Imbunatatire performante L25

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Imbunatatire performante L25

Post by George »

scuze de intarzierea cu poza. uite-o aici: http://picasaweb.google.com/gorishorgor ... 1481986866
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Imbunatatire performante L25

Post by RoteaDaniel »

multam mult george i-am trimis si mesaj lu adi H. poate reuseste sa imi faca rost de piesa asta daca nu o sa incerc sa construiesc una . o intrebare daca cumva sti .pe care gaura iese uleiul din bloc si intra in filtrul de ulei si pe care intra inapoi in blocul motor ca sa incep sa imi proiectez o piesa deaia pe foaie in cazul in care nu gaseste adi una sa o cumpar sa o fac eu ?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Imbunatatire performante L25

Post by George »

RoteaDaniel wrote:. o intrebare daca cumva sti .pe care gaura iese uleiul din bloc si intra in filtrul de ulei si pe care intra inapoi in blocul motor ...?
nu sunt sigur de treaba asta, dar am impresia ca pe cea mare din mijloc, intra in filtru, si pe margine se duce inapoi in bloc
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Imbunatatire performante L25

Post by RoteaDaniel »

o sa ii scot filtrul afara sa vad pe unde iese ulei .ii dau filtrul jos si dupa asta dau la automat si trebuie sa iasa ulei pe o gaura :).


cu ce pot repara o fisura in blocul motor ca bou de fratemiu nu a dat drumu la apa din motor si ia tras o fisura de vreo 10 cm lunghime in bloc .

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Imbunatatire performante L25

Post by George »

RoteaDaniel wrote: cu ce pot repara o fisura in blocul motor ca bou de fratemiu nu a dat drumu la apa din motor si ia tras o fisura de vreo 10 cm lunghime in bloc .
pai...sudura cu electrod pentru fonta, daca ai de unde. sau poxipol. dar sfatul meu e sa schimbi blocul.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Imbunatatire performante L25

Post by RoteaDaniel »

pot suda cu electrod de fonta cdar cu ce aparat in cc sau ca ,o sa incerc sa il carpesc cu poxipol pe moment .daca poti detalia un pic cum sa il sudez pentru ca pe internet nu am gasit nimic mai explicit.


am un motor de mercedes 240 cred ca ii cam trage cu ochiu lu aro 243 ... :)
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Imbunatatire performante L25

Post by George »

cauta si tu un sudor cu experienta. eu nu stiu sa-ti zic cu ce...doar stiu ca se poate.
cat despre poxipol...e o solutie temporara. s-ar putea sa nu te tina.
iar cu motorul de mercedes pe aro...eu zic sa incerci sa vezi unul gata facut cum merge, sa nu ai surprize neplacute apoi. in afara de fiabilitate, s-ar putea sa nu castigi nimic...ba din contra!
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Imbunatatire performante L25

Post by Werner »

Daca sudezi motorul (din fonta) cu electrod, trebuie sa încalzesti întâi motorul (cu flacara) la o temperatura de aproximativ 110°C, ca sa nu se fisureze lânga sudura, din cauza ca zona în jurul sudurii se încalzeste si pe urma se raceste prea brusc.
User avatar
RoteaDaniel
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 11 Jul 2009, 14:06
Location: DEVA

Re: Imbunatatire performante L25

Post by RoteaDaniel »

Multumesc mult pentru indicatii, eu cred ca motorul de mercedes s-ar descurca am cautat pe net date tehnice ale acestui motor are 2400cm3 si are 75 de caluti . are pompa in linie cred ca la cuplu nu poate fi mai slab ca L27 si in plus este mai usor ca greutate decat oricare model de motor de aro 24.trebuie sa vad daca sensul de rotatie este acelasi ca cel de aro.

daca are cineva motorizare mercedes sa scrie pareri despre aceasta modificare .

nu gasim sudor sa ne rezolve problema asata ii baiu .ii pacat de motorul asta ca mergea destul de bine .
User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

Re: Imbunatatire performante L25

Post by dxx »

Am eu motor de mercedes pe un 240
mie imi placer cum merge... cel putin la aceasta faza
Nu l-am modificat eu
asa l am luat
din ce am vazut trebuie taiata baia e ulei pentru a putea trece pe linga diferentialul fata
la mine s-a pastrat cutia de cobra si s-a atasat de ea un reductor
cred ca e de aro. s-a construit un mic cadran intre ele. cred ca si cele doua cardane sunt modificate. in a patra am o trepidatie destul de sanatoaa dar nu cred ca are vreo legatura cu motorul. porbabil din centarea cardanului spate. cind ajung la capitolul transmisie il repar si pe ala.
Veziu ca si alternatorul e cam inghesuit. dar merge.
varianta cu motor de mercedes e buna si pt directie. am servo. ceea ce e ff bine.
daca vreti sa vedeti masina .... in bucuresti..... sau cind oi iesi si eu la tura
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare
User avatar
hbogdan
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 473
Joined: 11 Dec 2009, 20:50
Location: Constanta
Contact:

Re: Imbunatatire performante L25

Post by hbogdan »

OT: Nu cumva e aia visinie de la dl. Anghel...
Aro 10.4 DR, 1995, Renault F8Q248 1.9D, 65CP
User avatar
gabybuz
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 28 Feb 2013, 22:39
Location: oradea

Re: Imbunatatire performante L25

Post by gabybuz »

Tampoanele motor si cutie de pe brasov potrivesc pe l25?
It's about respect!
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Imbunatatire performante L25

Post by niku111 »

Sunt identice.
yomisrebel
Membru
Membru
Posts: 126
Joined: 02 Apr 2015, 12:58
Location: Resita

Re: Imbunatatire performante L25

Post by yomisrebel »

pui de drac wrote::) se pot face multe unui benzinar, important e cat de mult esti dispus sa investesti si cat de mult acces ai la unele utilaje..cum ar fi un aparat de rectificat came, sau de copiat dupa alta cama.

ma bucur ca am gasit un segment de topic unde sa pot discuta in cunostinta de cauza..

ideea cu rabotatul din chiuloasa este foarte buna, vei castiga cuplu, simtitor mai mult, dar nu se face "la ureche" 2mm de aici, 4 de acolo, se fac niste calcule.

avand in vedere ca este ajunul pastelui, va rog sa ma scuzati vreo 2 zile pana imi revin din betie si ne apucam de "tunat" l25-ul macar virtual,daca fizic nu putem, pentru a avea macar o lista de imbunatatiri.
pui de drac, lasa-mi si mie nr.tau de telefon ca eu nu pot sa trimit mesaje...ms stima
airsoftiashi
Incepator
Incepator
Posts: 21
Joined: 14 Aug 2012, 12:04
Location: Iasi

Re: Imbunatatire performante L25

Post by airsoftiashi »

Salutare,am un 243 L25....imi cam uda bujiile,le schimb , merge pana da de deal,dupa care incepe iar sa mearga-n 2....banuiesc faptul ca-i mai trebuie avans ...cum dau avans ,dau delcoul spre parriz sau spre botul masinii?Multumesc

Post Reply