Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Despre participarile masinii romanesti in competitii interne si internationale

Moderator: costy84

Mircea Ardelean
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 848
Joined: 19 Mar 2009, 13:02
Location: Navodari

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by Mircea Ardelean »

Bravo baieti! Bravo Marcel! Traiasca ARO! %%- good luck %%- good luck %%- good luck

User avatar
axxel4you
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1385
Joined: 07 Oct 2007, 11:01
Location: Bucuresti,sector 5
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by axxel4you »

Cat suspans , in noaptea asta nu ma mai culc ca astept sa vad poze . Felicitari pentru aceasta performanta si sper ca nu va veti opri aici . %%- good luck
CatalinAro
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 665
Joined: 24 Feb 2010, 22:08
Location: Colentina ( Sector 2 ) , Bucuresti /RO
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by CatalinAro »

Multe felicitari si din partea mea. Tineti-o tot asa. Felicitari pilotilor si lui Marcel .



Cu Respect
Catalin(Aro).
Untill the sun comes up , the music won't stop. Your lovely smile.

Aro 243 , L25.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by George »

Podiumul la standard
foto de Liviu Popica
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by Dan CHIRIAC »

Eu as zice ca ar fi bine sa scriem si cine sunt aia de pe podium, ca, poate, nu toata lumea cunoaste mutrele 2 x Adi sau are perspicacitatea sa recunoasca tricourile.
In plus, ar fi interesant de stiut si cine sunt cei de pe II, de pe III...
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by gorishor »

Bine v-am regasit.
Multumim pentru cuvintele frumoase. Sper ca a fost o surpriza placuta pentru voi, membrii forumului. Pentru participantii la Cupa ORR si pentru spectatori, sunt sigur ca a fost o surpriza.
Principalul merit il are Adi Herisanu, care a fost un copilot de nota 11 si l-a pregatit bine pe Marcel inainte de concurs.
Am ajuns in Vama Buzaului joi seara la ora 20. A urmat inscrierea, controlul medical si multe alte formulare de completat.
Am aflat ca ne asteptau doua zile de traseu cu grad de dificultate scazut la inceput, dar care devenea de clasa superioara, OPEN, catre final
Vineri de la 8:30 la 9 a fost un briefing si am primit un roadbook pentru acea zi. Era un traseu de 78km, impartit in trei segmente. Legatura intre cele cele trei etape se facea pe drumuri publice fara a fi insa cronometrata. La sfarsitul si la inceputul fiecarei etape se afa un arbitru care ne dadea "start" sau "stop timp". Startul s-a dat la interval de 4 minute intre concurenti, orinea stabilindu-se in urma tragerii la sorti, noi echipajul cu numarul de concurs 492, plecad din pozitia a saptea. A fost un traseu frumos, cu urcari si coborari care te imbiau la viteza, dar sub covorul gros de frunze am descoperit ca se afla noroi sau gheata. La sfarsitul ultimei etape ne astepta prima surpriza: o proba speciala. Organizatorii au delimitat un traseu care avea mai multe porti de trecere, doua traversari ale unui rau si alte cateva sicane.
Desi in proba speciala am avut un rezultat mediu, datorita faptului ca nu am avut nici o penalizare pe traseu, am terminat prima zi pe locul 1 la mica distanta de echipajul 468 - Daniel Both / Mihai Popescu cu un Daihatsu Feroza . Pe locul trei s-a clasat echipajul 470 -Cristian Uceanu / Adriana Uceanu cu Suzuki Vitara V6.
A doua zi de concurs a fost mai dificila decat prima. "Din cauza" ca am terminat pe locul 1 prima zi, am plecat primii in traseu. A fost un traseu ceva mai scurt, dar considerabil mai dificil decat in prima zi. Pe linia de start am primit un roadbook, iar in doua minute s-a dat startul.
Traseul a fost mult mai solicitant atat pentru masina cat si pentru echipaj. Mai multe check-pointuri decat in prima zi, urcari mai abrupte si coborari prin sleauri de noroi. Am avut si doua mici incidente care insa nu s-au transformat in accidente. Un furtun desprins din cauza traseului accidentat a atins galeria de evacuare, rosie intr-o buna parte din traseul de urcare si a luat foc. Am stins repede micul incendiu si ne-am continuat drumul si mai hotarati.Apoi la o coborare in viteza prin noroi, era gata-gata sa ne rasturnam. Dar am scapat si de data aceasta doar cu o mica indoitura la bara spate. Cu vreo 15km inainte de finish, ne astepta surpriza din ziua a doua: "Stop timp"si proba speciala.Tot un traseu delimitat cu banda, fara treceri prin rauri, dar mai dificil decat in prima zi. La fel ca in prima zi, ne-am clasat pe primul loc in proba de traseu, pe 4 sau 5 in proba de trial. Dupa primele doua zile de concurs clasamentul arata astfel : Locul 1: Adrian Gheorghe / Adrian Herisanu - Aro . Locul 2 :Valentin Caloianu / Costin Furtuna - Toyota Locul 3: Cristian Uceanu / Adriana Uceanu - Suzuki
A treia zi a fost principala proba de trial. Pe malul raului, cu treceri si intoarceri prin apa, curbe stranse si cateva zone de "sarituri". Am avut iar un timp bun, fara nici o penalizare. Am avut un public numeros, pe langa cei aproape 200 de participanti si organizatori, au venit inca 200-300 de persoane din localitate si de prin imprejurimi. Aro a facut o impresie foarte buna, capacitatile lui de trecere prin teren fiind apreciate de multi posesori de masini "vestice".

