Cluj-Magazine cu piese

Tipuri, performante, probleme, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Cluj-Magazine cu piese

Post by Misi din Cluj »

M-am gandit ca lipseste Clujul de aici.

Eu, piesele de Aro, le cumpar, in cart. Marasti, pe Str. Fabricii (peste drum de bisericuta aia mica), parca "EscoM" se numeste. Este un magazin bine aprovizionat, au si piese de camioane si tractoare.
Voi, pe unde va faceti cumparaturile?
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by Misi din Cluj »

Pentru piese din dezmembrari, cel mai bun loc este firma de dezmembrari, de pe str. Plevnei nr. 85. Acolo sunt multe Aro si Tv-uri, si nici nu cere mult pe piese.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
myronutu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2351
Joined: 03 Feb 2008, 13:36
Location: cluj

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by myronutu »

mai este un magazin pe plevnei cu aro si is mai ieftine
daca nu are pe stoc iti aduce la comanda
si iti face comanda pe loc
ii acolo pe plevnei unde o fost oseru
ARO 243, an 2000, motorizare TDX
ARO 243, an 1986, motorizare D127.
Bughi, motor de 1600 benzinar,in inbunatatiri
Audi B4, an 1994,2000 benzina
Fiat 1100, an 1964,proaspat achizitionat
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by Elijah »

Din pacate piesele noi sunt la suprapret peste tot. Aproape orice componenta de aro, bate la pret o piasa similara de masina vestica.Daca comparam cu Dacia pretul este de regula de vre-o 5 ori mai mare. Stiu ca am cautat rezervor de Aro10, pretul de magazin 530ron, cel de dacie 70-100.Dar, asta e, de vrei ceva neaparat scoti argintii ;D

fureteur
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 08 Jul 2007, 18:03
Location: Cluj-Napoca

Cluj-Magazine cu piese

Post by fureteur »

Escom - Str Fabricii : ok, sunt de acord, bine aprovizionat, mai ieftin ca Vino Impex (de cand in cand)

Vino Impex : Str Plevnei - 2 fratele - vezi preturi cu Escom
http://www.bizoo.ro/firma/vinoimpex

Ciclop
calea Turzi
Last edited by fureteur on 14 Jul 2010, 21:39, edited 2 times in total.
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by Misi din Cluj »

Veste proasta!   :(
se pare, ca dezmembrarile de pe str. Plevnei 85, este pe cale de desfiintare!
Era singura firma de dezmembrari din Cluj, care se ocupa cu Aro.
Pentru Aro 10, mai exista dezmembrarle de Dacia, dar cu Aro 24 si cu Tv-urile ce se va intampla?  ???
Acolo se putea gasii multe maruntisuri necesare...pacat  :'(
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
myronutu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2351
Joined: 03 Feb 2008, 13:36
Location: cluj

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by myronutu »

da nu gasesti ce vrei.dar batranu ala de acolo cere niste preturi de numa.si nici nu poti negocia cu el.nu ai fost in spate sa vezi ce are,ce de utilaze adica de aro-uri are acolo.
ARO 243, an 2000, motorizare TDX
ARO 243, an 1986, motorizare D127.
Bughi, motor de 1600 benzinar,in inbunatatiri
Audi B4, an 1994,2000 benzina
Fiat 1100, an 1964,proaspat achizitionat
fureteur
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 08 Jul 2007, 18:03
Location: Cluj-Napoca

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by fureteur »

Dezmembrade de Plevnei are un depozit dupa aeroport. E o gramada de masini vechii...

Dar preturile sunt in functie de client. Mi a credut 500 ron pentru un motor Campulung, 1000 ron pentru 2 carcase de punte de TV goale (fara grup, fara planetare).

