placa de presiune tip soare pe d127?

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
gabybuz
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 28 Feb 2013, 22:39
Location: oradea

placa de presiune tip soare pe d127?

Post by gabybuz »

Am vazut pe net ca este de vanzare placa de presiune tip soare pt d127 ,este posibil asa ceva ?Este original facuta?
Image
It's about respect!

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by niku111 »

Placa este originala ,sunt unele volante de motor de brasov care au din fabricatie gauri si pt. aceasta placa .Am asa ceva montat si merge perfect.PS Trebuie schimbat sau modificat rulmentul de presiune.
iftimie
Incepator
Incepator
Posts: 11
Joined: 05 Dec 2010, 16:18
Location: Tecuci

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by iftimie »

niku 111 ne dai si noua mai multe detalii despre modificari si despre ce tip de rulmet se potriveste pt acest tip de placa?si nu in ultimul rand care sunt avantajele si dezavantajele acestei placi de presiune?
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by niku111 »

Salut. Daca volanta are gaurile pt. prindere la rulmentul de ambreiaj clasic eu am sudat un inel facut la strung cu grosimea de 15mm,binenteles centrat pe rulment iar la capatul care apasa pe soare conic .Avantajele sunt ca numai stai sa reglezi toata ziua si intra mai usor in viteza plecare mai lina de pe loc.Momentan dezavantaje nu an depistat.

User avatar
gabybuz
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 28 Feb 2013, 22:39
Location: oradea

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by gabybuz »

Avantajul cel mai mare ar fi ca nu mai te scutura cand dai in mansalier sau a 1 pe o panta mare si de asta se bucura pe langa sofer si cutia.Plus ca a notat bine niku nu trebuie sa reglezi cateii toata ziua ,nu se uzeaza cateii neuniform ,si nu ramai in drum pentru o simpla siguranta de la bolturile cateilor.
P.s Rulment cu flansa de aia este originala la andoria dar se poate pune si rulment clasic doar ca trebuie sa reglezi tija la maxim si daca nu ajunge adaugi.
It's about respect!
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by vercingetorix »

Ca sa nu mai deschid un alt topic pe tema asta, am gasit pe forumul dedicat camionetelor Saviem Goelette (benzinar 2600 cmc) un kit de ambreiaj cu soare si discul aferent.
Ma intreb daca se merita conversia, cred ca trebuie o bucsa pe axul discului si adaptare ptr rulmentul de presiune.
Ceva detalii ar fi de ajutor, varianta originala nu e prea fiabila.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by toni »

Eu am reusit sa adaptez cu succes placa de presiune tip soare de Brasov pe volanta de TDX. Trebuie regaurita si facute niste mici modificari ca sa debreieze. Daca imi aduc aminte corect, am strunjit 1.5mm din volanta si inca vreo 0.5mm din placa de presiune.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by vercingetorix »

Am un rulment de presiune ptr ambreiaj tip soare dar nu sunt sigur ca este pentru Aro.
Daca imi poate confirma cineva, nu inteleg cum vine prins de parghia de ambreiaj.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: placa de presiune tip soare pe d127?

Post by vercingetorix »

Intre timp am rezolvat misterul.
Slaba miscarea aici pe forum, mai suntem doar o mana de oameni activi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?

Post Reply