Marcel a concurat cu 19 masini: vreo 3-4 Suzuki Vitara dintre care un frumos V6, Nissan Patrol, Mitsubishi Pajero, Toyota (LandCruiser, Hilux, etc), Daihatsu Feroza, Mazda BT 50, Subaru Forester etc.

Clasamentul final al grupei Standard a fost:
Locul 1: Adrian Gheorghe / Adrian Herisanu - ARO 244
Locul 2: Valentin Caloianu / Costin Furtuna - Toyota Hilux
Locul 3: Cristian Uceanu / Adriana Uceanu - Suzuki Vitara V6

Vor urma poze.
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
User avatar
gortu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 722
Joined: 29 Nov 2009, 21:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by gortu »

Felicitari!Asteptam pozele!
User avatar
alex4wd2001
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 328
Joined: 08 Feb 2010, 11:21

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by alex4wd2001 »

Felicitari din suflet! Si ma bucur tare ca Marcel si-a pastrat zambetul de fotomodel!
Treaba cea mai grea e ganditu'
User avatar
myronutu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2351
Joined: 03 Feb 2008, 13:36
Location: cluj

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by myronutu »

felicitari domni lor si mai ales la marcel care a rezistat ^:)^ @};-
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by gorishor »

Doua filmari de la sfarsitul probei de traseu din a doua zi.
Era o portiune mai de viteza.. 80-100 km/h

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-02nov-5c999a787f.zip


L.E.
Sau mai bine, varianta pe youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=k0oL25UrCEs
http://www.youtube.com/watch?v=j8OrbCoTDAE
http://www.youtube.com/watch?v=-BlZOzkRczc
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by Soryn »

felicitari pentru realizari,si la mai multe
Ori e marcel defect,.ori gore baga In R din mers..si caraie..cutia :-X, ori de la stres ;D
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by gorishor »

Hehe
pacaniturile se auzeau de la GPSul care face log pentru traseu. Se si vede ceva galben zbatandu-se pe langa geam.
Era legat de suportul camerei, dar nu mi-am dat seama ca toate loviturile lui se aud in camera.
Se mai aude cateodata statia paraind. Era deschisa pe canalul 10, pe care convenisem sa ne auzim daca avem nevoie de ajutor.
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by gorishor »

Am developat cateva poze:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
15 pvm
Membru
Membru
Posts: 222
Joined: 29 Dec 2008, 12:30
Location: bucuresti

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by 15 pvm »

domnilor,sincere felicitari si la cat mai multe premii castigate. jos palaria, cu respect
User avatar
amb13
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1553
Joined: 02 Mar 2008, 20:15
Location: petrila-hunedoara

Re: Cupa Offroad Racing Romania - 28-31octombrie 2010

Post by amb13 »

Frumos!Bravo baieti!Toate pozele sint de calendar. ^:)^

Post Reply