ARO M461 Revizie bare de directie

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

ARO M461 Revizie bare de directie

Post by cim95 »

Salut!
Am fost respins la verificarrea tehnica si acum am ceva de lucru. >:(
Au gasit ca un capat de bara, dreapta, are un joc prea mare si trebuie sa-l schimb. Mi-am bagat capul dedesubt si am facut ochii mari.
-Mizerie si jeg peste tot
-inceput de rugina
-bara peste bara, 4 capete de bara, etc :-L
M-am apucat de barele alea si nu stiu care este ordinea de demontare!?
Cu ce sa incep?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by Werner »

Prima greseala pe care o vad, capetele de bara nu sunt gresate de câtiva ani. Burdufurile sunt rupte, a intrat apa, eventual cu sare, iarna, asta este moartea lor. Eu gresez cel putin odata pe an toate capetele de bara, crucile de cardan si culisantele. La 244, cu care trag remorci grele si umblu si iarna, gresez de 2 ori pe an. Odata înainte de iarna si odata dupa iarna.
Masina este neconservat pe jos, deci plimbari iarna, sunt mortale.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by cim95 »

@Werner
Tot ce spui/scri este corect!
Dupa Verificarea tehnica, m-am apucat cu curaj de tot ce este in fatza: roti, frane, punte fatza, bare de directie, etc
Ca sa nu amestect intrebarile si raspunsurile am desfacut subiectul "Revizie" pe mai multe topicuri.
Momentan, incerc sa schimb capetele de bara si nu am nicio experienta. Incerc de 2 zile sa dau jos bara ca sa schimb capetele de bara si nu reusesc. Parca este sudatacu bratele de la directie. Azi am primit o brida ptr. desfacere si maine sper sa reusesc.
Burdufurile sau mansetele s-au spart de cativa ani si nu am gasit ceva care sa se potriveasca.
Acum am capete de bara , MADE IN RO, complete si sper sa remediez problema.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by toni »

Iti trebuie o scula speciala pentru demontat capetele de bara. Sunt de mai multe feluri si pentru mai multe bugete.

Cea mai simpla si la indemana si pe care o folosesc si eu de obicei e asta:

https://www.emag.ro/dispozitiv-tip-furc ... D11XTJBBM/

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by Soryn »

Încearcă să păstrezi cât mai multe piese originale dacă pot fi recondiționate si nu au uzură. Capetele de bară de apsa am văzut că au caje din plastic ;)) .
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by cim95 »

Intre-timp am procurat un dispozitiv mai "profesional" si am reusit sa scot capete de bara vechi.
Am sa pun foto!
@Sorin- in general nu arunc nimic din piesele pe care le schimb, ca nu se stie...
Deja am mai multe vechituri in "depozit" decat am nevoie.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by cim95 »

Colateral pe langa revitia tehnica pe care incerc sa o rezolv prin efort propriu, a aparut si un aspect "cosmetic" care ar trebui tratat.
Peste tot sunt inceputuri de rugina!
Ar trebui sa le inlatur dar mi-e groaza de ce munca inseamna. Toate reperele au fost vopsite si, teoreti, ar trebui sa inlatur vopseaua veche, sa grunduiesc si sa revopsesc.
Ceva propuneri cum sa fac asta cat mai repede si corect?
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by toni »

Cel mai corect ar fi prin sablare, doar ca trebuie demontata caroserie, trebuie avut grija la cine sablezi si prin ce locuri sablezi, trebuie dat grund imediat dupa, mai ales pe vreme rece.

Ar fi si varianta curatat mecanic + grund, sau varianta cea mai simpla si rapida dat cu kelfos sau alt inhibitor peste rugina.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by cim95 »

Deci nu s-a inventat inca niciun procedeu "minune" care sa ma scuteasca de o munca migaloasa!
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by cim95 »

Cu ocazia reviziei, am descoperit ca in/la butucul rotii este o mocirla care a ramas de la ultima vazelina folosita. Acum ar fi cazul sa gresez butucul cu vazelina noua dar la magazin am gasit doar o "grasime minerala" care nu cred ca se potriveste.
Poate cineva sa-mi spuna ce vazelina se potriveste?
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by toni »

Daca te referi in interiorul butucului de la roata, acolo trebuie vaselina de rulmenti. Eu personal folosesc vaselina albastra de la Mobil.

Curata calumea cu diluant vaselina veche, sufla cu aer si asigura-te ca este foarte curata zona. As recomanda si montarea unor rulmenti de calitate, Koyo sau NTN. SKF au cam scazut calitatea in ultima vreme din pacate. Recomand si sigurante de alezaj de calitate, nu ce a fost montat de uzina, sunt foarte greu de bagat/scos cu clestele de sigurante. Uite ce am luat eu, au gaurele sa intre cum trebuie clestele de sigurante pe el, nu sa sara cum sare de pe sigurantele originale.

INEL DE SIGURANTA PENTRU ALEZAJE DIN 472, OTEL, FOSFATAT - D85

https://shop.rocast.ro/ORGANE-de-ASAMBL ... N-472.html
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by Soryn »

@toni, tu ai auzit de stasurile pe care le respectau materialele și șuruburile de pe M, în 70 când era fabricat? Și nu, nu au trecut de atunci decât vreo 50 de ani....
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by toni »

Si in anii 200x cand s-au fabricat ultimele modele cu motoare toyota sau puntile de sanitara pe 3xx tot acelasi sistem ca la IMS aveau pe puntea spate. Doi rulmenti la fel cu sigurante de alezaj intre ei. Aceleasi sigurante de care vorbesc.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by Soryn »

În 200x siguranțele erau la fel de bune ca și tabla de pe mașină (am comparat). Nuștiu dacă nu erau fabricate tot de pripașii ăștia de la RO.c a s t. Sau șubex.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: ARO M461 Revizie bare de directie

Post by toni »

Cele de la rocast au alt sistem. Un cele doua urechi de la sigurantele de alezaj au gaura sa poti baga varful clestelui de sigurante. Cele vechi de uzina au o forma de C la urechea respectiva si nu le poti apuca intr-un mod corect cu clestele de sigurante. Am reusit sa le scot cu un cleste de sigurante de camion, de lungime 30cm.

Post Reply