ARO M461C Sarcina remorcata

Zimbrul Carpatilor - "cine n-are batrani,sa-si cumpere"

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

ARO M461C Sarcina remorcata

Post by cim95 »

Salut,
am incercat sa aflu care este sarcina remorcabila admisibila la ARO M461C dar nu am gasit nimic!?
Pe FORUM se vorbeste doar cate ceva despre ARO Seria 240.
In Cartea de identitate a vehiculului, in limba romana pe care o detin, este specificata doar sarcina/masa remorcabila cu dispozitiv de franare, adica 850 kg.
La poz. Masa remorcabila fara disp. de franare este trecut un ZERO mare!
Are cineva informatii tiparite, cu caracter de documente, despre sarcina de remorcare fara disp. de franare?
Mi-ar fi de mare ajutor, altfel nu pot remorca nimic si am probleme cu cei in uniforma :-??

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by toni »

Nu toate Aro au avut omologat in carte sarcina remorcabila.

Seria 24 cel putin modelele noi au aproximativ 2300kg.

Seria 32 au avut diferite mase remorcabile, unele de 400 kg fara sistem de franare si 1100 cu sistem de franare, unele 0.

De Ims nu stiu sa iti zic in mod special, nu am avut. Dar daca uzina nu a cerut omologare, asa apare pe carte, 0.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by flo »

cim95 wrote: 26 Dec 2022, 18:52 Salut,
am incercat sa aflu care este sarcina remorcabila admisibila la ARO M461C dar nu am gasit nimic!?
Pe FORUM se vorbeste doar cate ceva despre ARO Seria 240.
In Cartea de identitate a vehiculului, in limba romana pe care o detin, este specificata doar sarcina/masa remorcabila cu dispozitiv de franare, adica 850 kg.
La poz. Masa remorcabila fara disp. de franare este trecut un ZERO mare!
Are cineva informatii tiparite, cu caracter de documente, despre sarcina de remorcare fara disp. de franare?
Mi-ar fi de mare ajutor, altfel nu pot remorca nimic si am probleme cu cei in uniforma :-??
Zero ramane. Adica nu poti remorca in acele conditii.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by ardeleanu »

In Franta (si cred ca nu numai) problema este rezolvata un pic invers.
Legea spune ca toate remorcile cu PTAC (masa totala autorizata in sarcina) de peste 750 kg trebuie sa aiba obligatoriu sistem de franare. Simplu si valabil pentru toata lumea.
Iar remorcile cu PTAC sub 500 kg nu au nevoie de inmatriculare proprie, dar (si asta poate sa te coste scump si nu ti-o spune nimeni) daca nu sunt trecute pe asigurarea vehiculului tractor, in caz de accident care implica remorca, asigurarea zice pas (vezi asigurarea de mai jos).
Pe certificatul de inmatriculare francez poti face diferenta intre masa totala maxima legal autorizata a ansamblului si masa totala maxima legal autorizata a vehiculului tractor (F3-F2 in certificatul de inmatriculare de mai jos), afli ce masa maxima poti remorca si aplici hotararile de mai sus (remorca cu/fara sistem propriu de franare).
Legile difera relativ putin de la o tara la alta (vorbesc de Europa), dar tocmai acolo este pericolul.
Intereseaza-te direct la politia rutiera austriaca si la asiguratorul tau.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by ardeleanu »

Poate te ajuta, mai jos ai pagina cu aceste date in certificatul de inmatriculare original german.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by cim95 »

Orice informatie ajuta! Multumesc!
Aici avem, din nou, o problema tipica EU /UE. Ce este valabil in Franta nu este valabil in Germania iar in Austria nici atat.Ajungem in Estul Europei unde se aplica reguli din Anglia/SUA sau Afganistan.
Principalul pentru Parlamentul EU este dimensiunea castravetilor de sera si a bobului de fasole alba! ;))

Anexez copia unui talon german ARO M461, foarte actual, in care se vad alte valori.
Ce conteaza este ca exista un precedent.
Revin cu informatia ca, in Austria, nu se mai accepta carlige de remorcare NATO / Gura de lup.
Rezulta alte modificari, urmate de alte ajustari, etc. :-??
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by ardeleanu »

Stai linistit, am dat o tura prin colectia personala de pliante publicitare si, inca de pe vremea aceea, valorile erau diferite de la o tara la alta.
Carlige standard NATO sau gura de lup? De departe se aseamana mult, dar sunt foarte diferite de aproape. Nu cred ca o sa schimbe armata austriaca toate carligele si sistemele de remorcare peste noapte, basca ca nu o sa mai fie compatibile cu restul armatelor NATO.
Intreaba direct "organu" si asiguratorul. Daca poti obtine un raspuns scris clar (chiar si un simplu email) este si mai bine, eu asa am facut cu asiguratorul, ca sa nu am cumva probleme mai tarziu.
Intreaba-l in privat si pe Werner (email sau telefon, el nu prea mai intra pe forum), cunoaste o gramada de lume care se ocupa cu asa ceva.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by cim95 »

Nu o sa credeti dar, dupa nenumarate incercari, explicatii si nervi, mi s-au trecut in talon valorile sarcinii remorcate. 750 kg / 800 kg, remorca nefranata/franata.
Multumesc celor care au avut rabdarea sa ma asculte, sa ma inteleaga si sa ma ajute. ^:)^
Acum, cand pot tracta oficial o remorca, mai trebuie sa gasesc carligul de remorcare potrivit si remorca.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: ARO M461C Sarcina remorcata

Post by ardeleanu »

Super, ma bucur ca avansezi in lupta cu administratia.
Acum atentie la carligul de remorcare, ca totul sa fie super OK, trebuie sa fie omologat IN AUSTRIA, adica tara in care este inmatriculat M-ul !
Cand o sa cumperi remorca (si ea trebuie sa aiba inscriptionate greutate proprie, greutate maxima etc - in functie de legislatia tarii) nu uita neaparat sa ceri asiguratorului tau sa o treaca pe asigurarea M-ului.
Bafta! %%- good luck

Post Reply