UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Simt si socuri in volan la viraj maxim. Cat despre limitatoare nu am idee cum sunt intrucat nu le-am verificat dar oricum virajul este mult mai mic ca la Dacie. Acum 10 min. am mai observat ca de asemenea in viraj maxim rotile se blocheaja usor cate putin la intervale repetate egale de rotatie, asta pe zapada. Multumesc mult pentru sfat si daca mai aveti solutii le astept cu interes.

User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Un alt detaliu, nu stiu cat conteaza. Directia este de tipul vechi, prin spatele motorului. Cel d-al doilea tip.
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by razvy »

vireaza rotile la maxim , ridica masina sus si scoate reductoru din 4x4 si incearca sa invarti de rotile din fata
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Am tot verificat si experimentat atat suspendata cu bratele intinse cat si cu ele compresate, in viraj maxim, dar nu se mai intampla nimic, nu se duade nici un zgomot iar mecanismle nu opun nici o rezistenta. Cum o pun in sarcina situatia revine la fel ca inainte. Aceleasi zgomote, blocarea rotilor si socuri in volan. Avand in vedere ca atat la reductor cat si la grupul fata nu am constatat nimic in neregula, imi ramane o singura solutie: desfacut planetare si verificate, poate agata acestea in tripoda, ca alta solutie nu mai am.
In eventualitatea in care ati intampinat astfel de incidente, astept in continuare solutii.

User avatar
mariusm461
Membru
Membru
Posts: 245
Joined: 14 Feb 2012, 21:06
Location: Viperești / Buzău
Contact:

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by mariusm461 »

Să nu cumva să fie diferență de raport între grupuri !
Bradului, la munte-i place ! La fel și M-ului si Aro Toyota!
Aro M 461 -1968 - D 127.
Skoda Fabia Combi - 2006 -1.2 HTP.
Aro 244 Toyota 2.4 - an 2001.
Aro 244 Toyota 2.4 - an 2002.
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by motul »

Nu are cum sa fie diferenta in raporturi, ca deja ii rupea sau crapa ceva. Pune niste poze cu planetarele, adica de sub masina, poate isi da seama careva de pe forum.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Pozele cu planetarele.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Poate se observa mai bine in asta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Nu stiu ce s-ar putea observa sau constata din pozele de mai sus decat faptul ca in prima poza nu avea T-urile de papuc montate intrucat au fot puse la vreo saptamana dupa fotografiere, dar fara a schita ceva la acea vreme. Asta se intampla prin vara.
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Deficienta actuala am inceput sa o constat de pe la sfarsitul lunii Decembrie, inceputul lui Ianuarie iar pe masura ce mai rulez cu ea face din ce in ce mai rau.
Si cum iarna fara 4x4 esti mort, asta e, trebuie sa ii dau de cap.
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by lica_lkw »

Eu zic sa nu mai stai ca ramai in drum pana la urma. Da jos planetarele si vezi ce-i cu ele. Probe la planetare cu rotile ridicate nu sunt elocvente,planetarele nu bat,agata daca nu sunt in sarcina. Nu cumva a aparut problema dupa montarea T-urilor de papuc?
Planetarele daca deja aveau ceva uzura si cu inaltarea din T-urile de papuc lucreaza in alt unghi. Rolele alea din tripode calca si pe suprafata uzata si pe suprafata neatinsa cand functiona cu T-uri vechi. La trecerea rolei peste acel prag agata.
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

Oricum sunt hotarat sa le dau jos pe saptamana viitoare. Cu privre la T-uri daca era sa aiba vreo influenta ma gandesc ca o faceau mai demult. Nu ramane decat o singura concluzie: Planetare uzate! Multumesc mult tuturor pentru sfaturi.
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by motul »

Parerea mea: dati planetarele jos, una din ele si incercati-o daca are joc. Nu vad alta problema. Si fratele meu are un papuc 4*4 si ii face si lui tot aceeasi problema, la viraj maxim si cred ca tot planetarele sunt problema. El are cuplarea la buton, deci nu cred ca este ceva legat de cutie/reductor. Totul tine de planetare si poate unghiurile de reglaj al rotilor. Va uzeaza cauciucurile? Sau vireaza mai mult intr-o parte?
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by Soryn »

nu trebuie demontate planetarele in scopul observari defectului , montezi un carton "sa te poti aseza" confortabil pe macadam, apoi misiti de planetare, daca au joc, e clar trebuie demontate pentru reparatii/inlocuirie/ revizie.
User avatar
alexandrucretu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 447
Joined: 30 Oct 2012, 16:17
Location: Campulung Muscel- Bughea de Sus

Re: UTILIZAREA CUTIEI DE TRANSMISIE(REDUCTOR)

Post by alexandrucretu »

De uzat cauciucurile nu mi s-a parut insa de virat, vireaza la fel in ambele directii. Ms.

Post Reply