Pacat... Am vorbit cu baiati de la Vino Impex care sunt un pic mai departe pe Plevnei. Batran de la dezmembrare vinde mai scump ca piesele noi...
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by vstef_is »

Un cilindru de ambreiaj e 29RON NOU!
User avatar
socratee
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 313
Joined: 19 Apr 2012, 13:36
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by socratee »

Mai exista un magazin cu piese Aro/TV/Dacia cat si alte masini pe stada arinilor nr 11 (Manastur)
(chiar dupa centrul ELECTRICA..)

la demisolul unei vile crem
wdcrls
Junior
Junior
Posts: 69
Joined: 11 Jun 2012, 18:00
Location: Cluj-Napoca

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by wdcrls »

Fratilor aveti grija cu magazinu de pe plevnei, pe numele lui de scena "s.c. vito s.r.l.".
Eu tocmai am avut o surpriza neplacuta cu el.... mi-am comandat de la el sincronul de viteza 1-2 +alte maruntisuri.....
Sincronul nu s-a potrivit cu ce aveam eu in cutia de viteze asa ca m-am dus cu cu piesele inapoi la el sa rezolvam problema....
Tipu', Adi pe numele lui o fost MEGA nesimtit, o vorbit cu mine de zici ca eram ultimu gunoi si nu o vrut nici sa imi dea banii inapoi nici sa imi schimbe piesa.... cica trebuie montate de un service autorizat (care din pacate nu mai exista in cluj).
Eram cu axu si cu piesele in mana si era evident ca nu se potrivesc.
Dupa cateva zile de umblat pe la tot felu de service-uri am dat de unii care se ocupa de cutii de viteza si mi-au dat o hartie cum ca piesa nu ii buna.
Spre surprinderea lui am aparut cu hartia in mana dupa cateva zile si atunci o inceput sa imi ceara inapoi niste piese (craboti) pe care el sustinea ca erau in setul respectiv, cu toate ca eu mi le-am cumparat de de la escom din marasti.Scotea tot felu de pretexte ca sa nu imi dea banii inapoi pe piesele respective. Ma asteptam sa imi si zica sa pun inapoi pe sincron stratu de ulei care era pe ele cand le-am luat.

In concluzie omu se caca pe el pentru 5 ron cat costau acei craboti la o suma de 450 de ron cat au costat toate piesele (fara craboti). Gainile se ocupa de Gainarii...

head's up people.... cum nu mai exista service-uri autorizate de aro/tv s-ar putea sa ramaneti cu piesele pe post de "door stoper".

ps. piesele de sincron is de o calitate atat de proasta ca nu incaleca dintii deloc cu dintii din cutia de viteze... deloc.

Pentru piese de cutie/reductor sunt 2 firme in cugir care au pe stoc sau daca nu au iti fac.
Si calitatea este net superioara.
Eu am reductorul de concurs de pe suzuki samurai facut la cigir si sunt foarte multumit.

god bless.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by vercingetorix »

wdcrls wrote:Pentru piese de cutie/reductor sunt 2 firme in cugir care au pe stoc sau daca nu au iti fac.
Zi-ne si noua cum se numesc firmele respective din Cugir, niste date de contact daca ai, etc.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by George »

trebuia sa faci sesizare la protectia consumatorului. in 10 zile de la achizitie ai dreptul sa RETURNEZI, FARA NICIO EXPLICATIE, orice produs achizitionat (exclus cele alimentare), chiar daca a fost desfacut, montat etc.
treaba cu service-ul autorizat este pentru acordarea garantiei, daca te duci cu piesa dupa juma de an, dar in primele 10 zile de la achizitie poti returna oricum, fara service. iar ei au obligatia ca in 30 de zile de la sesizare sa-ti dea banii inapoi.
ARO CLUB ROMANIA
wdcrls
Junior
Junior
Posts: 69
Joined: 11 Jun 2012, 18:00
Location: Cluj-Napoca

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by wdcrls »

faza ii ca deja trecusera 10 zile de cand am facut achizitia.... mi-a luat ceva timp pana am gasit toate piesele si pana m-am apucat sa le montez.... :((
wdcrls
Junior
Junior
Posts: 69
Joined: 11 Jun 2012, 18:00
Location: Cluj-Napoca

Re: Cluj-Magazine cu piese

Post by wdcrls »

s.c. nova group s.r.l. http://www.novamodul.ro/compania.html
SC TEA SRL - CUGIR
STR. VICTORIEI NR 8G/2,
515600 CUGIR,
Romania
T+ (0) 4 0258750208
F+ (0) 4 0258750208

astea-s fabricile de piese din cugir.

Post Reply