ARO 10

Despre participarile masinii romanesti in competitii interne si internationale

Moderator: costy84

User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Raspuns: ARO 10

Post by mleo »

Keo, vezi ca ti-am dat un email cu nr. de tel....da-mi un bip, sa vorbim...


hai ca poate reusesc sa pun cateva poze e pe la concursuri, cu aro....
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by George »

n-am primit nimic in mail... :(
da-mi aici pm te rog...si te sun eu
iar cu poze,vezi ca avem topic separat de 242... :P
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

mleo wrote: a intrat intr-un proces complet de restaurare, dupa ce la Transcarpatica pur si simplu caroseria s-a dezmembrat complet....vor fi mai jos niste poze cu capota si aripile legate cu chingi inaintea ultimei probe de concyrs, dupa aproape 2500 km prin munti in 5 zile......
mleo.  la caroserie nu e o idee buna ca pe langa sudura sa si lipesti elentele intre ele?  eu am lipit toate imbinarile de la zecele meu cu un fel de silicon de la wurth sub care nu rugineste si lipeste f bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Raspuns: ARO 10

Post by mleo »

multumesc, superinteresant....vezi daca poti sa mai gasesti vreo eticheta ceva.....sa vedem exact ce e .... sa inteleg ca l-ai pus peste sudura, l-ai testat si functioneaza.....
bineinteles ca ma intereseaza...
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6

User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

cam acesta este. http://www.wuerth.de/de/medien/klebt-dichtet1.pdf (in germana).  codul produsului wurth este 0890 100 3. mai caut si alte tuburi ca sigur am avut mai multe feluri. pe asta nu srie ca ii anticoroziv si ca are durata de viata lunga dar stiu ca am avut pe care scria ca ii anticorozv si rezistent in timp.

cu masina am ajuns la instlatia electrica. nu am facut inca probe dar sper sa fiu multumit. cel putin pana acuma is. daca treci prin cluj poti sa vii sa o vezi. am lipit si aripile din fata si ansamblul acela din fata pt faruri si radiator. tot. Doamne feri de o interventie :) sa trebuiasca sa le demontez.
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

am gasit si celalalt fel pe care l-am avut. terostat 9220, cred ca e mai bun decat cel de la wurth
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Raspuns: ARO 10

Post by pantelimon »

bai nea supariciu sa inteleg eu ca dedesuptul ala asa gri frumos e nou sau ai curatat la el pana nai mai putut si cu ce antifon-i dai?eu folosesc BODI 930 ESTE GRECESC si nu am decat cuvinte de lauda pentru smolexul asta grecesc.aa si dupa ce se usuca-i dau cu vopsea lucioasa peste el e belea rau la urma cum dai cu vapu zboara tot namolul de pe sub caroserie
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

dedesuptul ala gri frumos a fost nou dar a stat afara in ploaie ceva vreme si a trebuit sa-l curat bine bine. antifon am folosit cele mai multe teroson terotex super 3000 si record 2000 dar am folosit si eu ceva grecesc in cutie parca cu albastru. podeaua pe dedesupt am vopsit-o negru lucios (email) pt a nu se prinde asa usor noroiul de ea.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Raspuns: ARO 10

Post by pantelimon »

mai facut de m-am uitat din nou la poze mai atent.tu ai schimbat toata podeaua sa inteleg???daca da de unde ai luato?
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

da. am schimbat toata podeaua. am luat-o in 2004  la lichidare de stoc de la un mag din cluj. 
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Raspuns: ARO 10

Post by pantelimon »

baga si tu o poza cu toata caroseria sa vedem cum a iesit.oricum mare curaj ai  avut sa te bagi  la asa lucrare sa schimbi podeaua toata.

masticu ala e vopsibil?
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by George »

uite nea george ce lucrare a facut baiatu' asta...(sper sa nu se supere ca i-am postat poza...:P)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

george. da e vopsibil masticul acela. am facut un album cu 594 poze la gramada http://www.aro4x4.eu/album/aro10/index.html

keo. nu ma supar  ;)
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Raspuns: ARO 10

Post by pantelimon »

BRAVO NENICULE TI-AI FACUT UN ARO 10 NOU NOUT SAL CONDUCI SANATOS.


da ia spunemi sasiu, necesita suduri pe la incheieturi?lufturile ti-au iesit bine?
si mai spunemi te rog cum e cu body liftu asta?nu-i sta urat daca e mai sus de sasiu?din poze nu prea-mi dau seama.

mai pus pa jar acelasi lucru vreau sa-l fac si io.am caroserie noua sasiu dala lat si mai toate maruntisurile le-am adunat in timp.acum am luat si unu lovit din 98 pentru piese.sa vad cum fac sa-l radiez ca am si asa destule la fisc.
User avatar
Suparici
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 337
Joined: 12 Dec 2006, 11:34
Location: Cluj Napoca
Contact:

Raspuns: ARO 10

Post by Suparici »

Multumesc nea George.

sasiul l-am suddat la suportul de telescop ca era fisurat un pic si am modificat bratul inferior de pe partea dreapta ca statea mult mai in spate decat cel superior. se vad in poze sudurile.  body liftul la mine consta in distantiere de poliuretan (cred. ii ceva plastic asa cu fibre ca si teflonul) de 3 cm, surub mai lung si teava aceea prin care trece surubul mai lungi din ionx.  eu zic ca nu e mult 3 cm si ii sta bine mai ridicata.
daca cumva nu ai observat pozele se maresc daca faci clic pe ele si se vad mai bine.

daca mai ai intrebari nu ezita. raspund cu placere. (ma mai mandrec si eu  ;D)
spor la treaba

Post Reply