de culoarea gri metal.
De la montarea unei astfel de pompe, nu am mai avut probleme.
Din pacate, momentan, nu le-am mai vazut in magazine.
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by vstef_is »

Pentru cei ce isi iubesc Mul (si au cauciucuri MT pe el), pot sa fac rost de chestiile astea
semaca
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 04 Nov 2008, 11:47
Location: Bucuresti - Fundeni
Contact:

Re: vreau frane la M!!!

Post by semaca »

vreau si eu vstef!
461 "M-elangevagen"

Post Reply