ims la raliu

Despre participarile masinii romanesti in competitii interne si internationale

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

ims la raliu

Post by dxx »

nu stiu detalii,e citit de pe un alt forum, sper sa nu se supere autorul ca postez si aici.

Am ras cu lacrimi

enjoy

cu ghilimele pentru ca este citat :

""""""Proaspat posesor de IMS pe GPL, habarnist la off-road.
Decembrie. Primesc o invitatie la o iesire off-road (prima mea iesire), la Predeal. Plec noaptea din Bucuresti.
Pe drum primesc un telefon de la organizatori:
"Casti aveti?"
Eu:
"Va dam noi"
Dimineata aflu ca este un fel de concurs: etapa de CN RallyRide parca. Mi se da un teanc de foi cu ceva litere egiptene (roadbook?!), un creion si valea la start!
La start, in fata noastra, un fel de Lancia Delta si o Celica, ambele inaltate, cu un fel de cusca in cabina. In spatele noastru, ceva galben cu o masca de ARO 10. La mijloc eu cu nevasta, in IMS, fara centuri, fara stingator dar ....cu casti!
3...2...1....START! Demarez in tromba pe un forestier acoperit cu gheata si zapada, masina merge mai mult de-a latu', adrenalina, oamenii de pe margine ne fac cu mana si ne incurajeaza. Un hop mai mare si se umple cabina de foi volante! Pleaca nevasta prin masina sa le stranga, eu continui injectat, trec cu viteza peste santuri, paraie, craci, ... si ma trezesc in curtea unei cabane! Nervi, cearta, intoarcem, gasim traseul si continuam, cu peripetii, pana la FINISH , unde ajungem, din partea opusa, fara roata de rezerva si esapament (zmuls cu tot cu galeria de evacuare, dupa cum aveam sa aflam mai tarziu), intr-un zgomot infernal.
Aici aflu ca exista si traseul de noapte, retur, inapoi in Predeal! In IMS nici un bec (plafoniera, kilometraj, nimic), nici o lanterna la noi. Doar niste faruri chioare. Stam intr-un camp de langa Sacele pana se face bezna, fara macar se deschid capota! Apoi iar:
3...2...1... START! Demaram cu zgomot in bezna, 70-80kmh pe un camp arat si inghetat, stanga, dreapta, ne intalnim cu niste ATV-isti...si... ne pierdem! Sunam la organizator si cerem indrumari.
Organizator: Unde sunteti?
Eu: ?!
Organizator: Ce pozitie pe RB?
Eu: ?!
Organizator: Ce vedeti?
Eu: ?! Steaua polara?
Organizator: Ne pare rau, nu va putem ajuta!
Plecam si nimerim drumul, iar injectare, zgomot infernal, gaze de esapament in cabina... motorul incepe sa se balbaie si ajungem la un un Check-point.
Organizator: Sunteti bine?!
Eu: Da!
Organizator: Cred ca aveti o problema la motor....
Eu: Da?!
Organizator: Nu te uiti sa vezi ce are?
Eu: Nu ma pricep... Uita-te tu.
Organizatorul deschide capota si apar niste flash-uri albastrui, ca de mitraliera.
Organizator: Nu mai aveti evacuare! Ies flacari din motor!
Eu: Da?
Organizator: Ce este tubul asta galben din dreapta?
Eu: Nu stiu. O fi de la GPL?!
---
Aici s-a intrerupt conversatia, organizatorul indepartandu-se brusc in salturi succesive pana in santul de peste drum. Tot atunci motorul si-a dat obstescul sfarsit, prajind capacul delco. Reluarea discutiei s-a facut cu dificultate, organizatorul fiind foarte marcat de pierderea evacuarii IMS-ului.
Abia apoi am descoperit ca prinderile buteliei GPL se desfacusera si butelia se balambanea prin portbagaj, tinuta de niste furtune.

Morala: aveti grija cand va mai invita prietenii la off-road!""""
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: ims la raliu

Post by costy84 »

Tare de tot asta :-j :-j :-j :-j :-j
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ims la raliu

Post by George »

am ras cu lacrimi!
poate mleo sa ne mai dea detalii, ca masina galbena cu masca de aro 10 a lui cred ca e... ;D
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
badlion
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 560
Joined: 13 Dec 2006, 16:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ims la raliu

Post by badlion »

tare!!!

