Reparatii pe care le putem face si acasa.

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by niscu »

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by Soryn »

pana la urma din 3 casete una noua si 2 uzate,am facut una,. nai ce sa ii faci.spre capat de cursa..are joc.pentru ca e proiectata prost, , aia noua avea melcu facut in bataie de joc, pe unde ,calca rola ,spira are santuri din fabricare, daca o lasi asa iti toaca rola, ceea ce am si gasit la una dintre casete, iar lagarele melcului unde intra in contact cu rulmenti ,iara in bataie de joc,.cu santuri.si denivelari, ceea ce am gasit la aceasi caseta cu melcu facut prost,.. ... am inlocuit melcul nou,. cu cel din caseta originala, fiind din primele generati de casete , calitativ pare mai bun..fiind si exploatat la greu, pasta de blocare a suruburilor ce sa mai vorbim ca deja e sf,..avea decat la un surub.din toate,. cea veche insa ,avea la toate, bun am montat tot, cu pasta de blocare , etc la loc, jocul spre capete tot persista, nu ai ce sa ii faci,.. e melcul construit prost ca forma, nu stiu ce sa zic,. cam 50 % din cursa din mijloc nu are joc insa. in suprafata de 25 % pe fiecare parte.are joc >:( ,.,

nenea caseta de directie cedeaza repede ca e prost gandita! si nici piesele de uzura nu sunt facute cu simpt de raspundere,
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by niscu »

Duexim.d-nul Garcea.
Last edited by niscu on 21 Jun 2011, 13:34, edited 1 time in total.
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by Soryn »

caseta noua de unde credeti ca am achizitionato,.. cine a spus ca aia aranjaza piesele in spatele tejghelei nu a vorbit aiurea

iar piesele care le mai vand ei acum, is probabil rebuturi, ramasite de prin depozite, de fabricat piese noi la ora actuala ma indoiesc ca se mai fabrica, din moment ce sa taiat tot la fier

User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by niscu »

Eu tot ce am cumparat de acolo a fost bun. Totusi am sters datele de contact in baza celor povestite de tine.
Cand ma interesau motocicletele aveam numere de telefon de la firme care produceau piese unicat.In cazul meu ochelarii de la jug ,mai lati.Poate fac si piesele din caseta !
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by Soryn »

pentru fabricarea de pinioane, trebuie material bun, masina de prelucrat buna, si tratament termic care e cel mai important, sar realiza ,nimic nu e imposibil,insa la un pret f mare :)
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by ydaniel »

Pana la urma IOnute ai mai facut ceva cu caseta?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by Soryn »

caseta e montata,nu are joc pe tot intervalu in care lucreaza levierul stanga dreapta pana la limitatoare,are ulei castrol w 90, functioneaza asemenea unei casete de aro 10 fara servo, cel putin am scapat de joc
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by Soryn »

Acelasi tip care pretinde ca vinde piese noi de aro, cumpar 2 planetare noi, cand ajunge coletul azi una are un burduf spart.Dai o gramada de bani pe niste piese noi ,care trebuiesc reparate acasa.Nu ar fi fost o problema daca ar fi fost originale de fabrica ,dar nici asta nu e valabil planetarele fiind bricolate intr-un garaj ceva.
Decat ca cumperi piese noi, mai bine le repari pe ale tale, sau faci la comanda.
Masinile dispar din cauza pieselor proaste spre foarte proaste.
Inafara de planetare am mai cumparat cate ceva,acelasi lucru piese din si de rahat.
arjolino
Incepator
Incepator
Posts: 18
Joined: 07 Nov 2013, 06:59
Location: Pitesti-Arges

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by arjolino »

Vorbiti cumva de un vreun magazin sau firma de pe la voi din zona..??

Sau e cineva ( persoana fizica) care vinde piese spalate?

Un pic mai precis in exprimare, ca sa putem fi atenti pe viitor
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by Soryn »

Sunt putin magazine care au piese in stoc,acum cu intermedierea asta, si magazinele cumpara uni de la alti piese dar adauga la pretul final, piesele le vezi in mare daca sunt reesapate sau nu . Mai iei si teapa uneori ,asta e. Piata de second este iarasi cu probleme.
mugurel05
Incepator
Incepator
Posts: 18
Joined: 04 Feb 2016, 22:10

Re: Reparatii pe care le putem face si acasa.

Post by mugurel05 »

Foarte bune exlicatiile!Multumim!

Post Reply