CatalinAro
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 665
Joined: 24 Feb 2010, 22:08
Location: Colentina ( Sector 2 ) , Bucuresti /RO
Contact:

Re: ims la raliu

Post by CatalinAro »

Hahaha:))))) ;))
Untill the sun comes up , the music won't stop. Your lovely smile.

Aro 243 , L25.
User avatar
mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 388
Joined: 15 Aug 2011, 14:09
Location: Bucuresti

Re: ims la raliu

Post by mihai71 »

Super tare s-a luat si nevasta cu el misto.
Rockere partidul te vrea tuns
User avatar
cristian54mcm
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 491
Joined: 26 Sep 2010, 23:01
Location: Curtea de Arges
Contact:

Re: ims la raliu

Post by cristian54mcm »

:) :) :) ;)) ;)) ;)) :)>-
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: ims la raliu

Post by mleo »

mi-amintesc...Winter cup 2005...Nu era din campionat, era o cupa prieteneasca...dar era concurs....Eu m-am mirat sa vad un Ims....Daca nu ma insel Dragos se numea baiatul (poate gresesc)...cand a zis dimineata ca vrea sa plece pe traseu fara casti am trimis repede acasa pe cineva sa aduca 2 casti de motocicleta macar (oricum nu-l lasau fara casti)...si pina a fost briefingul, pina au luat startul atvistii, au venit si castile si a plecat si IMS-ul....Faza e 100% adevarata.
Repet, oricum era o prieteneasca, nu era neaparat de masini preparate, de campionat,...era distractie.Si a fost f. fain.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: ims la raliu

Post by CRISX »

mi-a placut , :-j , ca din "Urzica" !
User avatar
dxx
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 323
Joined: 24 Nov 2009, 23:55
Location: Bucuresti

Re: ims la raliu

Post by dxx »

am gasit prin calculator o poza

cred ca e aceeasi masina.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mitsubishi pajero 2,5 td, DACIA LOGAN 1.4 MPI, M 461 under construction
APRILIA PEGASO ------- de vanzare
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: ims la raliu

Post by mleo »

dupa cursa respectiva (unde ne-am distrat tare,) a doua zi de dimineata am mers pe camp si mi-am cules piesele pierdute: bara spate, ornamente laterale, 1roata rezerva, cric (care a zburat in masca unui patrol cand l-am depasit pe camp...), un numar, doua faruri.....etc..... A fost prima cursa cu masina asta, si nu a avut decat vreo 50 km. Mi-am dat seama ca daca vreau Rally raid cu masina asta tre sa mai muncesc la ea.......
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: ims la raliu

Post by niscu »

Ideile lui Boc sant Buftea"fata de povestirea asta !! :-j
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
brisco
Junior
Junior
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2010, 14:19
Location: IASI
Contact:

Re: ims la raliu

Post by brisco »

Nu am mai ras de mult asa cu pofta. Fain tare
si cei de pe TITANIC erau sanatosi, noroc nu au avut
bogdy
Nou venit
Nou venit
Posts: 9
Joined: 29 Nov 2011, 15:07
Location: Campulung Muscel
Contact:

Re: ims la raliu

Post by bogdy »

foarte tare aceasta faza.Am ras cu lacrimi, mai ales cand a zis ca "nu stie ce se intampla sub capota sa se uite el" ;D ;D ;D
vladcons
Incepator
Incepator
Posts: 16
Joined: 30 Mar 2009, 22:32
Location: Bucuresti

Re: ims la raliu

Post by vladcons »

Eu sunt autorul si aceea a fost prima mea iesire la off-road. Habar n-am avut ca este un concurs pana cu vreo ora inainte de start. Multumesc mleo pentru casti, nu am stiut cine mi le-a dat. Imi aduc aminte ca ti s-a deschis usa spate si ai pierdut ceva piese ;D.
A fost distractiv, am ramas cu o amintire frumoasa.
Vlad

Post Reply